Hukuk Kitapları

Anonim Şirketlerde Sermaye Borcunun Takas Yoluyla Ödenmesi PDF indir

Anonim Şirketlerde Sermaye Borcunun Takas Yoluyla Ödenmesi PDF indir, e-kitap sitemizde Anonim Şirketlerde Sermaye Borcunun Takas Yoluyla Ödenmesi kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Aydın Alber Yüce tarafından kaleme alınan Anonim Şirketlerde Sermaye Borcunun Takas Yoluyla Ödenmesi kitabı 401 sayfadan oluşup, Ciltli kapak olarak yayınlanmıştır. Anonim Şirketlerde Sermaye Borcunun Takas Yoluyla Ödenmesi kitabını 9786257293716 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Anonim Şirketlerde Sermaye Borcunun Takas Yoluyla Ödenmesi kitap özeti, Anonim Şirketlerde Sermaye Borcunun Takas Yoluyla Ödenmesi pdf oku, Anonim Şirketlerde Sermaye Borcunun Takas Yoluyla Ödenmesi yandex, Aydın Alber Yüce e-kitap pdf, Anonim Şirketlerde Sermaye Borcunun Takas Yoluyla Ödenmesi PDF Drive, Anonim Şirketlerde Sermaye Borcunun Takas Yoluyla Ödenmesi Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Anonim Şirketlerde Sermaye Borcunun Takas Yoluyla Ödenmesi PDF Oku

Anonim Şirketlerde Sermaye Borcunun Takas Yoluyla Ödenmesi Kısa Özet

Anonim şirket pay sahipleri, pay taahhütlerinden doğan borçlarını büyük miktarda ya nakdi olarak veya ayni olarak yerine getirirler. Sermaye borcunun takas yoluyla ödenmesi ise bu iki yöntem yanında kendine özgü bir yoldur. Pay taahhüt edenler bunun yanı sıra şirketten alacaklı iseler, bu alacaklarını sermaye borçları ile takas edebilirler. Bu takas işlemi ile hem şirket bir borcundan kurtulmuş olur hem de pay taahhüt eden kişi sermaye borcunu yerine getirmiş olur. Dolayısıyla sermaye borcunun takası işlemi, şirket ve taahhüt sahibinin karşılıklı borçlarını bittiren bir işlemdir. Bu işlem, uygulamada “ortaklara borçlar hesabının esas sermayeye ilavesi” veya “şirket borçlarının şirket sermayesine dönüştürülmesi” adları altında gerçekleştirilmektedir.
Takas yoluyla ödeme, İsviçre hukukunda kendine özgü ve hukuka uygun bir ödeme şekili olarak değerlendirilmektedir. Alman hukukunda ise takas yoluyla ödeme, nakit dışı sermaye bağlamında ele alınmakta ve bi hayli sınırlı hallerde olabilecek olan bir ödeme şekili olarak görülmektedir.

Hukukumuzda ise, doğrudan bir düzenleme bulunmamakla birlikte, sermaye artırımında yönetim kurulunun hazırladığı beyanda “bir borcun takası”na imkan tanınmaktadır (TTK m. 457/2-a). Buna göre takas yoluyla ödeme, hukukumuz yönünden da olabilecek olan bir ödeme şekilidir.

Anonim Şirketlerde Sermaye Borcunun Takas Yoluyla Ödenmesi PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu