Müzik Kitapları

Ahmet Özdemir Türkülerinin Analizi PDF indir

Ahmet Özdemir Türkülerinin Analizi PDF indir, e-kitap sitemizde Ahmet Özdemir Türkülerinin Analizi kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Soner Algı tarafından kaleme alınan Ahmet Özdemir Türkülerinin Analizi kitabı 169 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Ahmet Özdemir Türkülerinin Analizi kitabını 9786254431159 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Ahmet Özdemir Türkülerinin Analizi kitap özeti, Ahmet Özdemir Türkülerinin Analizi pdf oku, Ahmet Özdemir Türkülerinin Analizi yandex, Soner Algı e-kitap pdf, Ahmet Özdemir Türkülerinin Analizi PDF Drive, Ahmet Özdemir Türkülerinin Analizi Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Ahmet Özdemir Türkülerinin Analizi PDF Oku

Ahmet Özdemir Türkülerinin Analizi Kısa Özet

Bu kitap, Konya halk müziği kültürüne mühim hizmetler vermiş, bir çok türkünün kaynak kişisi ve Konya’nın simge isimlerinden birisi haline gelmiş olan Ahmet Özdemir’in, çeşitli kaynaklarda ve TRT Türk halk müziği nota arşivinde bulunan türkülerinin analizini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kitapta analizlere geçmeden önce Konya’nın coğrafi yapısı, tarihi, halk kültürü, halk müziği kültürü, geçmişten günümüze Konya’lı sanatçılar ve Ahmet Özdemir ile ilgili bilgiler verilmiştir. Ahmet Özdemir türküleri ile alakalı yapılan alan yazın araştırmasında TRT Türk halk müziği nota arşivinde 5, başka kaynaklarda 15 olmak üzere toplam 20 türkü notasına ulaşılmış ve analiz edilmiştir. Analizler; makamsal analiz, form analizi ve edebi analiz olmak üzere üç bölümden buluşmaktedir.

Makamsal analizler Arel-Ezgi-Uzdilek sistemi referans alınarak yapılmıştır. Öncelikle türkünün ses sahası ile birlikte alakalı makamın dizisi açıklanmıştır. Ardından alakalı makamın özellikleri ile türkünün makamsal özellikleri bir tabloda karşı karşıya geldirılarak incelenmiştir. Makamsal analizin son bölümünde türkünün seyri incelenmiştir. Makamsal analizler Önal (2018)’a ait *Hacı Taşan Türkülerinde Makam* isimli kitapta kullanılan formata göre hazırlanmıştır. Form analizinde türkülerde bir araya gelen motifler ve bu motiflere göre ölçü sayılarıyla birlikte türkülerin ölçü yapıları da analiz edilmiştir.

Edebi analizde türkü metinlerinin ölçüleri saptanmaya çalışılmış, redif, kafiye ve ses uyumları incelenerek kafiye şemaları oluşturulmuştur. Bunun yanında türkü metinlerinde geçen isim, dönem, şehir, bitki vb. ifadelere dikkat çekilmiş ve türkünün konusu saptanmaya çalışılmıştır. Diğer Konya türkülerinde olduğu gibi Ahmet Özdemir türkülerinin büyük bir çoğunluğu da bağlamada Konya tezene tavrı ile icra edilmektedir. Bu vesileyle faydalı olabilmesi yönünden kitabın ekler bölümünde türkülerin bağlamada Konya tezene tavrı ile icrasına yönelik hazırlanmış notalarına da yer verilmiştir.

Ahmet Özdemir Türkülerinin Analizi PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu