PDF

Akın Alıcı – Yeni Görgü Kuralları PDF Oku indir

Akın Alıcı – Yeni Görgü Kuralları PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Akın Alıcı – Yeni Görgü Kuralları kitabını araştırdık. Ayrıca Akın Alıcı tarafından kaleme alınan Akın Alıcı – Yeni Görgü Kuralları kitap özetinin yanı sıra, Akın Alıcı – Yeni Görgü Kuralları pdf oku, Akın Alıcı – Yeni Görgü Kuralları yandex, Akın Alıcı – Yeni Görgü Kuralları e-kitap pdf, Akın Alıcı – Yeni Görgü Kuralları PDF Drive, Akın Alıcı – Yeni Görgü Kuralları Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Akın Alıcı – Yeni Görgü Kuralları PDF indir Oku

Eski zamanlarda bireylerin çadıra girerken mızraklarını dışarıda bırakmaları mühim bir nezaket kuralıymış. O dönemler için birbirlerine zarar vermeyeceklerini anlatan el sıkışmaları ise, şimdilerde artık tam anlamıyla bu manaya gelmemekle birlikte hâlâ kullanılmaktadır. Bugün, teknolojinin gelişmesiyle, görgü kaideleri da değişikliğe uğramış; imaj, beden dili ve empati gibi kavramlarla yeniden şekillenmiştir. Artık, eskiden olduğu gibi yalnızca belli bir kesimin uyguladığı sosyetik davranışlar olarak düşünülmekten çıkmış, özellikle yeni hâliyle çağımız insanı için vazgeçilmez olmuştur. – Nezaket, kendine güvenen bireylerin davranışlarını güzelleştirme çabasıdır. Nezaket ve görgü kaidelerinı bilmek iş alanında, resmi toplantılarda ve sosyal faaliyetlerde kendinizi rahat hissetmenizi sağlar. Böylelikle çevreye güven dolu kişiliğinizi rahatlıkla yansıtabilirsiniz. Nezaket, görgü, terbiye ve iyi davranışlar, kısa bir süre yahut yalnızca belli yerler için geçerli değildir. Bu, her zaman üzerimizde taşıyacağımız şık bir kıyafet gibi olmalıdır.
Nezaket gösterirseniz, nezaket bekleme hakkınız olur. Nazik, kibar ve iyi davranışlar bize gösterilmesini istediğimiz, beklediğimiz ve hoşumuza giden hareketlerdir. Eğer nezaket görmek istiyorsak bizim de nezaket göstermemiz gerekir.
Nezaket, tanıdık tanımadık tüm insanlara gösterilir.
Nezaket içten, içten, doğal, kişiliğimizin bir uzantısı şeklinde olduğunda iyi bir etki bırakır. Doğal olmayan hareketler hemen göze çarpar ve olumsuz bir izlenim oluşmasına neden olmaktadır.

Bilgi, görgü, nezaket, saygı, tecrübe, insanın içine işlediğinde onu yoğurur ve şekillendirir. Sözleri, davranışları ve duruşu, bu öğrendiklerinin bir yansıması olarak çevresini etkiler.
Nezaket kaideleri fazladan yapılan yahut “olsa da olur olmasa da” türünden bir davranışlar topluluğu değildir.
Görgü ve nezaket, toplumda daha rahat ve uzun süreli iletişim kurulmasını sağladığı gibi, kurulan iletişimin değerini artırır, düzeysini yükseltir.   İyi bir adamın yaşamının en iyi bölümü, göstermiş olduğu ufak, adı konmamış,
unutulmuş sevgi ve nezaket davranışlarıdır. (William Wordsworth)

Akın Alıcı – Yeni Görgü Kuralları PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu