PDF İndir

Az Gittik Uz Gittik PDF indir

Az Gittik Uz Gittik PDF indir, e-kitap sitemizde Az Gittik Uz Gittik kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Pertev Naili Boratav tarafından kaleme alınan Az Gittik Uz Gittik kitabı 367 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Az Gittik Uz Gittik kitabını 9789755334912 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Az Gittik Uz Gittik kitap özeti, Az Gittik Uz Gittik pdf oku, Az Gittik Uz Gittik yandex, Pertev Naili Boratav e-kitap pdf, Az Gittik Uz Gittik PDF Drive, Az Gittik Uz Gittik Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Az Gittik Uz Gittik PDF Oku

Az Gittik Uz Gittik Kısa Özet

“Az gittik uz gittik. Dere tepe düz gittik. Bir de dönüp baktık ki bir arpa boyu yol gitmişiz.”

Bu ifadeleri bilmeyenimiz, duymayanımız yoktur; çünkü bu Türk masallarının ayrılmaz parçasıdır. Masal dünyasını gerçek dünya çapından ayırmak, bu ayrılığı vurgulamak ve sürekli olarak hatırlatmak için bulunmuş yollardan, Türk halkının dehasını gösteren muazzam cümlelerden biridir.

Az Gittik Uz Gittik, şimdi bir kısmı Türkiye sınırları dışında kalsa da, Türkçe konuşan halkların yaşadığı topraklarda ve Anadolu’nun derin uygarlığı içinde serpilip gelişen masallardan bir araya gelen bir derleme. 1998’de kaybettiğimiz kıymetli bilim insanı Pertev Naili Boratav’ın, uzun seneler alan titiz ve kapsamlı çalışmalar sonucu oluşturduğu bu kaynak eser, Türk folklorunun bu paha biçilmez hazinelerini yazıya dökerek kaybolmaktan kurtarmış, bir kuşaktan diğer kuşağa sözlü gelenek içinde aktarılan masalları adeta bir kez daha ölümsüzleştirmiştir; kendi deyimiyle, onlara *belge* niteliği kazandırmış, her yaştan okuru masal dünyasının büyülü perdesini aralamaya çağırmıştır.

Cumhuriyet döneminin en mühim araştırmacılarından birinin kaleminden, Türk halk edebiyatına yetkin ve kapsamlı bir bakış getiren bu kitap kırk sekiz halk masalı, bir tekerleme ve Karatepeli hikâyelerinden oluşuyor. Ayrıca Boratav’ın, *Türk Masalı Üzerine* başlıklı mühim incelemesinin de eklenmesiyle kitap, değerine değer katan bir boyut daha kazanmış oluyor.

Şimdi, Keloğlan’dan korkunç devanalarına, astığı astık kestiği kestik padişahlardan gözü pek şehzadelere, bin bir kuvvetliğü aşarak muradına eren güzel ve akıllı kızlara, insanı hem eğlendiren hem de ona derin bir hayat bilgeliği aktaran hayvanlara kadar bir çok renkli kahramanın dünyasını örten perde kalkıyor…

…ve daha da müthiş bir cümleyle masal başlıyor:

“Bir varmış, bir yokmuş.”

Az Gittik Uz Gittik PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu