Edebiyat Kitapları

Ah, Anne PDF indir

Ah, Anne PDF indir, e-kitap sitemizde Ah, Anne kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Fazlı Necip tarafından kaleme alınan Ah, Anne kitabı 206 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Ah, Anne kitabını 9786254054471 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Ah, Anne kitap özeti, Ah, Anne pdf oku, Ah, Anne yandex, Fazlı Necip e-kitap pdf, Ah, Anne PDF Drive, Ah, Anne Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Ah, Anne PDF Oku

Ah, Anne Kısa Özet

Ah, Anne romanı takıntılı, mazide yaşayan bir anne ile yüzü geleceğe dönük oğlu içindeki çatışmayı konu edinir. İstanbul’un kalburüstü ailelerinden birine mensup olan Nedim, anne baskısı altında, hemen hemen kimseyle görüştürülmeksizin eski usullerle büyütülmektedir. Lakin Nedim’in hayalleri büsbütün başkadır, o Batılı bir eğitim almak ister. Sonunda kazananlar oğullarını kendilerine saklayan, kendi mutluluklarından başka bir şey düşünmeyen anneler mi yoksa yenilik yanlısı sevdalılar mı olacak? Kendi kararlarını verebilen kadınlar mı yoksa evinden çıkmayarak boyun eğenler mi? Yanıtlar hemen hemen yüz senedir dergi sayfalarında bugünün okuruyla buluşmak için bekleyen romanın satırları içinde gizli.
Fazlı Necip (Selanikli) (1863/4-1932) Selanik’te dünyaya geldi. Rüştiyeyi bitirdikten sonra özel dersler aldı ve Fransızca öğrendi. İlk yazıları Gonce-i Edeb mecmuasında yayımlandı. Tercüman-ı Hakikat, Mirat-ı Âlem, Manzara, Gayret, Envâr-ı Zekâ ve Hizmet gibi gazete ve mecmualarda yazıları çıktı. Edebiyat âleminde tanınması Beşir Fuat ile mektuplaşmalarıyla oldu. Bu mektupları Beşir Fuat’ın intiharından sonra Mektubat adıyla kitaplaştırdı. 1895’te Selanik’te babasının kurduğu Asır gazetesinin 1909’a kadar başyazarlığını yaptı. II. Meşrutiyet’e kadar bu gazetede çeşitli romanları tefrika edildi ve çevirileri yayımlandı. 1903’te Avrupa’nın çeşitli şehirlerini gezdi. Bu geziye dair izlenimlerini Garba Doğru Bir Seyahat başlığıyla tefrika etti. II. Meşrutiyet sonrası Asır gazetesinin adını Yeni Asır olarak değiştirdi ve bu gazetede Küçük Hanım ve Menfi romanlarını yayımladı. Dönemin Dahiliye Nazırı Talât Paşa tarafından 1909’da Matbuat-ı Dahiliye müdürlüğüne atandı. Avrupa’ya gidip matbuat idarelerini inceledi. Döndüğünde basın kartı uygulamasını başlattı. İktidar değişince Ağustos 1912’de görevden alındı. 9 Ekim’de tutuklandı, 2 Aralık’a kadar Bekirağa Bölüğü’nde kaldı. 1 Mart 1925’te çıkarmaya başladığı Türk Hayatı mecmuasının son sayısına kadar başyazarlığını yaptı. Hayatının son dönemlerinde çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yönetici ve gönüllü olarak çalışmalar da yürütmüş olan Fazlı Necip’in seçme eserlerine Türk Edebiyatı Klasikleri Dizimizde yer vermeyi sürdüreceğiz.

Ah, Anne PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu