Felsefe Kitapları

Akılcılık PDF indir

Akılcılık PDF indir, e-kitap sitemizde Akılcılık kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. John Cottingham tarafından kaleme alınan Akılcılık kitabı 198 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Akılcılık kitabını 9789759956578 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Akılcılık kitap özeti, Akılcılık pdf oku, Akılcılık yandex, John Cottingham e-kitap pdf, Akılcılık PDF Drive, Akılcılık Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Akılcılık PDF Oku

Akılcılık Kısa Özet

Felsefe tarihi yönünden Akılcılık, 17. yüzyılın büyük Akılcı filozoflarının Descartes, Spinoza ve Leibniz’in ortak felsefi eğilimlerine verilen addır. Aklın deneyden bağımsız, a priori, zorunlu bilgiler ortaya koyabileceği savını temellendiren felsefi görüştür. Temellendirilebilir, doğrulanabilir, sınanabilir bilginin diğer bilme çeşitlerinden, inançtan, imandan ayrılarak kendi başına bir şey olmasında dayanağın akıl olması da bu gelenekle başlatılabilir. Gerçi teknik anlamda Akılcılığın akla verdiği konumu deneycilik, pozitivizm, analitik felsefe gibi diğer felsefi yaklaşımlar paylaşmasa da, bu yaklaşımların da ortak akılsallık paydasında birleştikleri öne sürülebilir.

Son zamanda ise postmodernitenin etkisiyle akılsallığın ve onun dayanağı aklın evrensel bir başvuru konumunda olamayacağı, evrensel ölçütlerin söz konusu olmadığı veya bunların akılla temellendirilemeyeceği yoğun olarak tartışılan meseleler.

John Cottingham’ın kitabı, bugün evrenselliği ve güvenilirliği kuşkuyla karşılanan aklı kendine dayanak alan Akılcılığın Eski Yunan’dan günümüze kadar yalın ve açık bir dille tarihsel bir sunumunu yapıyor.

Akılcılık PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu