Felsefe Kitapları

Ahilik Kültürü ve Meslek Ahlakı PDF indir

Ahilik Kültürü ve Meslek Ahlakı PDF indir, e-kitap sitemizde Ahilik Kültürü ve Meslek Ahlakı kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Ahmet Doğan tarafından kaleme alınan Ahilik Kültürü ve Meslek Ahlakı kitabı 264 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Ahilik Kültürü ve Meslek Ahlakı kitabını 9786050330366 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Ahilik Kültürü ve Meslek Ahlakı kitap özeti, Ahilik Kültürü ve Meslek Ahlakı pdf oku, Ahilik Kültürü ve Meslek Ahlakı yandex, Ahmet Doğan e-kitap pdf, Ahilik Kültürü ve Meslek Ahlakı PDF Drive, Ahilik Kültürü ve Meslek Ahlakı Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Ahilik Kültürü ve Meslek Ahlakı PDF Oku

Ahilik Kültürü ve Meslek Ahlakı Kısa Özet

Bir medeniyet ve kültürü oluşturan en yüksek değerler; dini ve metafizik değerlerdir. Kültür ve medeniyetin kendini ortaya koyduğu birden fazla alanda; edebiyat, sanat, sosyoloji ve felsefede bunu görmek olabilecekdür. Ahiliği bu bölümde değerlendirmek gerekir. En azından felsefi olarak yapılacak bir değerlendirme için ahiliğin insan ve kâinata bakışını anlamaya çalışmak gerekir. Başka bir ifadeyle; ahiliğin getirmiş olduğu dünya görüşü ve ahlaki yaşamı anlamak, fakat tasavvuf felsefesi ve onun ortaya koyduklarını anlamakla olabilecekdür.

Tasavvuf felsefesinin özünde; miskinlik değil, enerjik bir insan tasavvuru mevcuttur. Lakin bu insan kendine yaraşır davranışlar sergileyebildiği ölçüde; doğru yolda yürüyebilir ve kendisinden beklenen görevleri hakkıyla yerine getirebilir. Bu felsefeden yola çıkarak ve Üniversitemizin adının Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi olması sebebiyle; 2016-2017 Öğretim senesinden bu yana Üniversitemize gelen her öğrencinin bir yarıyıl *Ahilik Kültürü ve Meslek Ahlakı* ile ilgili bilgi edinmesini kararlaştırdık. Şimdi de Rektörlük olarak; dersin beklenen faydayı sağlaması, müfredatının hazırlanarak; buna uygun bilimsel bir çalışmanın yapılması için bir komisyon oluşturduk. Bu kitap, böyle bir çabanın ürünüdür.

Özü ve esası ahlak ve fazilet olan Ahilik, bu dünya çapında insanı *yaratılmışların en şereflisi* olarak görmek istemekte ve onun eğitimi de bunu esas almaktadır. Sanatı, gündüz iş yerlerinde usta-çırak ilişkisi ve kardeşlik ruhuna dayalı olarak ele almakta; ahlak eğitimi de akşamları Ahi zaviyelerinde verilmektedir. Ahilerin uyması gereken kaideleri tespit eden eserlere Fütüvvetnâme denir. Arapça fetâ kelimesinden türetilen bir sıfat olan Fütüvvet; yiğitlik, delikanlılık, cömertlik, fedakârlık ve diğerkâmlık (altruizm) gibi anlamlar taşıyan İslamî bir kavramdır. Bu özelliklere sahip; ahilik teşkilatı mensupları aklın ve bilimin ışığında; dürüst, misafirperver, iyiliksever ve alçak gönüllü olmalıdırlar. Bugün insanlığın aradığı ve özlediği insan tipi de bu değil midir?

Ahilik Kültürü ve Meslek Ahlakı PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu