PDF

Ahmet Önal – Osmanlı İmparatorluğu’nda Askeri İsyanlar ve Darbeler PDF Oku indir

Ahmet Önal – Osmanlı İmparatorluğu’nda Askeri İsyanlar ve Darbeler PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Ahmet Önal – Osmanlı İmparatorluğu’nda Askeri İsyanlar ve Darbeler kitabını araştırdık. Ayrıca Ahmet Önal tarafından kaleme alınan Ahmet Önal – Osmanlı İmparatorluğu’nda Askeri İsyanlar ve Darbeler kitap özetinin yanı sıra, Ahmet Önal – Osmanlı İmparatorluğu’nda Askeri İsyanlar ve Darbeler pdf oku, Ahmet Önal – Osmanlı İmparatorluğu’nda Askeri İsyanlar ve Darbeler yandex, Ahmet Önal – Osmanlı İmparatorluğu’nda Askeri İsyanlar ve Darbeler e-kitap pdf, Ahmet Önal – Osmanlı İmparatorluğu’nda Askeri İsyanlar ve Darbeler PDF Drive, Ahmet Önal – Osmanlı İmparatorluğu’nda Askeri İsyanlar ve Darbeler Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Ahmet Önal – Osmanlı İmparatorluğu’nda Askeri İsyanlar ve Darbeler PDF indir Oku

Cumhuriyet zamanında demokrasinin işleyişi sürekli olarak darbelerle kesildi. Aslını söylemek gerekirse bu bizim eski bir geleneğimiz. Osmanlı zamanında de asker bir çok defa isyan ederek yönetime müdahale etmiş, Osmanlı padişahlarının hemen hemen üçte biri askerin müdahalesiyle değiştirilmişti. Osmanlı İmparatorluğu, kurduğu askeri sistem aracılığıyla önce Bizans ve Balkan devletlerine, ardından da Avrupa devletlerine karşı büyük bir üstünlük kurmuştu. Lakin büyük fetihlere imza atan ordu, devlet otoritesinin zaafa uğradığı zamanlarda sürekli olarak isyan edip, yönetimi tespit etti. Osmanlı isyanları ve darbelerinin tarihi Fatih Sultan Mehmed’in hükümdarlığının ilk zamanındaki 1446 Buçuktepe İsyanı ile başlar ve 1913’teki Bâbıâli baskınıyla sona erer. Neredeyse Fatih Sultan Mehmed’den sonra isyanla yüzleşmeyen Osmanlı padişahı yok gibidir. 36 Osmanlı padişahından 12 tanesinin isyan ve darbe ile tahtını kaybettiği göz önüne alındığında durum anlaşılır Kitabı okuyanlar, bu kadar askeri isyan ve darbeyi görünce bu imparatorluğun nasıl bir cihan devleti olduğuna ve nasıl ayakta kaldığına şaşıracaklardır. İstanbul, Osmanlı başkenti olduktan sonra büyüklü ufaklü bir çok isyana tanık oldu. Bu isyanlar o kadar ileri boyutlara ulaşıyordu ki, arada bir padişahın mutlak vekili olan sadrazamların kelleri alınırken, arada bir de bizzat padişahlar tahttan indirilip, öldürüldü. İsyan patlak verdikten sonra önünü almak bi hayli güçtü ve asiler, birkaç istisna hariç, genelde istedikleri bireylerin kellelerinin meydanlarda sallandırılmasını sağlıyorlardı. Bazı zaman saatlerce, arada bir de günler hatta aylarca devam eden isyanlar İstanbul halkına korkulu günler yaşatıyor, günlük hayat tamamen felç oluyordu. eden isyanlar İstanbul halkına korkulu günler yaşatıyor, günlük hayat tamamen felç oluyordu. Bilhassa Atmeydanı, Osmanlı devri isyanları ile âdeta özdeşleşen bir mekân olmuştu. Hem Bizans, hem de Osmanlılar zamanında eğlencelerin yapıldığı ve merasimlerin düzenlendiği mühim bir yer olan meydan, kozların paylaşıldığı, hanedanın meşruiyetinin tartışıldığı, idarecilerin icraatının yüksek sesle eleştirildiği ve şehrin kapılarının kapatılmasından sonra askerî grupların farklı unsurlarının birbirlerine kılıçlarını çekip silahlarını boşalttığı; karşılıklı fetvaların birbirini hükümsüz kıldığı; tüm bunların arada bir bir padişahın tahttan indirilmesine ve hatta öldürülmesine kadar ileri gittiği; bazı devlet adamlarının canlarına mal olurken, bazıları için ise ikbal kapılarının ardına kadar açıldığı; özetle herşeyin “devletin bekası ve adaletin temini için yapıldığı”, kozların paylaşıldığı bir mekândı.

syanları yahut darbeleri yazmak tarihçi için hiç de kolay değildir. Kaynakların yetersiz olması, bir çok hususta yanlı yazılmaları ve sorularımızın çoğuna yanıt vermiyor olmaları tarihçinin işini bi hayli zorlaştırmaktadır. Resmî belgelerin bile tarihçiyi yanıltabildiği bir durumda tarihçi sis perdeleri içinden yolunu tayin etmek zorundadır. Bu zorluklara ve imkânsızlıklara rağmentarihçi, isyanların ve darbelerin genel bir tablosunu “hac yolundaki karınca misali” okuyucuya sunmak zorundadır. Lakin ne kadarı tamamlanmış ve ne kadarı eksik bir tablo! Tarihçi, metin inşa ederken bir çok parçası eksik bir yap-bozu tamamlama gayreti içindedir Bu kitapta Osmanlı tarihinde yaşanan isyan ve darbelerin mühim bir kısmı bulunmaktadır. Etkileri yönünden imparatorlukta büyük tahribata, yıkımlara ve kıyımlara neden olan isyanlar ve darbeler genel hatlarıyla, kronolojik bir sıra takip edilerek anlatılmaya çalışılmıştır.

Ahmet Önal – Osmanlı İmparatorluğu’nda Askeri İsyanlar ve Darbeler PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu