PDF

Adorno Horkheimer – Aydınlanmanın Diyalektiği PDF Oku indir

Adorno Horkheimer – Aydınlanmanın Diyalektiği PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Adorno Horkheimer – Aydınlanmanın Diyalektiği kitabını araştırdık. Ayrıca Adorno Horkheimer tarafından kaleme alınan Adorno Horkheimer – Aydınlanmanın Diyalektiği kitap özetinin yanı sıra, Adorno Horkheimer – Aydınlanmanın Diyalektiği pdf oku, Adorno Horkheimer – Aydınlanmanın Diyalektiği yandex, Adorno Horkheimer – Aydınlanmanın Diyalektiği e-kitap pdf, Adorno Horkheimer – Aydınlanmanın Diyalektiği PDF Drive, Adorno Horkheimer – Aydınlanmanın Diyalektiği Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Adorno Horkheimer – Aydınlanmanın Diyalektiği PDF indir Oku

Toplumda özgürlükle aydınlatan düşünme’nin birbirinden ayrılamayacağını bilinmekte, (…) ne var ki, bu düşünme kavramının, somut tarihsel şekillerden, iç içe geçtiği toplumsal kurumlardan daha az olmamak üzere, bugün her yerde yaşanan gerilemenin nüvesini kendinde barındırdığını açık seçik görmüş olduğumuza inanıyoruz. Aydınlanma, bu gerileme momenti üzerinde düşünüp taşınmazsa, o zaman kendi kaderini tayin eder.” Max Horkheimer/ Theodor W. Adorno “Aydınlanmanın Diyalektiği” Querido yayınevi tarafından 1947 senesinde Amsterdam’da yayımlandı. Önceleri adı ağır ağır duyulan kitabın bir hayli süredir mevcudu kalmadı. Yirmi yılı aşkın bir süre sonra kitabı yeniden yayımlıyorsak, bunun nedeni, yalnız çevreden gelen sürekli olarak teşvikler değil, üstelik içerdiği düşüncelerden hiç de az olmayan bir bölümünün bugün de güncelliğini koruması ve ardındanki kuramsal çalışmalarımızı geniş ölçüde belirlemiş olmasıdır. Dışardan bir kişi, kimin hangi tümceden ne denli sorumlu olduğunu kolay kolay tasarlayamaz. Kitabın büyük bölümünü birlikte yazdık; kitaba canlılığını kazandıran temel öğe, “Aydınlanmanın Diyalektiği”nde birleşen bu iki mizaç içindeki gerilimdir. Kitapta söylenenlerin tümünün de değişmez olduğunu öne sürmüyoruz. Böyle bir sav, hakikati tarihsel devinimin karşısına değişmez bir öğe olarak çıkarmak yerine, ona zamansal bir nüve olma hakkı tanıyan kuramla bağdaşmazdı. Kitap Nasyonalsosyalist terörün sonunun az çok yaklaştığı günlerde yazıya döküldü. Lakin kitabın bir çok yerinde bulunan tanımlamalar bugünün gerçekliğine artık uymamaktadır. Buna karşın, yönetilen dünyaya geçiş olgusuna ilişkin değerlendirmelerimiz daha o zamanlar bile safdilcesine değildi. Nesnel yönden birbirleriyle çatışmaya itilen devasa bloklara politik olarak bölünme zamanında dehşet ve yılgınlık sürdü. Üçüncü Dünya’daki çelişkiler, totaliterizmin yeniden canlanması, “Aydınlanmanın Diyalektiği”ne göre, bir zamanlarki faşizm gibi sırf tarihsel bir olay olmaktan uzaktır.

İlerlemenin karşısında da durmayan eleştirel düşünme bugün, her ne kadar tarihsel sürecin karşısında güçsüzmüş gibi görünmektelarsa da özgürlük tortularından, reel insanlık eğilimlerinden yana yer almayı gerektiriyor. Topyekün bütünleşmenin kitapta teşhis edilen gelişmesi durmamış, yalnızca kesintiye uğramıştır; diktatörlükler ve savaşlar üzerinden sürecek gibi görünmektedir. Aydınlanmanın buna bağlı olarak pozitivizme dönüşmesi, mevcut durumun mitleştirilmesine ilişkin tahminler ve sonunda anlakla akıl düşmanlığının özdeşleştirilmesi çok acı bir biçimde gerçekleşmiştir. Bizim tarih tasarımımız tarihten bağışık olma kuruntusuna kapılmıyor, ama enformasyonların peşine de pozitivistçe düşmüyor. Felsefe eleştirisi olarak felsefeden el çekmeyi de düşünmüyor.

Adorno Horkheimer – Aydınlanmanın Diyalektiği PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu