PDF

Arrighi, Hopkins, Wallerstein – Sistem Karşıtı Hareketler PDF Oku indir

Arrighi, Hopkins, Wallerstein – Sistem Karşıtı Hareketler PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Arrighi, Hopkins, Wallerstein – Sistem Karşıtı Hareketler kitabını araştırdık. Ayrıca ArrighiHopkinsWallerstein tarafından kaleme alınan Arrighi, Hopkins, Wallerstein – Sistem Karşıtı Hareketler kitap özetinin yanı sıra, Arrighi, Hopkins, Wallerstein – Sistem Karşıtı Hareketler pdf oku, Arrighi, Hopkins, Wallerstein – Sistem Karşıtı Hareketler yandex, Arrighi, Hopkins, Wallerstein – Sistem Karşıtı Hareketler e-kitap pdf, Arrighi, Hopkins, Wallerstein – Sistem Karşıtı Hareketler PDF Drive, Arrighi, Hopkins, Wallerstein – Sistem Karşıtı Hareketler Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Arrighi, Hopkins, Wallerstein – Sistem Karşıtı Hareketler PDF indir Oku

BU DENEMELER senelerca süren bir işbirliğinin ve ilk kez de Fernand Braudel Center for the Study of Economies, Historical Systems and Civilizations; Maison des Sciences de L’Homme ve Starnberger Institut zur Erforschung Globalen Strukturen, Entwicklungen, und Krisen tarafından desteklenen Dünya Ekonomisi ile ilgili yıllık Uluslararası Kollokyumlar’a ortak katılımlarımızın ürünüdür. İlk dört deneme sırasıyla, Yeni Delhi, 4. Kollokyum, 4-6 Ocak 1982; Paris, 6. Kollokyum, 4-5 Haziran 1984; Dakar, 7. Kollokyum, 20-22 Mayıs 1985; Modena, 8. Kollokyum, 14-16 Haziran 1986’da sunulmuştur. Beşinci deneme Atlanta Emory Üniversitesi’nde 24-26 Mayıs 1988 tarihlerinde on ikincisi yapılan Dünya Sisteminin Politik İktisadı Konferansı’na sunulmuştur. Altıncı deneme ise, Stanberg’de 28-30 Haziran 1991 tarihlerinde yapılan “1989: End of an Era?” (1989: Bir Dönemin Sonu mu?) başlıklı 12. Kollokyuma sunulmuştur. SİSTEM zıtı hareketler kavramı, bir sistem ile ilgili analitik bir perspektifi varsayar. Burada sözünü ettiğimiz sistem, bir dizi sistem zıtı hareketin doğmasına yol açtığını iddia ettiğimiz tarihsel kapitalizmin dünya sistemidir. Kitapta yapmaya çalıştığımız şey ise, bu sürecin ana hatlarını çizmeye çalışmaktır. Belirli tür hareketleri üreten ve eşzamanlı olarak da bu hareketlerin içinde faaliyet gösterdiği sınırları tespit eden, sistem çapındaki yapısal süreçleri inceliyoruz. Söz konusu hareketlerin kendilerini tanımlama tarzları olmuştur. Bu kendini tanımlama şekilleri büyük ölçüde on dokuzuncu yüzyıl kapitalist dünya ekonomisi içinde formüle edilen veya billurlaşan kategorilerden çıktı.

Bu hareketleri meşrulaştıran, kökenlerini ve hedeflerini açıklayan ve örgütsel ağlarının sınırlarına işaret eden iki temel kavram, sınıf ve statü grubu kavramları oldu. Bu hareketlerin çağdaş ikilemleri, sınıf ve statü grubu kavramlarının taşıdığı ikilemle aynı sorunun parçasını oluşturmaktadır. Bu nedenledir ki, ilk kez bu iki kavramı bir dünya sistemleri perspektifinden yeniden ele almadan, bu hareketlerin tarihlerine veya geleceklerine ilişkin bir çözümlemeye girişemezdik. Bu girişte, kitaptaki makalelerde bulacağınız tartışmaları tekrarlamayacağız. Sadece şunu belirtmek istiyoruz: Bu hareketleri doğuran süreçler baştan beri dünya ölçeğinde olsa da, bu hareketlerin ürettiği örgütsel karşılıklar bugüne dek hep ilk kez çeşitli devletler düzeyinde olmuştur. Yüzeye yeni çıkmaya ekranlara gelecek olan örgütsel karşılıkların daha fazla dünya ölçeğinde bulunacağına inandığımızdan, dünya sistemi içinde şimdiye kadar var olan sistem zıtı hareketlerin yapılarını ve başarı derecelerini yeniden incelemeyi yalnızca teori için değil pratik için de mühim ve acil göze çarpıyor.

Arrighi, Hopkins, Wallerstein – Sistem Karşıtı Hareketler PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu