PDF

Ayhan Çilingiroğlu – Seksen Yıl 1934-2014 PDF Oku indir

Ayhan Çilingiroğlu – Seksen Yıl 1934-2014 PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Ayhan Çilingiroğlu – Seksen Yıl 1934-2014 kitabını araştırdık. Ayrıca Ayhan Çilingiroğlu tarafından kaleme alınan Ayhan Çilingiroğlu – Seksen Yıl 1934-2014 kitap özetinin yanı sıra, Ayhan Çilingiroğlu – Seksen Yıl 1934-2014 pdf oku, Ayhan Çilingiroğlu – Seksen Yıl 1934-2014 yandex, Ayhan Çilingiroğlu – Seksen Yıl 1934-2014 e-kitap pdf, Ayhan Çilingiroğlu – Seksen Yıl 1934-2014 PDF Drive, Ayhan Çilingiroğlu – Seksen Yıl 1934-2014 Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Ayhan Çilingiroğlu – Seksen Yıl 1934-2014 PDF indir Oku

Washington/ABD’de Dünya Bankası merkezinde çalıştığım Mayıs 1965’ten Ağustos 1969’a kadar geçen sürede, bir yıl içinde, en fazla 1968’de seyahat etmiştim. O yılın ilk aylarında Pakistan’a giden Dünya Bankası uzman kişiler heyetinde sanayi ekonomisti olarak görevlendirilmiştim. Yaklaşık bir ay kadar Pakistan’da kalarak tüm mühim bölgeleri ve halen gelişmekte olan sanayi tesislerini ziyaret etmem, bilgi toplamam, Pakistan sanayisinin o günü ve geleceği ile ilgili fikir sahibi olmam gerekiyordu. Pakistan’ın o zamanki hükümeti İslamabad’ı yeni başkent olarak belirlemişti; fakat Karaşi hâlâ her bakımdan ülkenin gerçek merkeziydi. Bana Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş senelerındaki Ankara ile İstanbul’un durumunu anımsatmıştı. İslamabad büyük bir köy görünümünde olup orada kalınabilecek asgari konforu haiz otel dahi yoktu. En yakın büyük kent olan Rawalpindi’de Intercontinental Oteli’nde kalıyor ve devlet üst kademesi ile temas için her gün İslamabad’a gidip geliyorduk. Planlama ile alakalı kuruluş 1 ve diğer mühim bazı kamu kurumları tam anlamı ile İslamabad’a taşınmamışlardı. Bu nedenten Karaşi’de de uzunca bir süre kalmamız gerekmişti. O seyahatte Peşaver’e giderek Hayber Geçidi’nin başlangıcını ve özellikle devlet gücünün halen ulaşamadığı o bölgeyi yeniden görmek olanağını bir kere daha elde etmiştim. Esnaf işyerinde kucağında tüfekle oturuyor ve müşterilerini öyle silahla karşılıyordu. Hemen hemen herkesin omzunda/elinde tüfek yahut belinde tabanca vardı. 14-15 yaşındaki erkek çocukların bile silahlı dolaştığı gözleri üstüne topluyordu. İki yıl önce, 1966’da da o bölgeye Dünya Bankası uzmanı olarak gitmiştim; fakat kayda değer sanayi tesisleri olmadığı için Rawalpindi civarında fazla vakit geçirmemiştim. Turistik merak ile hafta sonu Peşaver’a ve dolayısı ile Hayber Geçidi’ne gitmiştik.

Bu geçit Pakistan ile Afganistan içindeki sarp kayalar içinde olup onun önemini daha ortaokulda öğrenci iken coğrafya dersinde öğrendiğimizi hatırlıyorum. Çok mühim olduğunu, Hint Yarımadası ile Orta Asya’yı bağlayan tek yol olduğunu öğretmişlerdi. Bugün de o geçit ülkeler arası kavgaların sebebi oluyor. Pakistan’a Dünya Bankası uzmanı olarak 1968’de yaptığım bu ikinci seyahatim bir çok bakımdan 1966 senesinde yaptığımdan çok değişikydı. 1966’da Pakistan, bir kısmı Hint Yarımadası’nın kuzeybatısında (Batı Pakistan) diğer kısmı aynı yarımadanın kuzeydoğusunda (Doğu Pakistan) olan iki bölgeli, nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir devletti. Batı Pakistan’ın başkenti Karaşi, Doğu Pakistan’ınki ise Dakka’ydı. O seyahatimizde zamanımızın bir kısmını Batı Pakistan’da Karaşi’de, Lahor’da, Pencap bölgesinde geçirmiş; nerede ise yarısını da Doğu Pakistan’da Dakka, Chittagong, Kuhlna’da incelemelere ve yetkililerle temaslara ayırmıştık. 1966’dan 1968’e kadar geçen zaman diliminde birden fazla değişiklik olmuştu. Doğu Pakistan yetkilileri, Batı Pakistan’ın kendilerini farklı gördüklerini ve Doğu’ya sömürgeymiş gibi davranıldığını ve yeterli özgürlük tanımadığını açıktan dile getiriyorlardı. Bu hastalık 1971’de Bangladeş adı ile bağımsız yeni bir devletin kurulmasına kadar sürdü. Yeni devletin başkenti Dakka oldu.

Ayhan Çilingiroğlu – Seksen Yıl 1934-2014 PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu