PDF

Ali Karadaş – Direnişi Nasıl Dokuduk PDF Oku indir

Ali Karadaş – Direnişi Nasıl Dokuduk PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Ali Karadaş – Direnişi Nasıl Dokuduk kitabını araştırdık. Ayrıca Ali Karadaş tarafından kaleme alınan Ali Karadaş – Direnişi Nasıl Dokuduk kitap özetinin yanı sıra, Ali Karadaş – Direnişi Nasıl Dokuduk pdf oku, Ali Karadaş – Direnişi Nasıl Dokuduk yandex, Ali Karadaş – Direnişi Nasıl Dokuduk e-kitap pdf, Ali Karadaş – Direnişi Nasıl Dokuduk PDF Drive, Ali Karadaş – Direnişi Nasıl Dokuduk Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Ali Karadaş – Direnişi Nasıl Dokuduk PDF indir Oku

96 Ünaldı Dokuma İşçileri Direnişi; Direnişi Nasıl Dokuduk dokuma işçilerinin senelerdır devam eden kötü çalışma koşullarına karşı, sabırla ilmek ilmek dokudukları bir direnişin öyküsüdür. Direnişe önderlik eden ve katılan dokuma işçilerinin anlatımıyla hemen hemen her anını duyumsadığınız bir işçi örgütlenmesi, mücadele ve direniş deneyimi. Ünaldı dokuma işçileri 1996 yılı yazında gerçekleştirdikleri bu direnişle, ağır sömürü ve baskı koşullarına, sigortasız, sendikasız ve kuralsız çalışmaya isyan ettiler. 540 işyerinde 30 gün süren Gaziantep Ünaldı dokuma işçileri direnişine 20 bin işçi katıldı. Antep’in 13 ayrı mahallesine yayılmış, 600 işyerinin 540’ını kapsayan direniş, halı sektöründeki köleci sistemi altüst etti. Direnişi Nasıl Dokuduk bi hayli özgün koşullarda ortaya çıkmış bir işçi direnişini ifade etmektedir. Direnişin hangi koşullarda meydana geldiğinın anlaşılabilmesi için Ünaldı dokuma işçileri ve Ünaldı direnişiyle alakalı birkaç noktayı vurgulamakta yarar var. Ünaldı’da işçiler içinde senelerdır süren kast sistemine benzer bir çalışma düzeni mevcuttu. Bu sistemin en üzerinde ustabaşı yahut işçilerin deyimiyle “makinistler” vardı. “Makinistler” dokuma tezgâhlarındaki arızaların süratle giderilmesinden sorumlu iken, bunun yanı sıra patronun işyerindeki temsilcisi konumundaydı. İşçi alımını da onlar yapıyordu. Makinistlerden sonra işyerinde “kalfalar” yetkiliydi. Onlar tezgâhta çalışmakla birlikte 12 saatlik çalışmanın 4 saatini makinenin başında geçirirlerdi; ama buna karşılık halı başına alınan ücretin 2/3’ünü alırlardı. Onların yanında “cağcı” denen genç işçiler vardı. Onlar tezgâhın başında en az 8 saat çalışır, buna karşılık ücretin 1/3’ünü alırlardı.

İşçilerin dükkân dedikleri işyerlerinde bilfiil 12 saat çalışanlar bobin ve masura saran çocuk işçilerdi. Uzun, ilkel, sigortasız çalışma koşullarını değiştirmek üzere gerçekleşen Ünaldı direnişi, 96 senesinde yaşanmış olmakla birlikte, aslında işçi sınıfının 12 Eylül 1980 askerî darbesinden sonra sermayenin hak gasplarına karşı işçi sınıfının başkaldırısı olan 89 bahar eylemlerinin bir devamı kabul edilebilir. Bahar eylemlerinin yarattığı etki sebebiyle Antep’te de iplik fabrikaları başta olmak üzere bir çok sektörde direnişler, yürüyüşler yaşandı. Ünaldı dokuma işçileri içinde ilk hareket bu iklim içinde, 92’de yaşandı. Bu ilk hareket bir işyerinin farklı şubelerini kapsayan bir hareket iken, 93 senesinde bütün sanayiyi kapsayan, işçilerin mühim tecrübeler kazanmasına olanak sağlayan, moral ve etki yaratan bir direniş yaşandı. Ünaldı’da yaşanan 93 direnişi, 96 direnişine giden yolda bi hayli mühim bir yere sahip. İşçiler direnişte birlikte birlikte karar alıp birlikte uygulamayı ve bütün bir sanayi sitesi olarak hareket etmeyi öğrenip, uyguladılar.

Ali Karadaş – Direnişi Nasıl Dokuduk PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu