Dünya KlasikleriPDF

Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens PDF Oku indir

Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens kitabını araştırdık. Ayrıca Antoine de Saint Exupéry tarafından kaleme alınan Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens kitap özetinin yanı sıra, Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens pdf oku, Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens yandex, Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens e-kitap pdf, Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens PDF Drive, Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens PDF indir Oku

Altı yaşındayken Gerçek Öyküler adlı, balta girmemiş ormanlardan söz eden bir kitapta korkunç bir resim görmüştüm. Boa yılanının bir hayvanı nasıl yuttuğunu gösteriyordu. Resmi yukarıya çizdim. Kitapta şunlar yazılıydı: “Boa yılanı avını bütün halinde çiğnemeden yutar. Ondan sonra hiçbir yere kımıldayamaz ve altı ay süren sindirimi boyunca uyur.” Balta girmemiş ormanlar üzerine uzun uzun düşündüm bunları okuyunca. Sonra da biraz çaba ve renkli kalemle ilk resmimi yaptım. İşte l numaralı resmim aynen şöyleydi: Sanat yapıtımı büyüklere gösterdim. Korkup korkmadıklarını sordum. “Korkmak mı?” dediler. “Şapkadan mı?” İyi ama, şapka resmi yapmamıştım ki ben. Fili yutmuş olan bir boa yılanı resmi yapmıştım. Ama büyükler anlamadığı için onlara bir resim daha yaptım. Büyükler açık seçik görüp anlasınlar diye fili yutmuş olan yılanın içini çizdim. Şu büyüklere her şeyi sıra sıra açıklamak gerekir hep.

2 numaralı resmim de şöyle oldu: Büyükler bu kez de boa yılanının içinin veya dışının fotoğraflarıyle uğraşmayı bırakıp, kendimi coğrafya, tarih, aritmetik ve dilbilgisine vermemi öğütlediler. İşte daha altı yaşındayken belki de çok büyük bir ressam olma fırsatını böylece kaçırmış oldum, l ve 2 numaralı fotoğraflarımin başarısızlığı hevesimi kırmıştı doğrusu. Büyükler hiçbir şeyi kendiliklerinden anlamıyorlar. Onlara hep bir şeyleri açıklamak zorunda olmak ne kadar da sıkıcı bir şey çocuklar için. Ben de başka bir meslek seçtim kendime: pilot oldum. Dünyanın her yerinde biraz uçtum. Coğrafyanın çok işime yaradığı bir gerçek. Bir bakışta Çin’de miyim, yoksa Arizona’da mıyım anlarım. Geceleyin yönümü şaşırınca çok yararlı olur bu bilgiler. Hayatım boyunca bir çok mühim kimseyle ilişkilerim oldu. Büyüklerin içinde da çok bulundum. Onları çok yakında zamandan tanıma fırsatı geçti elime. Ama doğrusu onlar ile ilgiliki ilk yargımda bir değişme olmadı. Zaman zaman aralarında birazcık daha zeki görünenler olmadı değil. Öyle zamanlarda hemen hep yanımda taşımakta olduğum l numaralı resmimi çıkarıp denememi yapıyordum: bakalım kavrayışı yerinde mi diye.

Ama ne çare, o da sözleşmiş gibi ötekilerle aynı yanıtı veriyordu: “Şapka.” Eh bunun üzerine ben de ona boa yılanından, balta girmemiş ormanlardan, veya yıldızlardan filan söz etmiyordum artık. Anlayacağı düzeye iniveriyordum; briçten, golften. politikadan, kravattan filan söz açıyordum. Büyükteki keyfi görün siz artık; aklı başında biriyle karşı karşıya geldi ya sonunda.

Antoine de Saint-Exupéry – Küçük Prens PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu