PDF

Arundhati Roy – Küçük Şeylerin Tanrısı PDF Oku indir

Arundhati Roy – Küçük Şeylerin Tanrısı PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Arundhati Roy – Küçük Şeylerin Tanrısı kitabını araştırdık. Ayrıca Arundhati Roy tarafından kaleme alınan Arundhati Roy – Küçük Şeylerin Tanrısı kitap özetinin yanı sıra, Arundhati Roy – Küçük Şeylerin Tanrısı pdf oku, Arundhati Roy – Küçük Şeylerin Tanrısı yandex, Arundhati Roy – Küçük Şeylerin Tanrısı e-kitap pdf, Arundhati Roy – Küçük Şeylerin Tanrısı PDF Drive, Arundhati Roy – Küçük Şeylerin Tanrısı Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Arundhati Roy – Küçük Şeylerin Tanrısı PDF indir Oku

Ayemenem’de mayıs, sıcak ve bungun geçer. Gündüzler uzun ve nemlidir. Irmak ufalır, kara kargalar sessiz, toz yeşili ağaçlarda, göz alıcı mangolardan karınlarını doyurur. Kırmızı muzlar olgunlaşır. Ekmekağacının meyveleri patlayıp açılır. Utanmaz etsinekleri meyve kokulu havada tekdüze vızıldarlar. Güneşte adamakıllı sersemler, sonra göz alıcı pencere camlarına çarpıp ölürler. Geceler bulutsuzdur, ama uyuşuk ve gönülsüz bir beklentiyle doludur. Haziran başında güneybatıdan musonlar esmeye başlar, tam üç ay rüzgâr ve yağmur eksilmez, arada yakıcı, pırıl pırıl bir güneşin bir görünüp bir kaybolduğu olur; coşan çocuklar bu güneşten yararlanıp oynarlar. Kırlık yerler arsız bir yeşile bürünür. Çitlerdeki tapiokalar kök salıp çiçek açarken sınırlar birbirine karışır. Tuğla duvarlar yosun yeşiline döner. Biber asmaları elektrik direklerine dolanıp uzar. Irmağın kırmızı killi kıyılarında yaban sarmaşıkları yerden fışkırır ve suların kapladığı yollara yayılır. Pazaryerlerinde tekneler işler.

Karayollarındaki çukurları dolduran su birikintilerinde ufak balıklar ürer. Rahel’in Ayemenem’e döndüğü gün yağmur yağıyordu. Eğik düşen gümüşsü ipler yumuşamış toprağa çarpıyor, tüfek mermisi gibi dövüyordu onu. Tepedeki eski evin dik üçgen çatısı, kulaklara kadar indirilmiş bir şapka gibi duruyordu. Yol yol yosun bağlayan duvarlar yumuşamış, topraktan git gide artan nem yüzünden hafifçe bükülmüştü. Bitkilerle dolup taşan yabanıl bahçeyi ufak canlıların fısıltısı ve koşuşturması kaplamıştı. Yüksek ağaçların dibindeki çalılıkların içinde bir çıngıraklı yılan parıldayan bir taşa sürtündü. Neşeli iri, sarı kurbağalar kendilerine eş arayarak köpüklü havuzda dolaşıyorlardı. Evin önündeki, yapraklarla kaplanmış bahçe yolundan sırılsıklam bir fare şimşek gibi geçti.

Arundhati Roy – Küçük Şeylerin Tanrısı PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu