PDF

Aycan Türk – Suç Ansiklopedisi PDF Oku indir

Aycan Türk – Suç Ansiklopedisi PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Aycan Türk – Suç Ansiklopedisi kitabını araştırdık. Ayrıca AnsiklopediAycan Türk tarafından kaleme alınan Aycan Türk – Suç Ansiklopedisi kitap özetinin yanı sıra, Aycan Türk – Suç Ansiklopedisi pdf oku, Aycan Türk – Suç Ansiklopedisi yandex, Aycan Türk – Suç Ansiklopedisi e-kitap pdf, Aycan Türk – Suç Ansiklopedisi PDF Drive, Aycan Türk – Suç Ansiklopedisi Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Aycan Türk – Suç Ansiklopedisi PDF indir Oku

Adli tıp, adli soruşturma sırasında yaşanan tıp sorularıyla uğraşan bilim dalıdır. Yaralanma, ölüm veya hukuki ihtilafla sonuçlanan durumlara ait adli soruşturmalarda hadiselerin tıbbi yönlerini aydınlatmak; kurban, şüpheli ve olaydan etkilenen üçüncü şahısların tıbbi durumunu dökümante etmek ve bu bağlamdaki haklarının muhafaza edilmesinı sağlamak maksadıyla hekimlere gereksinim duyulur. Adli tıp uzman kişilerı bu hususta eğitim almış, yetkin branş uzman kişilerıdır. Olayın niteliğine göre tek başlarına veya diğer branş uzman kişilerı ile konsülte ederek adli tıbbi raporlar hazırlarlar. Adli tıp raporunun her durumda adli tıp uzmanı tarafından hazırlanması şart değildir. Yine olayın niteliğine göre, diğer branş uzman kişilerı, diş hekimleri veya pratisyen hekimler genelde tıbbı veya kendi branşlarını ilgilendiren konularda rapor hazırlayabilir. Adli tıbbın geçmişi çok eskiye uzanır. Eski Mısırlılar şimdilerden 5.000 yıl önce cinayet ve benzeri olaylarda doktorlara danışıyorlardı. Adil tıp konusu, Hammurabi Kanunları ile Tevrat’ta da yer alır. İÖ 40’ta katledilen Jül Sezar’ın vücudundaki 23 yaranın yerini ve etkilerini gösteren rapor ilk adli tıp raporu sayılır. Gerçek ölüm nedeninin anlaşılabilmesi için cesedin açılarak incelenmesi gerekebilir. Buna otopsi denir. İlk otopsi 1374’te Fransa’da uygulanmıştır. Adli tıp şimdilerde hukuk ve tıp fakültelerinde bir ders olarak okutulmaktadır.

Adli tıpa ilk kez 1650’de Leipzig Üniversitesi’nin ders programında yer verilmiştir. Türkiye’de ise adli tıp 1849’da okutulmaya başlanmıştır.

Aycan Türk – Suç Ansiklopedisi PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu