PDF İndir

Aşk ve Acı: Frida Kahlo PDF indir

Aşk ve Acı: Frida Kahlo PDF indir, e-kitap sitemizde Aşk ve Acı: Frida Kahlo kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Rauda Jamis tarafından kaleme alınan Aşk ve Acı: Frida Kahlo kitabı 304 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Aşk ve Acı: Frida Kahlo kitabını 9789752890237 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Aşk ve Acı: Frida Kahlo kitap özeti, Aşk ve Acı: Frida Kahlo pdf oku, Aşk ve Acı: Frida Kahlo yandex, Rauda Jamis e-kitap pdf, Aşk ve Acı: Frida Kahlo PDF Drive, Aşk ve Acı: Frida Kahlo Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Aşk ve Acı: Frida Kahlo PDF Oku

Aşk ve Acı: Frida Kahlo Kısa Özet

20. yüzyılın popüler ikonlarından ressam, devrimci ve feminist Frida Kahlo’nun eserleri sürrealist olarak tanımlansa da kendisi bu tanımı, *Ben sürrealist bir ressam değilim. Asla hayallerimi resimlemedim. Sadece kendi gerçeğimi resimledim* diyerek reddetti. Sanat tarihinde ilk kez bir kadın, yalınlığı ve sakinliği acımasız denebilecek bir içtenlik ve *rahatsız edicilik*le kelimelerine ekledi.

Tablolarının birçoğunda kendi yüzünden yola çıkan Frida’nın yaşamöyküsü bize, Carol Hanisch’in kült olmuş *kişisel olan politiktir* mottosunun ne demek olduğunu anlatır. Çünkü o ruhunu kattığı Meksika devrimini doğum günü ilan eden bir marjinal, hiç doğmamış oğluna isim koyup onunla düşlerinde konuşan bir hayalperest, aldatılan kadın imajına da topluma direndi¤i gibi direnen bir savaşçı, tekerlekli sandalyeye mahkûm olduğunda bile ne sanatından ne de yaşamından vazgeçmiş, tersine onları daha da yüceltmiş kutsal bir mücadeleci ve Diego Rivera ile yaşadığı aşkta, *senin sevmediklerini de sevdim ben* diyen taraftır.

Durmaksızın ötekileştirilen yaşamında kaderine razı olmayı değil, efsane olmayı seçen Frida, ölümü de yaşamı gibi başında çiçeklerle ve her zamanki güzelliğiyle karşılamıştır.

*Bir ressam olarak Frida, Diego’ya hiçbir şey borçlu değildi, yani Diego hiçbir zaman onun hocası olmadı, asla bir resmini düzeltmedi demek istiyorum. Hatta birden fazla hususta tersi geçerliydi, çünkü Frida’nın onun üzerinde ahlaksal ve sanatsal olarak kuvvetli bir otoritesi vardı.*

– Alejandro Gomez

Aşk ve Acı: Frida Kahlo PdF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu