PDF

Anonymous – Erkeklerin Hikayeleri Antoloji PDF Oku indir

Anonymous – Erkeklerin Hikayeleri Antoloji PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Anonymous – Erkeklerin Hikayeleri Antoloji kitabını araştırdık. Ayrıca AnonimAnonymous tarafından kaleme alınan Anonymous – Erkeklerin Hikayeleri Antoloji kitap özetinin yanı sıra, Anonymous – Erkeklerin Hikayeleri Antoloji pdf oku, Anonymous – Erkeklerin Hikayeleri Antoloji yandex, Anonymous – Erkeklerin Hikayeleri Antoloji e-kitap pdf, Anonymous – Erkeklerin Hikayeleri Antoloji PDF Drive, Anonymous – Erkeklerin Hikayeleri Antoloji Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Anonymous – Erkeklerin Hikayeleri Antoloji PDF indir Oku

Elinizde tuttuğunuz kitabın, anlam esnekliği yönünden yorumlamaya açık olan adı, “Bu da erkeklerin hikâyeleri,” diye okunabilir. Ya da erkeklerin hangi şekilde gördüğü, nasıl hissettiği, nasıl yaşadığı ve nasıl anlattığı üzerine olan bu hikâyeler için “bir de erkeklerden dinleyelim bakalım,” denebilir. Yazarların yalnızca erkeklerden seçildiğine bakılırsa, “erkek yazarların hikâyeleri” diye de yorumlanabilir. Bir kitabın adı, hemen her kitapta olduğu gibi, okurun kulağında asıl okunup bittikten sonra yankısını bulur; okurun kendi okumasının, kendi anlamlandırmasının tınısını taşır. Bana öyle geliyor ki, sonuçta adı erkeklerin hikâyeleri olsa da daha çok kadınlar okuyacak bu kitabı. İlişki kurmada veya sürdürmede, birlikte yaşamanın ortak dilini tutturmada çeşitli kuvvetlikler yaşayan; kadınlar tarafından kapana kıstırılma, tuzağa düşürülme, kafeslenme kuşkuları taşıyan erkeklerin ilişkiden anladıklarıyla kadınlarınki birbirinden farklı olmuş tarih boyunca. Anlaşıldığı kadarıyla yüzsenelerı dolduran bütün bu hikâyelerin, oyunların, romanların, filmlerin gürültüsü de buradan çıkıyor. Erkeklerin bağımsızlık meraklan, serüven tutkuları, sevgi gereksinimleri, sahiplenme istekleri, bağlanma korkuları, toplumsal rolleri ve birlikteliğin tuzaklarından kalkarak çoğaltılabilecek nice durumun yarattığı iki cins içindeki ezeli sorunlar içinde sıkışıp kalmış bu hikâyeler toplu olarak okunduğunda başka bir boyut kazanıyor. Okuduğunuz onca hikâye içinden bir gün bir tanesi öne çıkarak size içinizi kamaştıran yeni bir kitap düşüncesi esinler. Hemen ardından bi hayli hızlı bir çağrışımla aklınıza düşen ilk birkaç öykü kendi aralann-da eşleşerek ardı sıra dizilmeye başlar ve birkaç dakika içinde kitabı kafanızda hemen hemen yarılamış olursunuz. O hikâyelerin sizde, içinizde bir yerlerde bunca zaman bir saklı su gibi beklemiş olduğunu fark eder, edebiyatın saklama gücüne duyduğunuz hayranlıkla bir zamanlar tanımış, tanışmış olduğunuz, bir biçimde yaşamınıza karışmış bireyleri anar gibi o hikayelerdeki bireyleri anarsınız. Sanatın yaşamın önüne geçtiği anlardır bunlar. Sonuçta sanat, yaşamı çoğaltmak için değil midir? Oluşturduğunuz bu bağlam çerçevesinde kuracağınız kitaba uygun yeni hikâyelerin avına çıkar, her şeyi hemen hemen bu gözle okumaya başlar, kendinizi birdenbire bir tutkunun izinde hikâye kitaplarına gömülüp gitmiş bulursunuz. İlk çağrışımlarla hemen anımsadığınız hikâyelerin yanı sıra, bir zamanlar okuyup unuttuğunuz, düşüncenizde kalan solgun imgelerden yola çıkarak ardma düştüğünüz, sizi yeniden okumalara çağıran hikâyelerle, bu çalışma sırasmda keşfedeceğiniz hikâyeler iç içe geçerek tek başına bir serüven oluşturur. Bir kitabın yazılma macerası gibi, bir kitabın yapılma macerası de mevcuttur.

Birikimine, belleğine, edebiyat beğenisine güvendiğiniz ve bu kitap için seferber ettiğiniz bazı dostlarınızın önerileriyle sürmeye başladığınız izler, sizi başka konaklamalara çıkarır; bazı yazarlara yeniden uğrar, kimi kitapları yeni keşfedersiniz. Bütün bu süreç, farkında olmasanız da sizi yeniden öykü sanatının eğitiminden geçirir; sizi yeniden hikâye anlatmak, hikâye kurmak üzerine düşünmeye, derinleşmeye; önceki detaylarınızi gözden geçirmeye yönlendirir. Bir hikâye seçkisi hazırlama sürecinin benim için bunun yanı sıra böyle bir anlamı da mevcuttur. Her seferinde kendi açtığım bir okula yeniden öğrenci yazılırım. Raslantılar, birikimlerin kıvılcımlarıdır; arada bir başlatmak, arada bir neticelendirmak için – arada bir de bir döngüyü yeniden katetmek için. Bu kitabın ilk öyküsündeki Pavese’nin yakıcı, sade anlatımı, koyu bir yalnızlığı seyreltmeden sadeleştirme gücü olmasaydı, bu kitap görülmektedir mıydı, bilmiyorum. Bu örnekte olduğu gibi, o güne kadar erkekler, kadınlar, ilişkiler, roller üzerine düşündüğünüz, biriktirdiğiniz her şeyin ışığında bir öykü birdenbire kendinden daha kapsamlı bir alanı aydmlatmaya başlar. Kitaba kadar giden bir alanı. Belki de bundan dolayı ilk hikâyenin taşıdığı temel duygu, kitabın bütününü de kurmaya başlar. Ardına düşülen hikâyelerde yalnızca konu ve izlek benzerliği değil, duygu benzerliği de aranır. Nitekim bu kitaptakilere topluca bakıldığında, hepsinin de erkeklere özgü belli bir bakış açısının, bir yaklaşımın, bir tutumun benzeş ayrıntı kısmını taşıdığı görülür.

Anonymous – Erkeklerin Hikayeleri Antoloji PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu