PDF

Ali Şeriati – Kapitalizm PDF Oku indir

Ali Şeriati – Kapitalizm PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Ali Şeriati – Kapitalizm kitabını araştırdık. Ayrıca Ali Şeriati tarafından kaleme alınan Ali Şeriati – Kapitalizm kitap özetinin yanı sıra, Ali Şeriati – Kapitalizm pdf oku, Ali Şeriati – Kapitalizm yandex, Ali Şeriati – Kapitalizm e-kitap pdf, Ali Şeriati – Kapitalizm PDF Drive, Ali Şeriati – Kapitalizm Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Ali Şeriati – Kapitalizm PDF indir Oku

Elinizdeki bu eser Dr. Ali Şeriati’nin tüm ekonomik görüşleri derlenerek oluşturulan bir kitaptır. Farsçada İktisat Sosyolojisi ismi ile yayımlandı. İktisad Biliminin Tanımı: iktisattan amaç, servet değildir, iktisad bilmi, hernekadar paradan sözediyorsa da, asıl konusu insan ve servet ilişkisidir. Mülkiyet adını verdiğimiz ve altyapı kabul ettiğimiz bu ilişkinin kendi içinde iki bölümü veya iki ayrı ilişki türü söz konusudur:

Bu alt yapılardan herbirinin birbirinden farklı üst yapıları mevcuttur. Sosyalizm bunların altyapıyı oluşturduğunu dile getiriyorsa da, ben bunların üstyapı olduklarını savunuyorum. Yani feodalizmden burjuvaziye geçişte yaşanan iktisadi değişim ve başkalaşımda mülkiyetin şekli değişmiştir; altyapıda bir değişiklik meydana gelmemiştir. Servetin şekli değişmemiş ama, insanservet şeklinin şekili değişmiştir. Feodalizmde ağa ve ırgat var. Kapitalizmde ise, patron ve işçi… Bu ilişki şekil olarak değişmez, işte bu bireysel mülkiyet, altyapıyı oluşturmaktadır. Bütün bunların ışığında ben, mülkiyet ilişkisinin bu anlamda bütün tarihsel hadiselerin altyapısını oluşturduğu inancındayım. Bunun yanı sıra, bütün tarihi meseleleri bu ilişkiye göre yorumlayıp değerlendirmek olabilecekdür.

Ali Şeriati – Kapitalizm PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu