PDF

Aslı Zengin – iktidarın Mahremiyeti (İstanbul’da Hayat Kadınları, Seks işçiliği ve Şiddet) PDF Oku indir

Aslı Zengin – iktidarın Mahremiyeti (İstanbul’da Hayat Kadınları, Seks işçiliği ve Şiddet) PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Aslı Zengin – iktidarın Mahremiyeti (İstanbul’da Hayat Kadınları, Seks işçiliği ve Şiddet) kitabını araştırdık. Ayrıca Aslı Zengin tarafından kaleme alınan Aslı Zengin – iktidarın Mahremiyeti (İstanbul’da Hayat Kadınları, Seks işçiliği ve Şiddet) kitap özetinin yanı sıra, Aslı Zengin – iktidarın Mahremiyeti (İstanbul’da Hayat Kadınları, Seks işçiliği ve Şiddet) pdf oku, Aslı Zengin – iktidarın Mahremiyeti (İstanbul’da Hayat Kadınları, Seks işçiliği ve Şiddet) yandex, Aslı Zengin – iktidarın Mahremiyeti (İstanbul’da Hayat Kadınları, Seks işçiliği ve Şiddet) e-kitap pdf, Aslı Zengin – iktidarın Mahremiyeti (İstanbul’da Hayat Kadınları, Seks işçiliği ve Şiddet) PDF Drive, Aslı Zengin – iktidarın Mahremiyeti (İstanbul’da Hayat Kadınları, Seks işçiliği ve Şiddet) Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Aslı Zengin – iktidarın Mahremiyeti (İstanbul’da Hayat Kadınları, Seks işçiliği ve Şiddet) PDF indir Oku

İstanbul’da Fuhuş ve Devlet ilişkisinin Kısa Tarihçesi; İstanbul’da fuhşun geçmişine dair ulaşabildiğim kısıtlı kaynaklar içinde Sevengil’in İstanbul Nasıl Eğleniyordu? adlı kitabı kıymetli bir yapıt. Bu kitap İstanbul’da 1453 ve 1927 senelerı arası dönemin kapsadığı eğlence kültürüne bak^arak, bireylerin gündelik hayatlarını yaşayış şekillerini ve toplum içinde kurmuş oldukları ilişkileri anlatıyor. Sevengil 16. yüzyılın sonlarına doğru, yani Kanuni Sultan Süleyman’ın döneminin son günleri ve İkinci Selim’in padişahlığı sırasında, fuhşun mahalle aralarında epey yaygın olduğundan bahseder. 10 Bilhassa Galata ve Eyüp civarlarındaki mahallelerde icra edilen fuhuş halkın tepkisini çeker ve İkinci Selim’in 1567 senesinde verdiği bir hüküm sonucu mahalleli, mahallenin imamı ve müezzinin denetimi altına girer. Bu zamanda fahişelik yaptığı düşünülen bir çok kadının evi basılır, kadınlar hapsedilir ve evleri tahliye edilir. Hapsedilen kadınlara gönlünü kaptırmış bireylerden bazıları bu kadınlarla evlenmek ister ve bu durum padişahın kadınlan tahliye etmesiyle sonuçlanır. Lakin ne kadınların ne de kocalarının bir daha İstanbul’ da yaşamasına izin verilmeyerek hepsi sürgüne yollanır. Diğer yandan fuhşun yaygınlaşmasına katkıda bulunan bireyler içinde, padişah tarafından fuhşu kontrol altına almakla görevlendirilen subaşılar 12 bulunur. Subaşılar fuhuş yapan kadınlardan altın toplayarak fuhşa göz yummaktadırlar. Başka semtlerde gördükleri baskı yüzünden fuhuş yapamayan kadınlar, bu durumu fırsat bilerek Eyüp’te rüşvet karşılığı fuhuş yapmaktadırlar. Gidişatı sezen padişah Eyüp’e dair yeni düzenlemeler getirerek, buradaki kahvehaneleri kapatır ve çalgı çalmayı, toplanıp cümbüş yapmayı yasaklar. Mahalle aralarındaki fuhuşu engellemek için alınan önlemler bir süre sonuç verir, fakat bu sefer de İstanbul’un dört bir yanında açılan çamaşır yıkama dükkânları fuhşun merkezi olmaya başlar. Çamaşırı genelde kadınlar yıkamakta, müşteriler ise çoğunlukla genç erkeklerden buluşmaktedir. Bu dükkfuılann tezgâhtarlığını yapanlar ise genelde eski genelev patronları olarak bilinmektedir.

1570 yılı içersinde bu durumun farkına varılır ve çıkan bir padişah buyruğuyla dükkânlardan sorumlu vakıf yöneticilerinden çamaşırcı kadınlara dükkân kiralamamaları ve olan kiracıları da çıkarmaları istenir. Fuhuş İstanbul’da çeşitli kisveler altında Üçüncü Murat zamanında yine ciddi biçimde çoğalır. Esir ticareti fuhşa yataklık eden en etkili yollardan biridir. Kendilerine esir taciri süsü veren bireyler, ellerinin altındaki hayat kadınlarım cariye gibi satıp, sonra satın alan birinin kadınlarla geçirdiği birkaç günün sonunda kadınları beğenmediğini ve geri iade etmek istediğini söylemesiyle yeniden geri alırlar. Böylelikle satılmış olan kadının geri iade edilmesi yöntemiyle fuhşun devamı sağlanır. Esir tacirlerinin çoğunu yaşlı kadınlar oluşturur. Yıne bu durumun farkına varılmasıyla, 1583’te çıkan bir emir kadınların esircilik etmelerini yasaklar.

Aslı Zengin – iktidarın Mahremiyeti (İstanbul’da Hayat Kadınları, Seks işçiliği ve Şiddet) PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu