Psikoloji Kitapları

Acıyan Beden Psikosomatiğe Psikanalitik Bakışlar PDF indir

Acıyan Beden Psikosomatiğe Psikanalitik Bakışlar PDF indir, e-kitap sitemizde Acıyan Beden Psikosomatiğe Psikanalitik Bakışlar kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Kolektif tarafından kaleme alınan Acıyan Beden Psikosomatiğe Psikanalitik Bakışlar kitabı 180 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Acıyan Beden Psikosomatiğe Psikanalitik Bakışlar kitabını 9786053994268 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Acıyan Beden Psikosomatiğe Psikanalitik Bakışlar kitap özeti, Acıyan Beden Psikosomatiğe Psikanalitik Bakışlar pdf oku, Acıyan Beden Psikosomatiğe Psikanalitik Bakışlar yandex, Kolektif e-kitap pdf, Acıyan Beden Psikosomatiğe Psikanalitik Bakışlar PDF Drive, Acıyan Beden Psikosomatiğe Psikanalitik Bakışlar Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Acıyan Beden Psikosomatiğe Psikanalitik Bakışlar PDF Oku

Acıyan Beden Psikosomatiğe Psikanalitik Bakışlar Kısa Özet

İstanbul Psikanaliz Eğitim, Araştırma ve Geliştirme Derneği (Psike İstanbul) tarafından tertip edilen *Acıyan Beden: Psikosomatik* başlıklı sempozyumda sunulan bildirilerin yazılı hale getirilmesiyle yaşanan bu kitapta psikanalitik kuram ve uygulamalardan yola çıkarak beden ve ruhsallık ilişkisi ile ilgili süren tartışmaları takip edeceksiniz.

Somatik hastalarla çalışmak bi hayli talepkâr bir iştir ve analist için zorlu bir görevdir. Size *ruhsal açıdan acı çekmiyorum, yalnızca fiziksel olarak hastayım, hepsi bu* diyen bir hastayla analist olarak ne yaparsınız? Paris Psikosomatik Okulu’nun kurucuları, somatik hastaların ruhsal işleyişindeki bir bozukluğun altını çizmişlerdir. Onların bu ifadelerini tersine çevirmek istiyorum. Artık kendime *Bu hastadaki noksanlık nedir?* diye değil, daha ziyade *Onunla temasa geçmemle alakalı bendeki noksanlık nedir?* diye soruyorum…

– Jacques Press

Beden ve Zihin yoktur; Beden diye bir şey yoktur; Zihin diye bir şey yoktur. Daha da radikal bir biçimde, bedenin ve zihnin, bir bütün olarak organizmadan ayrı içkin bir varoluşu olmadığı, gözlemleyenin bakış açısıyla alakalı iki kategori olduğu söylenebilir… Eğer beden ve zihin *tek ve özdeş* (Spinoza) ise beden olarak gözlemlediğimiz şeye zihne atfettiğimiz nitelikleri atfetmemiz, bundan dolayı da şöyle bir beden tasavvur etmemiz gerekir:

– düşünen, hisseden, yanıt veren, acı çeken, keyif alan;

– bedensel bir aktarım ve bedensel bir karşıaktarım hipotezi noktasına kadar ilişkisel faaliyet içinde bulunan.

– Luigi Solano

Şimdi bedeninin sakinleri ve onun patikaları ile alakalı daha bir hayli etkili ve manalı konuşabildiğine göre beden ve onun sakinleri olarak, *hayaletler, ev sahipleri ve misafirler* ile ilgili konuşmalıyım. Onun zihnine en iyi biçimde hizmet eden ortak yaratımımız olan bir dil onun daha fazla şeyi çözmesine imkân veriyor: *şimdi bağırsaklarım çalışıyor, bu yüzden başka bir alana ilerleyebilirim… Benim içimde bir şeyler var mı sence?

– Maurice Apprey

– Radikal Kitap, Toplumsal Tarih, Agos

Acıyan Beden Psikosomatiğe Psikanalitik Bakışlar PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu