PDF

Aldous Huxley – Kalıcı Felsefe PDF Oku indir

Aldous Huxley – Kalıcı Felsefe PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Aldous Huxley – Kalıcı Felsefe kitabını araştırdık. Ayrıca Aldous Huxley tarafından kaleme alınan Aldous Huxley – Kalıcı Felsefe kitap özetinin yanı sıra, Aldous Huxley – Kalıcı Felsefe pdf oku, Aldous Huxley – Kalıcı Felsefe yandex, Aldous Huxley – Kalıcı Felsefe e-kitap pdf, Aldous Huxley – Kalıcı Felsefe PDF Drive, Aldous Huxley – Kalıcı Felsefe Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Aldous Huxley – Kalıcı Felsefe PDF indir Oku

Philosophia perennis (ezelî hikmet) ; BU TABİR, Leibniz tarafından görülmektedirıldı; fakat içeriği —nesneler, canlılar ve zihinler dünyası için vazgeçilmez bir ilâhî gerçekliği tanıyan metafizik, ruhta ilâhî gerçekliğe benzer ve hatta onunla özdeş birşey bulan psikoloji, insanın nihaî hedefini bütün varlık aleminin içkin ve aşkın kaynağının bilgisi olarak gören ahlâk— zamanı bilinmeyecek kadar eski ve evrenseldir. Dünyanın her bölgesindeki ilkel bireylerin geleneksel ilimlerinde Ezelî Hikmetin temelleri bulunabileceği gibi gelişmiş dinlerin her birinde de tam anlamıyla gelişmiş şekilleri mevcuttur. Bütün bu İlahiyat sistemlerindeki bu Yüce Ortak Faktörün bir versiyonu ilk kez yirmibeş asır öncesinden bu yana yazıya dökülmüş ve o zamandan beri de bu tema her dinî geleneğin bakış yönünden ve Asya ve Avrupa’nın belli başlı dillerinde tekrar tekrar işlenmiştir. Kitabımda —Ezelî Hikmetin kimi özgül noktalarını etkili olarak göstermesi sebebiyle taşıdıkları öneme ve bunun yanı sıra güzelliklerine ve unutulmazlıklarına binaen— bu yazılardan seçilmiş parçaları bir araya getirdim. Bu seçme yazılar çeşitli başlıklar altında toplanmış ve bunlara deyim yerindeyse —açıklama ve ilişkilendirme, geliştirme ve gerekli olduğu zaman aydınlatma maksadıyla— kendime ait şerhler eklenmiştir. Bilgi bir varlık işlevidir. Bilenin varlığında bir değişme olduğunda bilmenin mahiyetinde ve miktarında da mütekabil bir değişiklik olur. Meselâ, bir çocuğun varlığı büyüme ve eğitimle bir adamınkine dönüşür; bu dönüşümün sonuçları içinde bilme şeklinde ve bilinen şeylerin miktarı ve niteliğinde devrimsel bir değişiklik mevcuttur. Birey büyüdükçe bilgisi daha kavramsal ve şekil yönünden sistematik hâle gelir; olgusal ve faydacı içeriği muazzam derecede artar. Lakin bu kazançların önü dolaysız kavrayışın niteliğindeki bozulma ve sezgisel gücün körelmesi ve kaybıyla kapatılır. Veya bir bilim adamını varlığında aletleri vasıtasıyla mekanik olarak meydana gelebilecek değişikliği düşünün. Bir spektroskop ve altmış inçlik bir aynayla donanmış bir astronom gözün görüş alanı saygınlığıyle insanüstü bir varlık hâlini alır; doğal olarak beklenebileceği gibi bu insanüstü varlık tarafından elde edilen bilgi yıldızlara çıplak gözle bakan birinin elde edebileceği bilgiden hem nitelik hem de nicelik yönünden çok değişik olacaktır. Bilenin bilgisini etkileyen yalnızca fizyolojik yahut zihnî varlığındaki değişiklikler değildir. Bildiklerimiz bunun yanı sıra ahlakî varlıklar olmamız hasebiyle kendimizi şekillendirme tercihimize de bağlıdır. William James’in deyimiyle.

“Pratik, teorik ufkumuzu değiştirebilir; bu da iki biçimde olur: Yeni dünyalara sevkedip yeni güçler sağlayabilir. Olduğumuz gibi kalarak hiçbir zaman ulaşamayacağımız bilgiye ahlakî olarak sağlayabileceğimiz yüce güçler ve yüce bir hayat neticesi ulaşabiliriz.”

Aldous Huxley – Kalıcı Felsefe PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu