Psikoloji Kitapları

Artikülasyon Bozuklukları Terapi Seti PDF indir

Artikülasyon Bozuklukları Terapi Seti PDF indir, e-kitap sitemizde Artikülasyon Bozuklukları Terapi Seti kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Kolektif tarafından kaleme alınan Artikülasyon Bozuklukları Terapi Seti kitabı 0 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Artikülasyon Bozuklukları Terapi Seti kitabını 9786059039734 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Artikülasyon Bozuklukları Terapi Seti kitap özeti, Artikülasyon Bozuklukları Terapi Seti pdf oku, Artikülasyon Bozuklukları Terapi Seti yandex, Kolektif e-kitap pdf, Artikülasyon Bozuklukları Terapi Seti PDF Drive, Artikülasyon Bozuklukları Terapi Seti Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Artikülasyon Bozuklukları Terapi Seti PDF Oku

Artikülasyon Bozuklukları Terapi Seti Kısa Özet

Artikülasyon bozukluğu, seslerin gereği gibi ve anlaşılır bir biçimde çıkarılamaması yahut seslerin çıkarılmasında ve birleştirilmesinde beklenenin üzerinde değişiklik göstermesi durumudur. Başka bir söyleyişle, seslerin yanlış üretilmesi yahut üretilmesinde zorluk yaşanmasıdır. Bu duruma sesin oluşmasını sağlayan organların yanlış pozisyona girmesi neden olmaktadır. Misal verilecek olursa, bireyin “kitap* yerine “titap* demesi, “resim* yerine* “yeşim* demesi. Artikülasyon poblemleri daha çok çocukluk zamanında görülür, fakat ciddi durumlarda müdahale edilmediği durumlarda yetişkinlikte de devam eder.

Artikülasyon bozuklukları tek başına görüldüğü gibi başka bozukluklarla birlikte görülebilir. Böylelikle çocuklarda alaliya, dislaliya, dizartriya, rinolaliya, genel konuşma gelişiminin geriliği, fonetik- fonematik yetersizlikler gibi konuşma kusurlarına rastlanır. Bu da demektir ki bazı artikülasyon poblemlerinı ortadan kaldırmak için diğer bütün konuşma bozukluklarını da ortadan kaldırmak gerekir.

Bir diğer konuşma sorunu ise fonolojik bozukluktur. Kimi çocukta tek başına görülürken kimi çocukta ise artikülasyon bozukluklarla birlikte görülür. Fonolojik bozukluk seslerin bir araya getirilmesini sağlayan kurallara uyulmamasıdır. Artikülasyon bozukluğunda yanlış çıkarılan yahut çıkarılamayan sesler çocuğun ses repertuarında bulunmaz. Fonolojik bozukluk ise zihinsel süreçlerle ilişkilidir. Çocuğun yanlış dile getirdiği ses, ses repertuarında mevcut fakat yanlış kullanım söz konusudur. Artikülasyon bozukluğunda “r* yerine “y* sesini kullanan çocuk “r* sesini üretemediği için hata yapar; fonolojik bozuklukta “s* sesi yerine “t* sesi kullanan çocuk aslında “s* sesini üretebildiği halde yanlış kullanır.

Bu set hem “Artikülasyon* hem de “Fonolojik* bozuklukların giderilmesi maksadıyla hazırlandı.

İçerik:

Özel Çantalı, 23 kitap, 2 CD ve 1 Hece Piramidi, Toplam: 680 Sayfa

1. Artikülasyon Seslerini Değerlendirme

2. Artikülasyon Görselleri

3. Egzersizler

3. Artikülasyon Piramidi (87 sesten buluşmaktedir, sınırsız 2 ve 3 sesli hece ve sözcük oluşturma özelliktedir.)

4. a) Egzersizler CD’si, b) Masajlar CD’si

5. B, C, Ç, D, F, G, H, J, K, L, M, N, P, R, S, Ş, T, V, Y, Z seslerinin çalışma ve terapi kitapçıkları

Artikülasyon Bozuklukları Terapi Seti PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu