PDF

Ali Nihat Babaoğlu – 50 Soruda Psikiyatri PDF Oku indir

Ali Nihat Babaoğlu – 50 Soruda Psikiyatri PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Ali Nihat Babaoğlu – 50 Soruda Psikiyatri kitabını araştırdık. Ayrıca Ali Nihat Babaoğlu tarafından kaleme alınan Ali Nihat Babaoğlu – 50 Soruda Psikiyatri kitap özetinin yanı sıra, Ali Nihat Babaoğlu – 50 Soruda Psikiyatri pdf oku, Ali Nihat Babaoğlu – 50 Soruda Psikiyatri yandex, Ali Nihat Babaoğlu – 50 Soruda Psikiyatri e-kitap pdf, Ali Nihat Babaoğlu – 50 Soruda Psikiyatri PDF Drive, Ali Nihat Babaoğlu – 50 Soruda Psikiyatri Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Ali Nihat Babaoğlu – 50 Soruda Psikiyatri PDF indir Oku

Psikiyatri gibi, eskilerin gayya kuyusu dedikleri cinsten bir alanda yalnızca 50 sorunun yanıtlarıyla konuyu tam anlamıyla kapsayabilme iddiası, şüphesiz ki cesaretten de öte bir gözükaralıktır. Lakin böyle bir gözükaralık da gereklidir. Çünkü psikiyatri genelde tam anlaşılamayan ve bireylerin belli bir tedirginlikle baktıkları bir alandır. Aslını söylemek gerekirse konu 50 değil tek sorunun yanıtı olarak da sunulabilir. Örnekse, “Psikiyatriye ilişkin olarak neler biliyorsunuz? Anlatınız” böyle bir soru olabilirdi. O zaman 50 soru değil, 500 sayfalık bir kitap bile yeterli olmayabilirdi. Bu bakımdan sorun okuyucu için ilgi çekici olan soruları tahmin ederek yanıtlayabilmekte toplanmaktadır. Bu tahmin yönünden kılavuzum, bize sorulmakta olan sorular olacaktır. Gene de kamuoyunun ilgisini çeken şeyleri farz etmekte bir parça özürlü sayılmalıyım, yanılabilirim. Bu kitabın başlangıç kısımlarında psikiyatrik bozukluklar sistematik olarak ele alınmaya çalışılacaktır. Daha sonra da sağaltım için yapılmakta olanlara ilişkin olabildiğince muhtasar bir bilgi verilecektir. Kuşkusuz ki bu kitap kapsamı içinde anlatılanlar bütün bir psikiyatri bilim dalını tam anlamıyla kavramak için yeterli değildir. Amaç yalnızca en fazla araştırılanler hususunda okuyucuyu bilgi sahibi olmanızıtir. Psikiyatrik olgular gibi, bireylerin ürküntüyle baktıkları, kendilerinden de kuşkulandıkları konulardan söz etmek, bunun yanı sıra o insanları yatıştırmaveya yarar. Okurken bir çok konuların siz değerli okurlarımız için de söz konusu olduğunu aklınıza getirebilirsiniz.

Gerçekte bu noktada psikiyatrinin ana sorununa dokunmuş olursunuz. Psikiyatri neyin ne kadar normal ve hangi sınırdan sonra anormal sayılması gerektiği hususunda düşünmek de demektir. Çünkü anlatılacak olanların büyük çoğunluğu “insanlık durumu” sayılması gereken durumlardır. Herkeste bir parça olabilir. Önemli olan birinin kendini nasıl hissettiği, bu durumdan rahatsız olup olmadığı ve başkalarının da bu durumu ne gözle gördüğü noktasıdır. İşte burada psikiyatrik olguların yalnızca insana özgü özellikler olmadığına, bunun yanı sıra toplumun da bir taraf olarak işin içine katıldığına tanık oluruz. Psikiyatrinin görevi bunun yanı sıra bireyleri toplumun bu müdahalesine karşı savunmaktır da. Bu bakımdan görevimizin mühim bir kısmı normal sınırlarda olanı anormal sınırını aşanlardan ayırmaktır. Bu görev, bozuk olanı tanımak kadar onun sınırlarını da tam anlamıyla bilmeyi gerektirmektedir. Biz psikiyatrlar hem konuşmayı severiz, hem de konuşmalarımız hastalarımızın kişisel haklarıyla sınırlı olmak zorundadır. Onun için de olgu emsallari vermeyi pek sevmeyiz. Olgularla örnekleme o anlatılan olguların kişisel özgürlük ve haklarına karşı bir saygısızlıktır çünkü. Ayrıca misal olarak verilen olgularla bireylerin kendilerini özdeş olarak görmeleri ve bundan dolayı kafalarının karışması daha basittir. Bu bakımdan da kaçınılması gerekir. Bu kitabın baş kısımlarında doğrudan doğruya Amerikan Psikiyatri Birliği’nin DSM adı verilen bozukluklar listesinin tanı ölçütlerinden faydalanılacaktır.

Daha sonraki sağaltım yol ve metotları hususunda ise ilaç tedavilerine ilişkin bilgilerden sonra Psikoterapiler: Eğitim ve Süpervizyonlar adlı kendi kitabımızın (Morpa Yayınları, 2006, İstanbul) özeti verilecektir. Ayrıca son soru olarak da psikiyatrik bozuklukların yasal ve hukuksal durumlarına ilişkin bilgi verilecektir. Çünkü psikiyatrik adı verilen bozuklukların hukuk karşısında özel bir durumları mevcuttur. Kimi bozuklukların cezai ehliyeti yoktur veya azalmıştır, kimi bozukluklar da hukuki ehliyeti yok eder veya azaltırlar. Kuşkusuz bu bölüm de bütün hukuki poblemleri anlatmaya yetecek kadar uzun olamayacaktır. Lakin en mühim konularda bir bilgi vermek istenmiştir.

Ali Nihat Babaoğlu – 50 Soruda Psikiyatri PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu