PDF İndir

Ahmet Kutsi Tecer Bütün Şiirleri PDF indir

Ahmet Kutsi Tecer Bütün Şiirleri PDF indir, e-kitap sitemizde Ahmet Kutsi Tecer Bütün Şiirleri kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Ahmet Kutsi Tecer tarafından kaleme alınan Ahmet Kutsi Tecer Bütün Şiirleri kitabı 248 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Ahmet Kutsi Tecer Bütün Şiirleri kitabını 9786055715359 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Ahmet Kutsi Tecer Bütün Şiirleri kitap özeti, Ahmet Kutsi Tecer Bütün Şiirleri pdf oku, Ahmet Kutsi Tecer Bütün Şiirleri yandex, Ahmet Kutsi Tecer e-kitap pdf, Ahmet Kutsi Tecer Bütün Şiirleri PDF Drive, Ahmet Kutsi Tecer Bütün Şiirleri Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Ahmet Kutsi Tecer Bütün Şiirleri PDF Oku

Ahmet Kutsi Tecer Bütün Şiirleri Kısa Özet

Ahmet Kutsi Tecer, 4 Eylül 1901`de Kudüs`te dünyaya geldi. 1922`de Halkalı Yüksek Ziraat Okulu`nu bitirdikten sonra Paris`e gitti. Sorbonne Üniversitesi`nde öğrenimini sürdürirken Paris Ulusal Kütüphanesi`ndeki eski Türk yazmaları ve özellikle Karacaoğlan üstüne yeni belgeler bulmuştur. Bu çalışmalar ile dikkatleri üzerine çeken genç Ahmet Kutsi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünü bitirerek öğrenimini tamamlamıştır.

Öğretmenlik yaşamına Ankara Gazi Lisesi`nde başlayan Tecer, 1930 senesinde Sivas Lisesi`ne atandı. Sivas`ta halkla yakın ilişki içine girerek ilk Halk Şairleri Derneğini kurdu ve ülkemizde ilk kez bir Halk Şairleri Bayramı düzenledi, Âşık Veysel, Ali İzzet, Talibi gibi halk ozanları, bu bayramla tanındılar. 1934`te soyadı yasası çıkınca yöreye duyduğu sevgiden dolayı Tecer soyadını aldı. 1934`ten başlayarak Yüksek Öğretim Genel Müdürü, Gazi Eğitim Enstitüsü (şimdiki Gazi Üniversitesi) edebiyat öğretmeni görevlerinde bulundu. Ankara Devlet Konservatuvarı Halk Müziği Bölümünü geliştirdi; Muzaffer Sarısözen`i oraya atayarak ilk arşiv çalışmalarına öncülük etti.

Önce Oluş Dergisi`ni çıkaran Tecer, 1941-1946 senelerı içinde Ülkü Dergisi`ni yönetti ve bu dergi ile Cumhuriyet`in genç edebiyatçılar kuşağına ışık tuttu.

1942-1946 senelerı içinde Seyhan ve Urfa milletvekilliklerinde bulundu.

1949`da Paris`te UNESCO daimi delegesi, kültür ataşesi ve öğrenci müfettişi görevlerinden sonra 1951`de yurda dönerek İstanbul`a yerleşti. Uzun seneler, Galatasaray Lisesi`nde edebiyat dersleri verdi. Güzel Sanatlar Akademisi`nde estetik dersleri verirken emekli oldu. Bir yıl sonra, 23 Temmuz 1967`de İstanbul`da öldü.

Köylü Temsilleri adlı mühim bir araştırması, çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış geleneksel Türk tiyatrosu üzerine makaleleri, denemeleri mevcuttur. Oynanmış oyunları: Yazılan Bozulmaz (1947), Köşebaşı (1947), Koçyiğit Köroğlu (1949), Bir Pazar Günü (1959), Satılık Ev (1960).

İlk şiirlerini 1932 senesinde Sivas`ta Şiirler adıyla yayınlayan Tecer`in tüm şiirleri, bu kitapta kendi düzenlemesine bağlı kalınarak sunulmaktadır.

Ahmet Kutsi Tecer Bütün Şiirleri PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu