PDF

Aydın Çubukçu – Mantık ve Diyalektik PDF Oku indir

Aydın Çubukçu – Mantık ve Diyalektik PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Aydın Çubukçu – Mantık ve Diyalektik kitabını araştırdık. Ayrıca Aydın Çubukçu tarafından kaleme alınan Aydın Çubukçu – Mantık ve Diyalektik kitap özetinin yanı sıra, Aydın Çubukçu – Mantık ve Diyalektik pdf oku, Aydın Çubukçu – Mantık ve Diyalektik yandex, Aydın Çubukçu – Mantık ve Diyalektik e-kitap pdf, Aydın Çubukçu – Mantık ve Diyalektik PDF Drive, Aydın Çubukçu – Mantık ve Diyalektik Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Aydın Çubukçu – Mantık ve Diyalektik PDF indir Oku

Bu çalışma, önce bir dizi tartışmanın dağınık notları olarak başladı. Bir süre sonra tartışma, ona katılanlarca “ders” diye adlandırılınca, notların da düzenli tutulması ve okunup yeniden tartışılabilmesi için yazıya dökülmesi gerekti. O haliyle buna “kitap” denildi. Yakıştırılan bu adı hak etsin diye notlar üzerinde yeniden çalıştım. Bize ulaşan birikime bakarak, iki bin beş yüz senedir insanoğlunun mantık ve yöntem üzerine konuşup yazdığını bilinmekte. Kütüphaneler dolusu yüz binlerce kitap demektir bu. Oysa benim yararlandığım kaynak sayısı, kitap ve makale olarak, yüzün biraz üzerindedir. Böyle bir çalışmanın, kendisini, profesyonel eleştiri de içinde olmak üzere, okuyucuya açabilmesi için, bu sayının on katıyla ölçülebilecek kaynağ ı taramı ş olması beklenirdi. Bilhassa diyalektiğin, son yüz yıl içinde ne kadar çok tartışmaya konu edildiği, üzerinde ne kadar çok yazıldığı, konuşulduğu düşünülürse, yalnızca temel kaynaklara, o da çok kısıtlı olarak ulaşabilmiş olmam, kabul ettiğim mühim bir noksanlıktir. Hele akademik ölçüler yönünden değerlendirirsek, literatürden bu uzaklık, çalışmanın “bilimsel” sayılabilmesini hayli güçleştirir. Bu bir yana, aynı sebepten ötürü, kitapta öne sürdüğim bazı özgün görüşlerin gerçekten özgün olup olmadığ ı benim için bilinemez kalmıştır. Misal verilecek olursa, çalışmanın “evrensel bağıntılılık” kavramını eksen olarak seçmiş olması yönünden bir “ilk” bulunacağını, yalnızca “sanabiliyorum.” Bunun gibi, bir kategoriler sistemi inşa etmenin ilkelerini incelediğim bölüm, çalışma olanaklarım ve taranan kaynak sayısı ile tez ileri sürmenin gerekleri içindeki kabul edilebilir oransızlığın aşılmaya en fazla cüret edildiği bölüm olarak görünüyor bana. Bilhassa, kategorilerin koordinasyon ve bağımlılık sistemlerine ilişkin kısımların, birden fazla eleştiriye ihtiyacı olduğunu peşinen belirtmeliyim. Lakin konunun tartışılabilmesi için, önce birilerinin bundan doğru-yanlış, eksik-tamam söz etmesi gerekiyordu.

Ben, bunu yapmak istedim. Diyalektiği, üç temel yasa ve birkaç kategorinin ezberlenmesiyle öğrenebileceğimiz kanısının yerleşmiş olduğu bir yoksulluk ortamında, en azından konunun zenginlik ve karmaşıklığına bir işaret konulmalıydı.

Aydın Çubukçu – Mantık ve Diyalektik PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu