Tarih Kitapları

Aksak Demir’in Devlet Politikası Timurlenk Üzerine İnceleme PDF indir

Aksak Demir’in Devlet Politikası Timurlenk Üzerine İnceleme PDF indir, e-kitap sitemizde Aksak Demir’in Devlet Politikası Timurlenk Üzerine İnceleme kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Mahmut Esat Bozkurt tarafından kaleme alınan Aksak Demir’in Devlet Politikası Timurlenk Üzerine İnceleme kitabı 104 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Aksak Demir’in Devlet Politikası Timurlenk Üzerine İnceleme kitabını 9786257697217 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Aksak Demir’in Devlet Politikası Timurlenk Üzerine İnceleme kitap özeti, Aksak Demir’in Devlet Politikası Timurlenk Üzerine İnceleme pdf oku, Aksak Demir’in Devlet Politikası Timurlenk Üzerine İnceleme yandex, Mahmut Esat Bozkurt e-kitap pdf, Aksak Demir’in Devlet Politikası Timurlenk Üzerine İnceleme PDF Drive, Aksak Demir’in Devlet Politikası Timurlenk Üzerine İnceleme Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Aksak Demir’in Devlet Politikası Timurlenk Üzerine İnceleme PDF Oku

Aksak Demir’in Devlet Politikası Timurlenk Üzerine İnceleme Kısa Özet

Mahmut Esat Bozkurt, elinizdeki kitapta Timur’u, *dünyayı yenmiş bu Türk oğlu Türk’ü içyüzüyle, gerçek çehresiyle* tanıtmaya çalıştığını dile getiriyor. Timur, bazı tarihçilerin yazdığı gibi *dünyayı ateşe veren bir kan dökücü değil*, *politikalarını ahlaka dayandıran bir cihan fatihidir*; *yaşamını bir halk çocuğu olarak geçirmiş ve bununla övünmüştür*. Mührünü de şöyle kazdırmıştır: *Men Timur, Tanrı kulu.*
Bozkurt, kitabında Timur’un önder kişiliğini, devlet yönetme anlayışını ayrıntı kısmıyla konu alıyor. Lakin bu, basit bir aktarım değil, arada bir *nasıl olması gereken*e gönderme, arada bir de *neden bugün böyle*ye yanıttır. Timur’dan kalkarak Kemalizmin devlet teorisinin ve devlet yönetiminin inşası ve açıklaması yapılmakta hatta arada bir eleştirilere yanıt verilmektedir. Osmanlı ile Timur’un zıtlığı çizilerek farklar vurgulanmaktadır.
Yazar, Atatürk ve Timur içinde benzerlik görmektedir. Çünkü *Timur da Atatürk de yoktan devlet kuran Türk çocuklarıdır*.

*Haksızlık olan bir yerde, devletin ömrü olmaz.*
*Devlet işlerine, yabancı, el sürmemelidir. Bu, hükümet hikmeti icabıdır. İdare yabancılara verilmemelidir. Maliye ve ekonomi çok mühimdir, saat gibi işlemelidir. Düzenli ordu her şeyden üstündür, halk ile ordu içinde bir fark ve imtiyaz olmamalıdır. Biri olmadan diğeri de olmaz. Bir yönetici kendini değil, memleketi, milleti düşünmelidir. Kinci ve öç alıcı olmamalıdır. Her söylenene kulak asmamalı, doğru olanı ilkelerine göre uygulamalı, kararlı ve dirayetli, fedakâr ve sabırlı olmalıdır. Halkla doğrudan bağlantı kurulmalıdır. İnsafsız zenginlerin yoksulları ezmesine izin verilmemelidir.*

Aksak Demir’in Devlet Politikası Timurlenk Üzerine İnceleme PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu