Müzik Kitapları

Açıklamalı Türk Musıkisi Güfteleri PDF indir

Açıklamalı Türk Musıkisi Güfteleri PDF indir, e-kitap sitemizde Açıklamalı Türk Musıkisi Güfteleri kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Önder Göçgün tarafından kaleme alınan Açıklamalı Türk Musıkisi Güfteleri kitabı 608 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Açıklamalı Türk Musıkisi Güfteleri kitabını 9786053423461 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Açıklamalı Türk Musıkisi Güfteleri kitap özeti, Açıklamalı Türk Musıkisi Güfteleri pdf oku, Açıklamalı Türk Musıkisi Güfteleri yandex, Önder Göçgün e-kitap pdf, Açıklamalı Türk Musıkisi Güfteleri PDF Drive, Açıklamalı Türk Musıkisi Güfteleri Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Açıklamalı Türk Musıkisi Güfteleri PDF Oku

Açıklamalı Türk Musıkisi Güfteleri Kısa Özet

Şiir ve musıki, Türk milletinin tarih boyunca yaşadığı genelde enerjik, özelde içe dönük yaşamında canlı bir biçimde yer almış ve birbiriyle bütünleşmiş olan seçkin iki sanat dalıdır. Onun için, bunlarla milletimiz içinde çok yakın ilişkiye dayalı kopmaz bir bağ mevcuttur. Bu bağ öylesine kuvvetlidür ki, şiir ve mûsikimize bakarak; milletimizin yaşama sevincini, dinî vecdini, coşkunluğunu, heyecanını, huzur, mutluluk, hüzün ve gurbet duygusunu, isyan ve acıma hissini, vatan, millet, bayrak sevgisini, kurtuluş savaşını, yiğitlik kükreyişini, kahramanlık şahlanışını, özetle aşağı yukarı bütün ayrıntı kısmını görmek ve bulmak olabilecekdür.

İşte bu çerçevede şiir ve mûsıkimiz, tarih boyunca milletimizin gerek klâsik, gerekse çağdaş platformda yetiştirdiği üstün değerlerle, bütün dünya kültür ve sanatında hatırı sayılır derecede saygın bir yere sahip olmuştur.

Eskilerin *tegannî* adını verdikleri, makamla okunan sözlü mûsıkimizi besleyen şiir; tâ Ortaasya’dan bu yana Selçuklu, Beylikler, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde senelerca dantelâ gibi işlenerek, değişim ve gelişimini sürdürmüş; sonuçta, ortaya konulan seçkin eserlerle bestecilerimize ilham kaynağı olmuştur.

Bu çerçevede musıkimiz, 15. yüzyılda Abdükadir Merâgî’nin Segâhkâr’ı başta olmak üzere; 18. yüzyılda, Buhurî-zâde Mustafa Itrî’nin Nevâkâr’ı; 19. yüzyılda Hammâmî-zâde İsmail Dede Efendi’nin Ferahfezâ Âyîni gibi klâsik formda ifadesini bulan üç şâheserle yolunu açmış, geçen zaman içinde ilerleyip yükselerek bugünlere gelmiştir.

Nitekim bu büyük mûsıki dehâlarını, 19 yüzyılda, Hammâmî-zâde’nin öğrencisi olan Zekâî Dede Efendi ile kendisiyle aynı yüzyılda yaşayan, Kürdilihicazkâr makamı ile Müsemmen Usûlü’nü bulan Hacı Ârif Bey ve nihayet, Dügâh Mevlevî Âyini başta olmak üzere, 120 civarında eseri elimize ulaşan Hacı Fâik Bey takip etmiştir.

Cumhuriyet zamanında ise, mûsıkimiz; Selâhaddin Pınar, Saadeddin Kaynak, Münir Nureddin Selçuk… gibi üstat isimlerin, tarihî kaynaklarımızdan beslenerek yeni şekil ve anlayışlarla açtıkları yolu izleyip, başarılı eserler ortaya koyan bestekârlarımızla günümüze ulaşılmıştır.

Yahya Kemâl, *Eski Mûsıki* başlıklı şiirinde: *Açar bir altın anahtarla rûh ufuklarını* dediği bu sanatımızla alakalı olarak, tarih ve milletimizle bütünleşen bir çizgide:

Çok insan anlayamaz eski musıkimizden;

Ve ondan anlamayan, bir şey anlamaz bizden! şeklinde, doğru ve o ölçüde manalı bir hüküm verir.

İşte, böylesine muhteşem geçmişi ile günümüze kadar gelen musıkî eserlerimizden bir kısmının güftelerini *ummandan katre*, yani okyanustan damla misali bir araya getirerek hazırlayıp sunmaya çalıştık.

Bunun yanı sıra gerek güfteleri, bestelenmiş şekilleriyle okuyan profesyonel ve amatör sanatçılarımızın, gerekse konser ve solo programların sunuculuğunu üstlenen dostların; eserleri, hakkını vererek doğru okumalarına yardımcı olmak amacına yönelik biçimde, güfte metinlerinde, kitapta bilgisi verildiğı üzere bazı mühim teknik uygulamalar da gerçekleştirilmiştir.

Böylelikle bunun yanı sıra, son dönemin iki büyük bestekârı ve mûsıki üstadı olan merhum Sâdi Hoşses’e bundan 25 yıl evvel; merhum Avni Anıl’a da 10 yıl önce, hazırlanıp yayımlanmasını çok istedikleri bu kitap hususunda verdiğimiz kelimeleri de yerine getirmiş olduk.
Günümüze ve yarınlarımıza bir armağan bırakabilmek emeliyle hazırlanan bu çalışma ile tarih boyunca Türk kültür ve sanatının en mühim dallarından birisini oluşturan *muhteşem musıkimiz*e bir nebze olsun hizmet edebilmek görevini yerine getirebilmiş isek, kendimizi bahtiyar sayacağız.

Saygı ve sevgilerimizle.

Açıklamalı Türk Musıkisi Güfteleri PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu