Tarih Kitapları

Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 PDF indir

Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 PDF indir, e-kitap sitemizde Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Mustafa Armağan tarafından kaleme alınan Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 kitabı 384 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 kitabını 9786057410733 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 kitap özeti, Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 pdf oku, Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 yandex, Mustafa Armağan e-kitap pdf, Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 PDF Drive, Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 PDF Oku

Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 Kısa Özet

Osmanlı tarihini yeniden yazmaya koyulan Mustafa Armağan’ın titiz ve akıcı kaleminden Son Sultan’ın Kurtlarla Dansı… Kitabı okuyunca dansın bugün de sürdüğini fark edeceksiniz…

Sultan 2. Abdülhamid 33 yıl boyunca etrafı *kurtlar*la çevrili bir ülkeyi sağ salim sahile çıkarmanın savaşını verdi. Hasta Adam’ın mirasının paylaşılması konusu 1850’lerde gündeme gelmişti.

1878’de Rusya karşısındaki ağır yenilgimiz, emperyalizmin iştahını kabartmıştı ve Türkiye’de darbe üstüne darbe yapılıyordu. Önce Sultan Abdülaziz’e yapıldı darbe, sonra 5. Murad’a. Sanıldı ki, Osmanlı’nın kaderi pamuk ipliğine bağlı. Nitekim Sultan Abdülhamid tahta geçtiğinde İngiliz Dışişleri Bakanı, kendisini tehdit etmiş, *Ayağını denk alsın, ona da öncekilere yaptığımızı yaparız* demişti. Çöküş için gün sayılırken, bu 34 yaşındaki adam, 30 yılını adayacağı bir icraatın düğmesine basıyordu. Ülkeyi bir barış dönemine sokarken, kazanılan zamanda demiryolu ağından eğitim yatırımlarına kadar bir dolu projeye imza atıyordu.

Kendisini feda etmişti ama 30 yılda yetiştirdiği nesil, Çanakkale’den Sina çölüne kadar emperyalizme karşı Akif’in deyişiyle *kıta kapma* oyunu oynayacaktı. *Kızıl Sultan* demişlerdi ona. Kendi açılarından haklıydılar. Çünkü Osmanlı’nın paylaşımını pahalıya getirmişti Avrupa’ya. Kansız bulunacağını sandıkları Osmanlı gövdesindeki ameliyat, 30 yıllık gecikme aracılığıyla Avrupa’nın kanlı bir iç savaşına dönüşmüş ve bir dünya meselesi hâline gelmişti.

Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı 1 PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu