PDF

Atakan Altınörs – Dil Felsefesine Giriş PDF Oku indir

Atakan Altınörs – Dil Felsefesine Giriş PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Atakan Altınörs – Dil Felsefesine Giriş kitabını araştırdık. Ayrıca Atakan Altınörs tarafından kaleme alınan Atakan Altınörs – Dil Felsefesine Giriş kitap özetinin yanı sıra, Atakan Altınörs – Dil Felsefesine Giriş pdf oku, Atakan Altınörs – Dil Felsefesine Giriş yandex, Atakan Altınörs – Dil Felsefesine Giriş e-kitap pdf, Atakan Altınörs – Dil Felsefesine Giriş PDF Drive, Atakan Altınörs – Dil Felsefesine Giriş Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Atakan Altınörs – Dil Felsefesine Giriş PDF indir Oku

Varlık felsefesi, bilgi felsefesi, tarih felsefesi, siyaset felsefesi, vb. gibi, dil felsefesi de bir felsefe disiplinidir. Lakin, diğer felsefe disiplinleriyle karşı karşıya geldirıldığında, dil felsefesinin deyim yerindeyse bir “talihsizliği’’nden söz edilebilir. Bu talihsizlik şöyle özetlenebilir: Dili konu edinen fazla sayıda farklı disiplin mevcuttur; bu değişiklik içinde, dile ilişkin ortaya koyulmuş bilgiler veya yapılmış spekülasyonlar da bir hayli fazladır. Bu durumun bir uzantısı olarak, dil üzerine yapılmış her türden spekülasyona veya genellemeye kestirme bir biçimde dil felsefesi adının yakıştırıldığına sürekli olarak tanık olmaktayız. İşte bu sebepten dolayı elinizdeki kitapta, öncelikle, dili nesne edinen diğer bilgi dallarının çeşitliliği içinde dil felsefesinin konusunu, ele aldığı problemleri ve bu problemleri ele alma tarzını tanıtmayı hedeϐledim. Sonuçta ortaya üç bölümden bir araya gelen bir el kitabı çıktı: Birinci bölümde dil felsefesinin belli başlı konuları ve onları nesneleştirme tarzının dil ile ilgilenen diğer bilgi dallarından farkı; ikinci bölümde dil felsefesinin temel problemi olarak “anlam” hususunda ortaya atılmış çözüm önerileri; üçüncü bölümde Antik Çağ’dan yirminci yüzyıla kadar geçen zamanda filozofların dile ilişkin görüşlerinden örnekler yer alıyor. Bir “manuel” olarak rahat okunabilmesi endişesıyla zorunlu olmadıkça dipnot kullanmadım. Onun yerine, her alt bölümün sonuna konuyla alakalı bir yahut iki okuma parçası ekledim. Okuma parçalarının bir bölümünü Türkçeye kendim çevirdim, önemli bir bölümünü ise mevcut çevirilerden kaynak göstererek alıntıladım. Çalışmalarından yararlandığım kıymetli çevirmen ve akademisyenlerin adlarını burada sıra sıra anmak ne yazık ki mümkün olamıyor. Bunun yanında, iki ismi anmadan geçemeyeceğim: Prof.Dr. Ahmet Cevizci’ye beni bu çalışmayı yapmaya teşvik ettiği; eski fakülte arkadaşım sosyolog Gökhan Yavuz Demir’e ise, konuyla alakalı eline geçen kaynakları benimle paylaştığı için teşekkür borçluyum. Kitabın konu ile ilgili tüketici bir içeriğe sahip olma iddiası taşımadığını, başlıktaki “giriş” sözü dile getirmekte.

Ne yazık ki, yirminci yüzyılda analitik gelenek dışındaki, psikanaliz, marksizm, fenomenoloji, post-modernizm gibi belli başlı akımların ve ϐilozoϐların dile yaklaşımlarının yer alacağı bölümün yazımını bu baskıya yetiştiremedim. Sonraki baskılarında içeriğini daha da zenginleştirme fırsatını bulacağımı düşündüğüm Dil Felsefesine Giriş’in, mevcut boşluğu en azından şuan için dolduracağı ve dil felsefesi dersi alan öğrenciler için yararlı bulunacağı umuduyla.

Atakan Altınörs – Dil Felsefesine Giriş PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu