PDF

Albert Einstein – Fiziğin Evrimi PDF Oku indir

Albert Einstein – Fiziğin Evrimi PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Albert Einstein – Fiziğin Evrimi kitabını araştırdık. Ayrıca Albert Einstein tarafından kaleme alınan Albert Einstein – Fiziğin Evrimi kitap özetinin yanı sıra, Albert Einstein – Fiziğin Evrimi pdf oku, Albert Einstein – Fiziğin Evrimi yandex, Albert Einstein – Fiziğin Evrimi e-kitap pdf, Albert Einstein – Fiziğin Evrimi PDF Drive, Albert Einstein – Fiziğin Evrimi Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Albert Einstein – Fiziğin Evrimi PDF indir Oku

Okumaya başlamadan önce, basit bazı soruların yanıtlanmasını haklı olarak bekleyeceksiniz. Bu kitap hangi amaçla yazıldı? Onu okuyup anlayabileceği düşünülen okur kimdir? Bu sorulara açık ve aydınlatıcı yanıtlar vererek işe başlamak güçtür. Bu, tümüyle gereksiz de olsa, kitabın bitiminde çok daha kolay olurdu. Yalnız bu kitapla ne yapmaya niyet edilmediğini söylemek, bize daha kolay geliyor. Biz, bir fizik ders kitabı yazmadık. Burada, temel fiziksel olgulara ve teorilere sistemli bir giriş de yoktur. Niyetimiz, daha çok, insan aklının, düşünceler alemi ile görüngüler (phenomena) alemi içinde bir bağlantı bulma çabalarını kaba çizgilerle vermektir. Bilimi evrenimizin gerçekliğine uygun düşen düşüncelere varmaya zorlayan etkin kuvvetleri göstermeyi denedik. Ama tanımlamamız yalınkat olmak zorundaydı. Olguların ve kavramların labirentinde, bize en ayırıcı özellikte ve en mühim görünen yolu seçmemiz gerekiyordu. Bu yolun ulaşmadığı olgular ve kavramlar üzerinde durulmamalıydı. Genel amacımız, bizi olgular ve düşünceler içinde kesin bir seçim yapmaya zorluyordu. Bir sorunun önemi, ona ayrılan sayfaların sayısı ile ölçülmemelidir. Kimi ana düşünce çizgileri, bize önemsiz göründükleri için değil, seçtiğimiz yol boyunda bulunmadıkları için kitabın dışında bırakıldı. Kitabı yazarken, düşünselleştirilmiş okurumuzun ayırıcı özellikleri üzerinde uzun uzun konuştuk ve okurumuz için epey endişelandık.

Onun, bütün somut fiziksel ve matematiksel bilgilerdeki kesin eksikliği gerçekten yetkin erdemleri ile gidereceğini düşündük. Okurumuzun fiziksel ve felsefi düşüncelere ilgi duyduğunu anladık, az enteresan ve güç yerleri aşmada göstereceği yılmazlığa hayran olmaktan kendimizi alamadık. Okurumuz, herhangi bir sayfayı anlaması için, öncedenkileri dikkatle okuması gerektiğini biliyordu. Bilimsel bir kitabın, halk için yazılmış olsa bile, bir roman gibi okunmaması gerektiğini biliyordu. Bu kitap, sizinle aramızda zorlamasız bir yarenliktir. Onu can sıkıcı veya enteresan, usandırıcı veya sürükleyici bulacaksınızdır; ama bu sayfalar, yaratıcı insan aklının, fiziksel görüngüleri yöneten yasaları daha tam anlamıyla anlama uğruna olan o öncesiz (ezeli) uğraşı üzerine size bir fikir verirse, amacımıza ulaşılmış olacaktır.

Albert Einstein – Fiziğin Evrimi PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu