Hukuk Kitapları

Arabuluculuk Sürecinde Taraf Vekilliği PDF indir

Arabuluculuk Sürecinde Taraf Vekilliği PDF indir, e-kitap sitemizde Arabuluculuk Sürecinde Taraf Vekilliği kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Selda Çil tarafından kaleme alınan Arabuluculuk Sürecinde Taraf Vekilliği kitabı 231 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Arabuluculuk Sürecinde Taraf Vekilliği kitabını 9786053009399 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Arabuluculuk Sürecinde Taraf Vekilliği kitap özeti, Arabuluculuk Sürecinde Taraf Vekilliği pdf oku, Arabuluculuk Sürecinde Taraf Vekilliği yandex, Selda Çil e-kitap pdf, Arabuluculuk Sürecinde Taraf Vekilliği PDF Drive, Arabuluculuk Sürecinde Taraf Vekilliği Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Arabuluculuk Sürecinde Taraf Vekilliği PDF Oku

Arabuluculuk Sürecinde Taraf Vekilliği Kısa Özet

Arabuluculuk, kökleri insanlığın ilk çağlarına dayanmakla birlikte yakın geçmişe dek insanlar içinde gayri resmi bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak uygulanmıştır. Mahkeme yargısının hakim eliyle uyuşmazlıkları çözüme kavuşturmakla birlikte taraflar içindeki duygusal çekişme ve husumeti tamamen bittirememesi, yakın geçmişten başlayarak tüm dünya çapında arabuluculuğun yasal temellere oturtulmasını ve devletler tarafından desteklenerek uygulanmaya başlamasını sağlamıştır. Ülkemiz de dünya çapındaki bu gelişmeye ayak uydurmuş ve halk içinde yüzsenelerdır sözlü olarak gerçekleştirilen arabuluculuğu yasal temellere oturtarak devlet desteği ve katkısıyla yaygınlaştırma yönünde çaba sarf etmiş ve etmektedir.

Arabuluculuk süreci iradi ve görüşmelere katılma, karar verme gibi bir çok hususta arabulucunun müdahalesini içermeyen bir zamantir. Sürecin adı arabuluculuk, sürecin süjelerinden birinin de arabulucu olması sebebiyle literatürde arabuluculuk süreci çoğunlukla *arabulucu* süjesi üzerinden işlenmekte ve irdelenmektedir. Bunun yanında sürecin başlamasını ve görüşmelere aktif katılım sağlayarak devamını, yürütülmesini sağlayan ve nihayette uyuşmazlık ve sürecin akıbeti ile ilgili bir karara varanlar, uyuşmazlığın taraflarıdır. Uyuşmazlığın taraflarının sürece, süreç ile ilgili bilgi sahibi olarak, tarafların uyuşmazlıktaki konum ve durumlarını bilerek, gerektiğinde hukuki yardım alarak katılması, arabuluculuğun gelişimini, doğru uygulanmasını ve yaygınlaşmasını sağlayacak en mühim etkenlerdendir.

Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Hukuk Anabilim Dalı Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku bilim dalında yüksek lisans tezi olarak kabul gören bu çalışmada, arabuluculuk kurumu, *taraf* ve özellikle *taraf vekili* süjesi yönünden incelenmiştir. Çalışmanın amacı, arabuluculuk kurumuna *taraf* ve *taraf vekili* perspektifinden bakmak, uyuşmazlık taraflarının zamanda arz ettiği önemi belirginleştirmek ve avukatlığın arabuluculuk sürecindeki yeri ile sürece entegrasyonunu, özellikle uyuşmazlığın taraflarının bu denli ciddi biçimde hakim olarak sonucunu tespit ettikleri arabuluculuk sürecinde bir avukatın hukuki yardımından yararlanmalarının ihtiva ettiği önemi göstermektir. Arabuluculuğun uyuşmazlık taraflarına sağladığı *kendi kararını verebilme* olanağı, tarafların dava sürecindekinden fazla daha fazla hukuki yardıma ihtiyaç duyduklarının belirgin bir göstergesidir. Çalışmada avukatların ve avukatlar tarafından verilecek hukuki yardımın, sürecin tüm süjelerine, sürece ve arabuluculuğun yaygınlaşmasına sağlayacağı katkılar da dolaylı yoldan gösterilmiştir.

Arabuluculuk Sürecinde Taraf Vekilliği PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu