PDF

Alex Callinicos – Marksizm ve Ulusal Sorun PDF Oku indir

Alex Callinicos – Marksizm ve Ulusal Sorun PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Alex Callinicos – Marksizm ve Ulusal Sorun kitabını araştırdık. Ayrıca Alex Callinicos tarafından kaleme alınan Alex Callinicos – Marksizm ve Ulusal Sorun kitap özetinin yanı sıra, Alex Callinicos – Marksizm ve Ulusal Sorun pdf oku, Alex Callinicos – Marksizm ve Ulusal Sorun yandex, Alex Callinicos – Marksizm ve Ulusal Sorun e-kitap pdf, Alex Callinicos – Marksizm ve Ulusal Sorun PDF Drive, Alex Callinicos – Marksizm ve Ulusal Sorun Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Alex Callinicos – Marksizm ve Ulusal Sorun PDF indir Oku

Marksizm ve Ulusal Sorun Komintern İkinci Kongresi’nde kabul gören ‘Ulusal sorun ve sömürgelersorunu üzerine tezler’ Komünist Enternasyonal’in İkinci Kongre’sinde (Ağustos 1920) kabul gören Ulusal sorun ve sömürgelersorunu üzerine tezler. Devrimlerin ve savaşların meydana geldiği bir dünya çapında yaşıyoruz. Bu çatışmalara katılanlar kendi eylemlerini genelde sınıf kavramına değil ulus kavramına dayanarak meşrulaştırıyorlar. Egemen ideolojinin en mühim şekili artık örgütlü din değil, ulusçuluk. Lakin, ulusçuluğun bir çok çeşidi var. Eski emperyalist devletlerin ulusçuluğu ve onların içindeki azınlıkların (örneğin, Bask veya İskoç) ulusçuluğu; emperyalizme karşı kurtuluş savaşlarının ulusçuluğu (örneğin, İrlanda, Güney Afrika, El Salvador); sözde emperyalizme karşı, içeride vahşi bir baskı uygulayan İran gibi ülkelerin ulusçuluğu ve nihayet Hindistan’dan ayrılmayı amacında olan komünal kampanyalar yürüten Şıh’ların ulusçuluğu… Ulusçuluğun bu enteresan çeşitliliği karşısında devrimci sosyalistlerin tavrı ne olmalı? Ulusal sorun hususunda alınan yanlış tavırlar solu geçmişte sürekli olarak felaketlere sürükledi. Marksizm ulusal sorun için bir kılavuz sunuyor mu? Marksizmin teorik temelleri her çeşit ulusçu ideolojiden kökten ayrılır. Marksizm için tarihin motoru sınıf mücadelesidir. Dolayısıyla, çağdaş toplumda ana çelişki ülkeler arası işçi sınıfı ile ülkeler arası kapitalist sınıf içindeki çelişkidir. Ulusal bölünmeler sınıf savaşımı ile karşı karşıya geldirıldığında ikincil öneme sahiptir ve sınıf savaşının aldığı özgün bir şekili oluşturur. Komünist Manifesto ’İşçilerin vatanı yoktur’ der Dünyayı sınıflara değil uluslara bölünmüş olarak gören ulusçuluğa göre ise, bunun tersi doğrudur. Ulusun belli bir kesiminin ‘bencil’ çıkarlarını feda edip kutsal ‘ulusal çıkar’lar öne alınarak sağlanabilecek bir ulusal birlik uzlaşmasını tehdit eden sınıf mücadelesi; faşizmden, ‘Üçüncü Dünya’daki rejimlerce desteklenen ‘sol kanat’ ulusçuluğuna kadar ulusçuluğun her türü için en büyük tehdidi oluşturur. Ulusal çıkarlara bu tehdidin hangi sınıftan (‘tekelciler’ yahut ‘aç gözlü işçiler’den) geldiğine bağlı olarak ulusçuluk az yahut çok radikal yahut az yahut çok gerici bir şekil alabilir, ama her koşulda ulusçuluk sınıfın önüne ulusu yerleştiren bir ideoloji olarak kalır. Marksizm ulusçuluktan yalnızca teorik temelleri yönünden ayrılmaz. Marksizm’in devrim stratejisi enternasyonalisttir.

Marks ve Engels’e göre, kapitalizmin tarihsel rolü, sıra sıra ulusal ekonomilerin bütünleşmesinden bir araya gelen bir dünya ekonomisi yaratmaktır. Dünyanın üretici güçlerinin ülkeler arasılaşması, komünizmin kurulmasının nesnel önkoşuludur. Alman İdeolojisi’ndeki şu ünlü bölümde Marks ve Engels, sosyalizmin tek ülkede kurulabileceği tezini açık bir biçimde reddeder: ‘Üretici güçlerin [dünya çapındaki] bu gelişmesi kesinlikle gerekli olan pratik bir önkoşuldur. Bu olmadan, başarılabilecek tek şey olsa olsa yoksulluk ve mahrumiyetin genelleştirilmesi olur ve mahrumiyet durumunda temel ihtiyaçlar için mücadele yeniden başlar, tüm eski pislik kaçınılmaz olarak yeniden kurulur’.

Alex Callinicos – Marksizm ve Ulusal Sorun PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu