Edebiyat Kitapları

Babam Şeyh Said PDF indir

Babam Şeyh Said PDF indir, e-kitap sitemizde Babam Şeyh Said kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Dılşad Fırat tarafından kaleme alınan Babam Şeyh Said kitabı 108 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Babam Şeyh Said kitabını 9786057366405 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Babam Şeyh Said kitap özeti, Babam Şeyh Said pdf oku, Babam Şeyh Said yandex, Dılşad Fırat e-kitap pdf, Babam Şeyh Said PDF Drive, Babam Şeyh Said Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Babam Şeyh Said PDF Oku

Babam Şeyh Said Kısa Özet

Aslanlar kendi tarihlerini yazmadığı sürece avcı hikayeleri her zaman avcıyı yüceltecektir.
Afrika Atasözü

Elinizdeki eser Şeyh Said Efendi Kıyamının öncesi ve sonrası ile ilgiliki olaylara bizzat canlı tanıklık etmiş ve harekâtın her aşamasında içinde bulunmuş, mühim roller üstlenmiş, Kıyamın siyasi ve askeri önderlerinden Şeyh Ali Rıza Efendi’nin anılarını konu edinmektedir. Kitap bizlere Kürtlerin tarih boyunca siyasal konumlarının hangi boyutlarda, sosyolojik açıdan nasıl şekillendiğini, Şeyh Said Efendi Kıyamının neden ve hangi amaçla gerçekleştiğini ifade etmektedir. Ayrıca hangi Kürt aşiretlerinin ve hangi şeyhlerin ihmal yahut ihanet içinde olduğu gibi bir çok karanlık tarafı da gün yüzüne çıkartılmaktadır. Ayrıca hazırladığımız eser 1925 öncesi ve sonrası Irak Kürt Siyasi hareketlerini ve İran Kürt Siyasi hareketlerini bir bütünlük içinde inceleyip Şeyh Mahmud Berzenci, Melle Mustafa Barzani, Simko, Şeyh Ahmed Barzani, Seyyid Abdulkadir, Seyyid Taha, Cıbranlı Xalıt Beg, Seyyid Rıza gibi mühim Kürt büyüklerinin siyasi hayatlarını doğrularıyla ve yanlışlarıyla ortaya koymaktadır.

Kendi yangınından çıkmış olan bir fikir için yanıp kül olmayı göze almış böylesine tüm kahramanların anısına saygıyla bu kitabı yayınlıyoruz.

Şeyh Ali Rıza: Ağalar, Şeyhler bize saldırmasaydı o bile yeterdi tarafsız kalsaydılar yine yeterdi. Telgraf vermeselerdi yine yeterdi. Mustafa Kemal Paşa Bedri Bey’i bir de Mehmet Bey’i kaç tane mebusu yanına çağırmıştı, gidin bu meseleyi müzakere yoluyla halledin demişti. Ali Fetih’te başvekildi o da o fikirdeydi.

Şeyh Ali Rıza: O zaman için böyle değildi. Türk Hükümeti’nin 15 bin asker vardı Kazım Paşa Reisti, tek bir asker kalmadı hepsi esir düştü. Sonra Fransız yol verdi, Fransız yol verince 120 bin asker seferberlik ilan ettiler. Kars’ta bir de Türkiye’de burada yerlilerde seferberlik ilan etmediler.

Şeyh Ali Rıza: Hilafet makamın kalkması ile birlikte Kürtlerin inançları, örfü, adetleri de lağv edildi. Kürtlerin tamamının hükümet ile münasebetleri İslamiyet üzerine idi. İngilizler garanti vermişlerdi Türklere, eğer hilafeti yok eder ve diğer İslam ülkeleriyle ilişkinizi koparırsanız 10 yıla kadar biz izin vermeyiz, kimse sizin aleyhinize bir şey yapamaz.

Şeyh Ali Rıza: Bizim petroller yer altında kalırsa daha iyidir. Ben istemem faydası yoktur, kötülüğü var niye çıksın. Her vakite öyle dua ederim ki çıkmasın.

Oranın ahalisini hepsini süpürür atarlar dışarı. Her şeylerini ellerinden alırlar. Dışardan diğer insanlar gelir, oraya çalışır Kürtlerden kimse çalışamaz.

Babam Şeyh Said PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu