PDF

Ali Ünal – Bir Portre Denemesi – M. Fethullah Gülen PDF Oku indir

Ali Ünal – Bir Portre Denemesi – M. Fethullah Gülen PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Ali Ünal – Bir Portre Denemesi – M. Fethullah Gülen kitabını araştırdık. Ayrıca Ali Ünal tarafından kaleme alınan Ali Ünal – Bir Portre Denemesi – M. Fethullah Gülen kitap özetinin yanı sıra, Ali Ünal – Bir Portre Denemesi – M. Fethullah Gülen pdf oku, Ali Ünal – Bir Portre Denemesi – M. Fethullah Gülen yandex, Ali Ünal – Bir Portre Denemesi – M. Fethullah Gülen e-kitap pdf, Ali Ünal – Bir Portre Denemesi – M. Fethullah Gülen PDF Drive, Ali Ünal – Bir Portre Denemesi – M. Fethullah Gülen Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Ali Ünal – Bir Portre Denemesi – M. Fethullah Gülen PDF indir Oku

Topluma daha çok aksiyonuyla yansımış ve daha fazla bu yanı üzerinde durulmuş olan Gülen’i Gülen yapan, onun aksiyonunun ruhu, dinamiği, hedefi ve istikameti mahiyetinde daha birden fazla unsurlar mevcuttur. Gülen, kendine özgü, taklidi imkansız denecek derecede zor üslubuyla bir yazar ve bir şairdir. Bunun yanı sıra, belki tarihte pek az insana nasip olmuş bir dinleyici kitlesi bulunan bir hatiptir. Kelam, Tefsir, Fıkıh, Hadis, Siyer ve tasavvuf gibi bütün İslami ilimlerde derin vukufiyetinin yanı sıra, Edebiyat, Tarih, Felsefe, Güzel Sanatlar, ve ana prensipleriyle ‘tabii’ ilimler sahalarında da çok rahat konuşup yazabilecek bir donanıma sahiptir. Elinizdeki çalışmada birinci derecede Fethullah Gülen’nin yazılı, ikinci derecede fiili eserleri, yani faaliyetleri, üçüncü derecede ile ilgili yazılan ve yapılan yorumlar, dördüncü derecede de bizzat yazarın şahsi gözlemleri esas alınmıştır. Bu çalışmada ‘subjektif yahut müspet takdim ve övme gayesi taşıyan bir satır yoktur desem, umarım bu, bir iddia ve mübalağa olmayacaktır’ diyor yazar Ali Ünal. Prof. Dr. Giuli Alasania’nın Bir Portre Denemesi İsimli Kitap İçin Yazdığı Önsöz Küreselleşme sürecine girmiş modern dünya, iletişimdeki git gide artan hız ve kalite sebebiyle bi hayli küçüldü ve süreçler hızlandı. Dünyada yaşayan milyarlarca insan yeni yeni oluşumlar karşısında sürekli olarak tehlike altında yaşamak zorunda kalmaktadır. Bu durum çok kuvvetli devlet kurumlarının varlığına rağmen insanlığın varoluşundan bu yana sürekli olarak etkili olan önderin rolünü mühim ölçüde arttırdı. Fethullah Gülen bir önderdir ve gerçek bir önder olarak devletler ve etnik gruplar içindeki değişiklikları aşmıştır. Evrensel insani prensipleri belgeleyip uygulamada ortaya koymuştur. Mozaik yapıdaki dünyamızda kurtuluş için gerekli olan, Gülen’in ahlaki ilkelerinin temel taşları hoşgörü, diyalog, kendi kültürüyle birlikte farklı kültürleri tanıma ve kabul etmedir. Ona göre insan dini ve etnik değişikliklar gözetilmeden ele alınması gereken bir varlıktır.

Onun hedefi ise çalışkan ve bilgi sahibi aydın, bunun yanı sıra ahlaklı, üretken ve başkaları için fedakarlık yapabilen fertlerden bir araya gelen bir toplum yetiştirmektir. Fethullah Gülen diğer bir ifade ile “Hocaefendi” ye göre “çıkar ve benlikten sıyrılabilen, başkalarının iyiliği için yaşayabilen insan gelişir, yükselir ve aşılmazları aşabilir.” Gülen’in dünyasında vefa, diğergamlık, iyilik, merhamet, bilgide derinleşme ve bunu gelecek nesillere aktarma insanın asıl gayesi olmuştur. Sağlam aile yapısı, kadın ve erkek içindeki hak ve adaletin sağlanması, çocukların ve hukuklarının muhafaza edilmesi, fedakarlıkla çalışan bir devlet mekanizması bu dünyanın değişmez vasıflarıdır. Bazı karamsarlara göre bunların gerçekleşmesi olabilecek olmayabilir. Lakin Gülen bu ümitsizliklerin ortadan kaldırılmasını kendi örnek uygulamalarıyla sağlamıştır. O bütün bunları yalnızca bir başkasına sunmakla yetinmeyip, insan sevgisi ve affediciliği, başkasına ait olanı arada bir tamamen farklı bile olsa kabullenmeyi ve saygı göstermeyi kendisine bir hayat düsturu kılmıştır. Fethullah Gülen dini bir önderdir.İslamı Türk halkının eşitliği için en mühim etken olarak gören bir müslümandır. Lakin onun müslümanlığı bağnazlıktan uzaktır.O islamı gerçek güzellikleri ile dünyaya tanıtmakta ve affedici yapısını göstermektedir. Bundan yola çıkarak diğer dinlerle ve temsilcileriyle diyaloğa başlamaktadır. Fethullah Gülen, Atatürk’ün “yurtta sulh cihanda sulh” ilkesini gerçekleştirme adına çok mühim adımlar atmıştır. O, Patrik Bartholomeos, Papa II. Jean Paul ile ve başka dini önderlerle görüşüp sohbet etmiştir.

O önder olarak karizmatik bir kişiliğe sahiptir. Benim kendisi ile birebir görüşme olanağım oldu. Bu seçkin alim sempatik ve etkileyici bir şahsiyettir. Onun manalı derin sükunetinin altında çok duygusal bir kişilik durmaktadır. Simasından hislerinin bütünlüğü okunabilmektedir. O yalnızca genelde insanlığı değil bunun yanı sıra sıra sıra fertleri de düşünüp ele almaktadır. Onaların daha mutlu olmaları için çaba sarfetmektedir. Cesur ve gerektiği zaman gerekli olan kararları almada çok kabiliyetlidir. Dinamik bir ruha sahiptir. Modern bir insandır. Aktif olarak olaylardan etkilenmekte ve de hadiseleri etkilemektedir. Etrafında toplanan, kendisini dinleyen, işlerini onun tavsiyelerine uygun yapan bir çok insan için Fethullah Gülen’i çekici kılan işte bu vasıflarıdır. Kısa bir süre önce İstanbul’da 102 ülkeden 15-21 yaşları içinde öğrencilerin katıldığı 5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları yapıldı. Değişik ülkelerden gelen genç elçiler Fethullah Gülen’in prensiplerine uygun açılan, yüksek kaliteleriyle kendilerini ispatlayan okullarda eğitim görmektedir.

Lakin bu okulların eğitim dışında farklı misyonları da mevcuttur. Farklı kültürlerle diyaloğun daha da derinleştirilmesi, birlikte yaşayabilmek için gerekli olanakların sağlanması takdire şayan misyonlardır. Elinizdeki bu kitap Gürcü okurlara Fethullah Gülen’in bir portresini sağlamaktadır. Ali Ünal Bey’in kitabı, yazarın da bizzat görüştüğü Fethullah Gülen’in faaliyetlerinin değişik yönlerini içermektedir ve Gürcü diline çevrilmesi bana göre çok isabetlidir. Gürcü okurlara seçkin bir şahsiyet ile ilgili tam bir fikir vermekte ve bir kez daha insanlığın varoluşundan bu yana işlenmiş olan evrensel ve yaşamın devamı için gerekli olan yüksek değerleri düşünmeye davet etmektedir.

Ali Ünal – Bir Portre Denemesi – M. Fethullah Gülen PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu