Müzik Kitapları

Açış – Uzun Hava Yöntemi PDF indir

Açış – Uzun Hava Yöntemi PDF indir, e-kitap sitemizde Açış – Uzun Hava Yöntemi kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Mahmut Cemal Sarı tarafından kaleme alınan Açış – Uzun Hava Yöntemi kitabı 136 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Açış – Uzun Hava Yöntemi kitabını 9786257906210 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Açış – Uzun Hava Yöntemi kitap özeti, Açış – Uzun Hava Yöntemi pdf oku, Açış – Uzun Hava Yöntemi yandex, Mahmut Cemal Sarı e-kitap pdf, Açış – Uzun Hava Yöntemi PDF Drive, Açış – Uzun Hava Yöntemi Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Açış – Uzun Hava Yöntemi PDF Oku

Açış – Uzun Hava Yöntemi Kısa Özet

Mehmet Cemal Sari`nin geleneksel bağlama çalışının en mühim alanlarından birinde yoğunlaştırmış olduğu çalışmalarını içeren bu kitap, bu çalgıya gönül vermiş icracılardan başka araştırmacıların da yararlanacağı bir kaynak niteliğindedir. Açışlar ve uzun havalar, halk müziğimizde mühim bir kültüre sahiptir. Lakin bugüne dek kendi haline ve daha çok içten gelen hissiyat neticesinde çalıcının kendi öğrenme güdüsüne bırakılmış olan açışlar ve uzun havalar Sari`nin yöntemsel çalışması ile bizlere kolaydan zora doğru şekillenen bir öğretme şekli ile sunuluyor. Bu yöntemsel çalışma şüphesiz bizlere farklı boyutlar açarak bu çalgıyı öğrenme yolunda olan öğrencilere de büyük rahatlıklar sağlayacaktır. İçinde makam dizilerinden, tezene vuruşlarına, bağlamanın kendine özgü metotlarınin kullanabildiği kitap bunun yanı sıra müzikal olarak da belli bir düzen gözeterek kitaptan istifade edenler için özenle hazırlanmış rehber niteliğindedir.
Prof. Dr. Cihat Aşkın

Açış: başlama icrasında çalan birinin müzideğerini belirleme özelliği taşıyan mühim bir kavramdır. Buna bağlı olarak elinizdeki kitap aracılığıyla açışların akademik bir anlayışla ele alınması önem arz etmektedir. Umuyorum ki Mahmut Cemal Sari`nin bu çabası karşılıksız kalmayacaktır.
Erdal Erzincan

Geçen yüzyılın ortalarından bu yana, resmi icra ve eğitim kurumlarında yer bulmaya başlayan bağlama alakalı mühim eksiklerden bir diğeride sistematik bir bakış açısı ile hazırlanmış metotların olmamasıydı. Bizden Önceki kuşaklarla birlikte bizim de bağlama çalmaya başladığımız zamanlarda nota bilen bağlama icrası sayısı da çok azdı ve nota bilen icracıların düzeyleri ne olursa olsun onları üstatlık mertebesinde görmemizi sağlayan bir etkendi nota bilmeleri. Günümüze gelindiğinde bir çok metot yazılmış be eğitim kurumlarının yaygınlaşması bundan dolayı nota bilen icracı sayısı da artmıştır. Burada belirtilmesi gereken mühim husus ise bağlamayı metot yazacak düzeyde tanıyıp icra edemeyen bir çok birinin de bu işe girişmiş olması bundan dolayı metotların nitelikleri ile alakalı çok iç açıcı olmayan emsallarin de olduğudur. Mahmut Cemal Sari ise lisans öğrenciliğinden bu yana tanıklık etmiş olduğumuz kabiliyetine, çalışma disiplinine ve bağlamadaki geleneğe bağlı yenilikçi yaklaşımı ile ulaşmış olduğu icra gücü ile birlikte sistematik bakış ışığında bağlama için bir ilk olan açışlar ile alakalı metot çalışmasını Türk halk müziği camiasına armağan etmiştir. Bağlama icrasında en mühim üstatlık göstergelerinden birisi olan “açış“ yaparken açışın ezgisel çizgisinin de alakalı yöre veya türün dokusuna uygun olması gerekmektedir. Mahmut Cemal Sari`nin metodu ile birlikte mühim bir boşluk doldurulmuş çok fazla muhatabı olduğumuz “Nasıl açış yapmalıyım?“ sorusunun havada kalan yanıtlarından kaynaklı müşlükat da giderilmiştir. Bu vesileyle gerek icracı gerek akademik çalışmalarıyla Mahmut Cemal Sari`yi, Türk halk müziğine yapmış olduğu katkılardan dolayı tebrik ederken gelecekte imza atacağı çalışmaları da sabırsızlıkla beklediğimi söylemeliyim.
Doç Dr. Gökhan Ekim

Mahmut Cemal Sari`nin geleneksel müzik çatısı altında genç kuşaklara örnek teşkil eden bu çalışması, uzun hava icrası evveline yapılan doğaçlama icra yani“açış“ hususunda bilgi edinmek isteyenlere iyi bir kaynak olacaktır. Bu çalışma klasik diye tabir edilen geleneksel havaları iyi algılamak ve doğru taşımak anlamında mühimdir. Kanımca bu metot “açış“ ve “yol gösterme“ tabirlerinin gelişigüzel bir icra olmadığını, belli bir müzikal yol haritasından, bir kompozisyondan bahsedilmesi gerektiğinin de altını çizmiş olacaktır.
Mercan Erzincan

Mahmut Cemal Sari`nin özenle hazırlamış olduğu bu eser, bağlama ile uzun hava çalmayı öğrenmek isteyenlerin amacına hizmet etmektedir. Eser içinde makam dizileri, tezene vuruşları, tel çektirme gibi teorik bilgilere ve tekniklere yer verilmiş olması bu metodolojik eseri daha kolay anlaşılır ve uygulamaya yönelik kılmıştır. Bu alanda basılmış çok sınırlı sayıdaki metodolojik eserler içinde kendine parıldayan bir yer açabilecek olan bu yenilikçi eser, uzun hava öğrenmek isteyen icracılarak yol gösterecek ve bağlama eğitim hayatına katkı sağlayacaktır.
Dr. Öğr. Üyesi Sevilay Gök

Anadolu`nun zengin kültürü tek bir nesne ile özetlenecek olsa bu bağlama olurdu. Bünyesinde her bölgenin, her yörenin izlerini taşıyan bu çalgı geçtiğimiz yüzyılda çağ atlayarak köyden kentei şehirden Dünya`ya ulaşmıştır. İlk bakışta gurur verici olan bu durumun ne yazık ki eksik tarafları da mevcuttur. Bilhassa eğitimindeki usta-çırak yöntemini ve yöresel ayrıntı kısmını kaybetmeye başlayan bağlama, şimdilerde her ne kadar tarihteki en geniş kitleye ulaşmış olsa da icrası bağlamında tarih boyunca var olduğu yapıdan uzaklaşmaya başlamıştır. Bu metot, yukarıda gösterilen iki eksik yanın giderilmesinde mühim rol oynamaktadır. İmprovizasyon ve doğaçlama, profesyonel bir müzisyenin ustalığının göstergesi olduğu kadar matör bir icracının da içindeki müzik sevgisinin, isteğinin bir yansımasıdır. Sari`nin yazdığı Açışlar ve Uzun Havalar Yöntemi profesyonel olarak bağlama çalan, öğreten ve öğrenenlere kaynak niteliği taşırken öte yandan da bağlamayla amatör olarak ilgilenenlerin de açış ve uzun hava icra etmelerindeki kuvvetlikleri ortadan kaldırmak anlamında büyük rol oynayacaktır.
Öğr. Gör. Ozan Sari

Açış – Uzun Hava Yöntemi PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu