Hukuk Kitapları

Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Yolunda İhlal Kararlarının İcrası PDF indir

Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Yolunda İhlal Kararlarının İcrası PDF indir, e-kitap sitemizde Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Yolunda İhlal Kararlarının İcrası kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Ramazan Gümüşay tarafından kaleme alınan Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Yolunda İhlal Kararlarının İcrası kitabı 285 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Yolunda İhlal Kararlarının İcrası kitabını 9786053009078 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Yolunda İhlal Kararlarının İcrası kitap özeti, Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Yolunda İhlal Kararlarının İcrası pdf oku, Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Yolunda İhlal Kararlarının İcrası yandex, Ramazan Gümüşay e-kitap pdf, Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Yolunda İhlal Kararlarının İcrası PDF Drive, Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Yolunda İhlal Kararlarının İcrası Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Yolunda İhlal Kararlarının İcrası PDF Oku

Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Yolunda İhlal Kararlarının İcrası Kısa Özet

*Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Yolunda İhlal Kararlarının İcrası* isimli bu çalışma, 10.09.2018 tarihinde Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalı’nda yüksek lisans tezi olarak sunulmuş ve Prof. Dr. Ayhan Döner, Dr. Öğr. Üyesi ömer Gedik ve dr. Öğr. Üyesi ismail Köküsarı’dan bir araya gelen jüri tarafından oybirliği ile başarılı bulunarak kabul edilmiştir. Kitap haline getirilen bu çalışmada, tezin aslından farklı olarak bazı güncellemeler ve şekli değişiklikler yapılmıştır.

Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuru incelemesinde, başvurucunun temel hak ve hürriyetinin ihlal edilip edilmediğini araştırır. Başvurucunun temel hak ve hürriyetinin ihlal edildiğini tespit ederse *ihlal kararı* verir. Lakin Mahkeme’nin yetkisi, yalnızca ihlalin tespitiyle sınırlı değildir. Mahkeme bunun bunun yanında tespit ettiği ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması maksadıyla, yeniden yargılama yapılmasına, başvurucuya tazminat ödenmesine, tazminat miktarının tespiti maksadıyla genel mahkemelerde dava açılmasına ve alakalı makamın yapması gereken başkaca eylem ve işlemlere hükmedebilir. İlgili kurumların, Anayasa Mahkemesi tarafından hükmedilen bu önlemleri gereği gibi yerine getirerek ihlali ve sonuçlarını ortadan kaldırması gerekir. İşte bu çalışmada, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği ihlal kararlarının alakalı kurumlar tarafından nasıl icra edileceği ele alınmaya çalışılmıştır.

 

Anayasa Mahkemesi’ne Bireysel Başvuru Yolunda İhlal Kararlarının İcrası PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu