PDF

Andre Clot – Muhteşem Süleyman PDF Oku indir

Andre Clot – Muhteşem Süleyman PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Andre Clot – Muhteşem Süleyman kitabını araştırdık. Ayrıca Andre Clot tarafından kaleme alınan Andre Clot – Muhteşem Süleyman kitap özetinin yanı sıra, Andre Clot – Muhteşem Süleyman pdf oku, Andre Clot – Muhteşem Süleyman yandex, Andre Clot – Muhteşem Süleyman e-kitap pdf, Andre Clot – Muhteşem Süleyman PDF Drive, Andre Clot – Muhteşem Süleyman Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Andre Clot – Muhteşem Süleyman PDF indir Oku

GÜZELİM YÜZYILIN ŞAFAĞINDA 1453: II. Mehmet İstanbul’u fetheder. 1492: Kristof Kolomb, Amerika’yı keşfederken Katolik krallar da Granada’yı Müslümanlardan kurtarırlar. 1519: Şarl-ken Almanya İmparatoru seçilir. 1520: Luther aforoz edilir… Batı aleminin yeniçağa adım atışını belirlemek üzere başlangıç yapacağımız tarih ve olay hangisi olursa olsun, bunların hepsini birden kavrayan bir olguyla yüz yüzeyız: Avrupa’yı XIV. ve XV. yüzseneler boyunca kırıp geçiren ve ortaçağdan miras kalan uygarlığı temellerine kadar sarsan o upuzun bunalımın ardından, feodal dünya gerçekten ölmüştü. Devletlerin dünyası, Roma İmparatorluğu’nun yıkılışından beri görülmeyen ekonomik ve toplumsal sıçramalarla sahneye çıkmaktaydı. Bu, aşağı yukarı çiçeği burnunda bir uygarlık, bir yeniden-doğuş’tu. Son iki yüzyılın bunalımı, Batı’nın bin yıldan beri yaşadıklarının en ciddisi olan o bunalım, artık Eskidünya’nın büyük bölümüne de bulaşmıştır. Tüm Avrupa’da, savaşların ve köylü ayaklanmalarının yol açtığu yıkımlara, bir de Karadeniz üzerindeki Kefe’den yayılan veba salgınının ıstırap, sefalet ve korkusu çökmüştür. Hıristiyan uluslar, yürekler acısı bir görünüm içindedirler. Fransa ile İngiltere, Fransa kralı ile Burgonya dükleri içindeki çatışmalar; Jean Hus yandaşlarının savaşları ve imparatorluk kurumunun çöküşü; İskandinav ülkeleri ve Orta Avrupa’daki kargaşa ve gerilla faaliyetleri; Kilise’de önceden görülmedik boyutlara varan ayrılıkçı hareketler. Derken, bir süre sonra Orta Avrupa’daki bütün bu olumsuzluklara yeni bir tehlike eklenir: Osmanlılar. Eskidünya kendi çekişme ve hatalarında ayak diredikçe, durmadan “Barbarlar” diye anılan -aslında çok uzun süredir barbarlıkla bir ilişkileri kalmamış olan- o kitlelerin istilasından Batı’yı hiçbir şey kurtaramazdı.

Tarih, bir zamanlar kuvvetli ve müreffeh oldukları halde, sonradan kendi iç çekişmelerinin ağırlığı altında, istilacılara ve gözünü budaktan esirgemeyen serüvencilara yem olarak çöken devletlerin cesetleriyle kaplıdır. Lakin, bu kez, her şeyin yitirilmiş gibi göründüğü bir sırada Avrupa kendini toplar. 1453’teki Castillon muharebesi Yüzyıl Savaşları’na son vermiştir. Bir yüzyıl Önce, onca yıkıma neden olan büyük salgınlar yatışmıştır. Gelişme ve güvenlik yeniden kurulmaktadır. Avrupa’da bu yeniden barışa dönüşe, XII. ve XIII. yüzsenelerı anımsatan bir canlanma da hızla eşlik etmektedir. Nüfus artmaya başlar (Fransa’da 1450’den 1560’a kadar iki katına çıkar), ıssız kasabalar yeniden insanlarla dolar, kentler gelişir. Tarım, çoğu sanayi bitkileri olan yeni türlerin ekimine geçilmesiyle birlikte verimini artırır. Bağcılık yaygınlaşır, hayvancılık da öyle… Sanayi, yeni mamullere doğru açılırken, madencilik, camcılık, hafif dokumacılık, ipek ve yün dokumacılığı gibi, eskiden var olan kollar daha müthiş bir hale gelir. Sanayinin gereksinimlerini karşılamak üzere, demir, kurşun ve bakır madenleri tam hızla çalışmaktadır. Romalılardan beri terk edilmiş duran ocaklar yeniden işletmeye açılırlar. Habsburglar’ın bütün serveti, ya bizzat işlettikleri, veya kiraya verdikleri maden alanlarının gelirinden kaynaklanmaktadır. Hızla gelişen matbaacılık, peşi sıra kâğıt sanayisini de getirmiştir.

Barışa dönüşle birlikte, bütün bu ürünler basit bir şekilde alınıp satılmakta ve geleneksel ticaret yollarını bulmaktadır: Avrupa ve Doğu’-nun içerilerinden Venedik veya Doğu Avrupa ülkeleri üzerinden Batı Avrupa’ya, Polonya’ya ve Baltık ülkelerine giden yollarını… Bunlara şimdi, giderek daha yoğun biçimde kullanılan ve Atlantik kıyılarındaki limanlardan Kuzey’e ve Orta Avrupa’ya uzanan ticaret yolları eklenmiştir. Sermaye dolaşımı, belli tarihlerde tertip edilen fuarlar ve büyük banker kuruluşları aracılığıyla kolaylaşmıştır. Para ekonomisi de kredi kullanımı da yaygınlaşır.

Andre Clot – Muhteşem Süleyman PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu