PDF

Ahmet Rasim – Şehir Mektupları PDF Oku indir

Ahmet Rasim – Şehir Mektupları PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Ahmet Rasim – Şehir Mektupları kitabını araştırdık. Ayrıca Ahmet Rasim tarafından kaleme alınan Ahmet Rasim – Şehir Mektupları kitap özetinin yanı sıra, Ahmet Rasim – Şehir Mektupları pdf oku, Ahmet Rasim – Şehir Mektupları yandex, Ahmet Rasim – Şehir Mektupları e-kitap pdf, Ahmet Rasim – Şehir Mektupları PDF Drive, Ahmet Rasim – Şehir Mektupları Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Ahmet Rasim – Şehir Mektupları PDF indir Oku

Çeşitli konularda, ufaklü büyüklü, yüzün üzerinde esere sahip olan Ahmet Rasim, edebiyatımızda “şehir yazıları”nın ilk örneğini 1897-1899 senelerı içinde kaleme aldığı “Şehir Mektupları”yla vermiştir. Ahmet Rasim, bu yazılarında II. Abdülhamit döneminin İstanbul’unu mekân, kültürel yapı, gelenekler, alışkanlıklar, insan ilişkileri gibi birden fazla unsurla ele alarak bütün zenginliğiyle yansıtır. Bu yazılardan birçoğu Malûmat gazetesinde yayınlanmış ardından dört cilt olarak kitap haline getirilmiştir. Anı, fıkra ve makale yazarı olarak, yaşadığı devirde her sınıftan insanın yaşayış tarzını, inançlarını, gelenek ve göreneklerini bütün incelikleriyle görülmektediran Ahmet Rasim, özellikle üçer beşer kelimelik kısa, hareketli, canlı cümleleriyle devrinin yazı yönteminden büsbütün ayrılmış, konuşma dilini ve İstanbul ağzını bütün incelikleriyle ustaca kullanmıştır. Eserlerinde yaşamı hep iyimser bir bakışla yorumlamış, en acı hadiseleri dahi gülümseyerek, tatlı bir mizah çeşnisiyle anlatmıştır. Ahmet Rasim, “Şehir Mektupları”nı büyük bir gözlem kabiliyeti, sade-kıvrak bir üslup ve kendine özgü bir dille kaleme almış ve bu yazılarda genelde mizah unsurunu ön plâna çıkarmıştır. Yazarın en büyük özelliği, yazılarını bir sohbet havası içinde yazması ve okurunu daha ilk cümleden kucaklamasıdır. Çeşitli yazınsal akımların dışında kalarak kendine özgü bir üslup ve ironiyle ortaya koyduğu eserler geniş bir okur kitlesi tarafından zevkle okunmuştur. şte siz değerli okurlarımıza sunulan bu eser, Ahmet Rasim’in çoğunluğunu fıkra-sohbet-deneme havasıyla kaleme aldığı “Şehir Mektupları”nın bir haritası konumundadır. Sadeleştirilmiş bir seçmeler kitabının sunduğu bütün imkânları değerlendirmeye çalışarak oluşturduğumuz bu eserde, Ahmet Rasim’in mektuplara verdiği numaraları kullanmak estetik açıdan pek uygun olmayacağından, kendimize göre bir numaralandırma yapmayı tercih ettik. Ayrıca bazı mektupların içinde bulunan ‘Ajans Enternasyonal’ ve ‘Taze Havadis’ bölümlerini de metinlerden ayırmadan ayrı bir alt başlık olarak vermeyi yeğledik. Sadeleştirmede de hitap ettiğimiz genel okur kesiminin bugünkü dilini esas aldık. Her ne kadar düzeyli ve köklü bir edebiyatın temelleri üzerine bina edilmiş bir üslubun tadını tam manasıyla yansıtamasak da siz okurlarımızı mektupların verdiği mizah, dil ve edebiyat zevkinden mahrum bırakmamaya gayret ettik. Ama siz de takdir edersiniz ki yüzsenelerın birikimiyle oluşmuş bir kelime hazinesini bugünkü sığ sözcük hazinemize sığdırmak pek de kolay olmadı.

Dünkü hakikî yazarların ağ gerip avlandıkları sahillerde biz ne yazık ki tek kancalı bir oltayla yetinmek zorunda kaldık. Haliyle bu da, mana denizinden devşirebileceğimiz söz hazinelerini kısıtladı. Küçük ve fakat şirin pırlantalarla iktifa ettik.

Ahmet Rasim – Şehir Mektupları PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu