PDF

Aristoteles – Organon 2 PDF Oku indir

Aristoteles – Organon 2 PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Aristoteles – Organon 2 kitabını araştırdık. Ayrıca Aristoteles tarafından kaleme alınan Aristoteles – Organon 2 kitap özetinin yanı sıra, Aristoteles – Organon 2 pdf oku, Aristoteles – Organon 2 yandex, Aristoteles – Organon 2 e-kitap pdf, Aristoteles – Organon 2 PDF Drive, Aristoteles – Organon 2 Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Aristoteles – Organon 2 PDF indir Oku

İlkin ismin ve fiilin, sonra inkâr ve tasdikin, önerme ve sözün ne olduğunu ortaya koymak gerekir. Sesin çıkardığı sadalar ruh durumlarının işaretleridir. Yazılmış sözcükler, sesin çıkardığı sözcüklerin işaretleridir. Yazı her insanda (bir olmadığı gibi, konuşulan sözcükler de bir değildir; her ne kadar bu deyimlerin doğrudan doğruya işaretleri oldukları ruh halleri herkeste bir ise de; tıpkı bu hallerin, hayalleri oldukları şeylerin aynı oldukları gibi. Bu konu “Ruh Üzerine” adlı kitabımızda incelendi. Çünkü bu ayrı bir bilim kolunu ilgilendirir. Ruhta kâh doğru ve yanlış ile alakalı olmıyan kavramlar, kâh gerekli olarak doğru yahut yanlış olan kavramlar olduğu gibi, söz için de bu böyledir. Çünkü doğru ve yanlış, birleştirme ve ayırmada olur. İsimler ve fiiller, kendilerine hiçbir şey eklenmezse, ne birleştirmesi, ne de ayırması olmıyan kavrama benzerler; insan ve ak gibi. Çünkü bunlar halen ne doğru, ne de yanlıştırlar. işte bunun bir delili: teke-geyik’in pekâlâ bir mânası var; ama mutlak olarak yahut zamanla alakalı olarak mevcuttur yahut yoktur eklenmedikçe o halen ne doğru, ne de yanlıştır. İsim, zamanla ilgisi olmaksızın uylaşımlı bir mânası olan ve hiçbir bölümünün, ayrı ayrı alındığı zaman, hiçbir mânası olmıyan (bir şadadır. Gerçekte, kallippos has adında, hippos (at)un kendi kendine bir mânası yoktur; kalos hippos (güzel at) deyiminde olduğu gibi. Bunun yanında yalın isimlerde olan, birleşik isimlerde olmaz. Yalın isimlerde, ‘bölümün herhangi bir mânası yoktur.

Halbuki birleşik isimlerde ayrı ayrı alınmış olarak kendisinin hiçbir mânası olmamakla birlikte bölüm, bütünün mânasına katışır. Söz gelimi, Epaktrokeles (korsan gemisi) de Keles (gemi)in kendinden hiçbir mânası yoktur. — Bir şey tabiatı gereğince, isim olmayıp da, yalnız işaret olursa, buna uylaşımlı mâna deriz; çünkü hayvanların sadaları gibi söz olmamış seslerin bir mânaları olduğu zaman bile, o seslerin hiçbiri yine bir isim olamaz.

Aristoteles – Organon 2 PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu