PDF

Aldous Huxley – Algı Kapıları – Cennet ve Cehennem PDF Oku indir

Aldous Huxley – Algı Kapıları – Cennet ve Cehennem PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Aldous Huxley – Algı Kapıları – Cennet ve Cehennem kitabını araştırdık. Ayrıca Aldous Huxley tarafından kaleme alınan Aldous Huxley – Algı Kapıları – Cennet ve Cehennem kitap özetinin yanı sıra, Aldous Huxley – Algı Kapıları – Cennet ve Cehennem pdf oku, Aldous Huxley – Algı Kapıları – Cennet ve Cehennem yandex, Aldous Huxley – Algı Kapıları – Cennet ve Cehennem e-kitap pdf, Aldous Huxley – Algı Kapıları – Cennet ve Cehennem PDF Drive, Aldous Huxley – Algı Kapıları – Cennet ve Cehennem Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Aldous Huxley – Algı Kapıları – Cennet ve Cehennem PDF indir Oku

1886’da Alman farmakolog Ludwig Lewin adının sonradan verileceği kaktüsün ilk sistematik incelemesini paylaştı. Anhalonium lewinii bilim için yeniydi, ilkel dinler ve Güneybatı Amerika ve Meksika yerlileri için bu kaktüs hatırlayamadıkları zamanlardan beri dostlarıydı. Aslını söylemek gerekirse bir arkadaştan çok daha yükseksıydı. Yeni Dünya’ya ilk giden İspanyol gezginlerden birinin sözcükleriyle ‘Peyote dedikleri bir kök yiyorlar ve buna adeta bir tanrıymış gibi hürmet ediyorlar.’ Bu kaktüse niye bir tanrıymış gibi hürmet ettikleri; Jaensch, Havelock Ellis ve Weir Mitchell gibi seçkin psikologlar peyote’nin etkin maddesi olan meskalinle deneylere başladıklarında yaşandı. Putperestliğin bi hayli berisinde bir yerde durdukları doğru ama hepsi de eşsiz özellikler taşıyan uyuşturucu maddeler içinde meskaline ayrı bir yer vermek hususunda fikir birliğine vardılar. Uygun miktarlarda alındığında bilinç niteliğini daha derinden değiştiriyor ve fakat bir farmakoloğun repertuarında bulunan diğer herhangi bir maddeden daha az zararlı. Meskalin araştırması Lewin ve Havelock Ellis’in günlerinden beri fasılalarla sürdürmekte. Kimyacılar bu alkaloidi yalnızca yalıtmakla kalmadılar, bileştirmeyi de öğrendiler, böylelikle tedarik artık bir çöl kaktüsünün seyrek ve uzun aralıklarla yaşanan ürününe dayanmıyor. Akıl hastalıkları uzman kişilerı hastalarının manevi süreçlerini ilkelden daha iyi anlayabilmek umuduyla meskalin aldılar. Talihsiz bir biçimde çok az sayıda özne üzerinde çok dar bir alanda çalışan psikologlar bu maddenin daha çarpıcı etkilerini gözlemlediler ve tespit ettiler. Nörologlar ve fizyologlar merkezi sinir sistemini etkileyiş mekanizması üzerinde bazı şeyler buldular. Ve en azından bir profesyonel filozof, zihnin doğadaki yeri ve beyin ve bilinç içindeki ilişki gibi eski ve çözülmemiş bilmecelere tutabileceği ışığı görmek için meskalin almıştır. Sorunlar, iki yahut üç yıl önce yeni ve belki de daha mühim bir gerçek gözlemleninceye kadar orada kaldı. 1 Şizofreni ve meskalin fenomeninin nöropsikolojisi, psikolojisi, farmakolojisi ve biyokimyası üzerine çok sayıda inceleme hazırlanmaktadır.

Aslını söylemek gerekirse birkaç on senedir gerçek herkesin gözünün içine bakmaktaydı ama, hiç kimse, öyle oldu, halen Kanada’da çalışmakta olan genç bir ingiliz Psikiatrist kimyasal bileşim olarak meskalin ve adrenalin içindeki yakın benzerlikle şaşkına dönünceye kadar bunu farketmedi. Sonraki araştırmalar çavdardan çıkarılan ve son derece kuvvetli bir halusinojen olan liserjik asitin diğerleriyle yapısal biyokimyasal ilişkisi olduğunu ortaya koydu. Sonra adrenalinin ayrışımı sonucu yaşanan adrenokromun meskalin alımı sebebiyle yaşanan bir çok belirtilere neden olabileceği keşfi geldi. Ama adrenokrom insan vücudunda olabileceken kendiliğinden oluşuyor. Bir başka ifadeyle her birimiz bilinçte derin değişikliklere yol açtığı bilinen kimyasal anlık dozlar üretebiliriz. Bu değişikliklerden bazıları yirminci yüzyılın şu en kişiliğistik belasında yaşananlara benzerdir; şizofreni. Ruhi karmaşa kimyasal bir karmaşadan mı kaynaklanmaktadır? Ve kimyasal karmaşa da, böbrek üstü bezlerini etkileyen psikolojik sıkıntılardan mı kaynaklanmaktadır? Bunu iddia etmek cüretkarlık ve ilkellik olur. En fazla söyleyebileceğimiz şey bir tür prima facie (dış görünüş) durumu oluşturulduğudur. Bunun yanı sıra ipucu sistematik olarak izlenmektedir, dedektifler —biokimyacılar, psikiatristler, psikologlar— iz peşindedirler.

Aldous Huxley – Algı Kapıları – Cennet ve Cehennem PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu