PDF

Arda Kısakürek – Süper Güç (Bizimkiler) PDF Oku indir

Arda Kısakürek – Süper Güç (Bizimkiler) PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Arda Kısakürek – Süper Güç (Bizimkiler) kitabını araştırdık. Ayrıca Arda Kısakürek tarafından kaleme alınan Arda Kısakürek – Süper Güç (Bizimkiler) kitap özetinin yanı sıra, Arda Kısakürek – Süper Güç (Bizimkiler) pdf oku, Arda Kısakürek – Süper Güç (Bizimkiler) yandex, Arda Kısakürek – Süper Güç (Bizimkiler) e-kitap pdf, Arda Kısakürek – Süper Güç (Bizimkiler) PDF Drive, Arda Kısakürek – Süper Güç (Bizimkiler) Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Arda Kısakürek – Süper Güç (Bizimkiler) PDF indir Oku

Şah Kulu Baba Tekeli (Karabıyıkoğlu Hasan Halife) kendinin Şah İsmail’in Halifesi olduğunu söyleyerek isyan etti. Antalya’yı ele geçirerek, Kütahya üzerine yürüdü. Beylerbeyi Karagöz Paşa kuvvetleri ezildi, Paşanın boynu vuruldu. Veziriazam Ali Paşa 2 defa sadaret makamına gelmiş ve orada toplam 7 yıl kalmıştı. Yerine Damat Hersekzade Ahmet Paşa üçüncü defa veziriazam oldu. Lakin birkaç ay içinde, o da yerini Koca Mustafa Paşaya bırakacaktı. Koca Mustafa Paşa II. Bayezid’in son veziriazamıdır. Karaman valisi Şehzade Şehinşah Kızıl Baş oldu. Tekeli Kızıl Başlar Osmanlı ordusunu art arda defalarca mağlup ettiler. Üzerine Veziriazam Hadım Ali Paşa yürüdü. Şehzade Ahmet’in birlikleri de yanındaydı. Bursa yakınlarında Şah Kulu Karaman’a doğru çekilmek zorunda bırakıldı. Veziriazam kuvvetlerin büyük bir kısmını Şehzade Ahmet’in yanında bırakarak ufak bir atlı birlikle Şah Kulu’nu takip etti. Kayseri ile Sivas içinde bir yerde, Türkler veziriazamın az sayıdaki ve yorgun askerlerini yok ettiler.

Bu arada Hadım Ali Paşa ve Şah Kulu öldü (2 Temmuz 1511). Başsız kalan Kızılbaşlar geçtikleri yerleri yağmalayarak Safevi topraklarına kadar kaçtılar. Bu arada 15 bin Tekeli Türk İran’a göç etti. Rumiyeli Nur Ali Halife, Sivas, Tokat, Amasya, çorum Türklerini ayaklandırdı. Amasya’daki Osmanlı şehzadesi Murat Kızıl Baş oldu. Törenle taç giydi. Osmanlı kuvvetlerini bozup, Tokat’ı ele geçirdi. Tokat’ta hutbe Şah İsmail adına okunmaya başlandı. Şehzade Murat, 10 bin Kızıl Baş ile Kazova’da Nur Halife ile birleşti. Nur Halife, Sivas, Tokat ve Amasya Kızıl Başlarının mühim bir kısmını İran’a götürdü. Şah Kulu isyanı, Şehzade Korkut Teke’yi onlara bıraktığı için, Şehzade Ahmet’te Kızılbaşları yenemediği için bu iki şehzade yönünden itibar kaybına neden olmuştu. Şimdi Şehzade Selim daha da kuvvetliydi. Şehzade Ahmet, isyan ile uğraşırken, orada bulunan kapıkullarının aklını kendi sultanlığı için çelmeye çalışmış fakat başarılı olamamıştı. Kardeşi Selim Rumeli’nde iken, şehzade Ahmet de İstanbul’a doğru yöneldi. Bu arada Silistre sfakat beyliğini kabul etmiş olan Selim, Silistre’ye gitmemiş, Edirne’yi almıştı.

O da şimdi İstanbul üzerine yürüyordu.

Arda Kısakürek – Süper Güç (Bizimkiler) PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu