PDF

Barloewen, Constantin Von – Bilgiler Kitabı PDF Oku indir

Barloewen, Constantin Von – Bilgiler Kitabı PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Barloewen, Constantin Von – Bilgiler Kitabı kitabını araştırdık. Ayrıca BarloewenConstantin Von tarafından kaleme alınan Barloewen, Constantin Von – Bilgiler Kitabı kitap özetinin yanı sıra, Barloewen, Constantin Von – Bilgiler Kitabı pdf oku, Barloewen, Constantin Von – Bilgiler Kitabı yandex, Barloewen, Constantin Von – Bilgiler Kitabı e-kitap pdf, Barloewen, Constantin Von – Bilgiler Kitabı PDF Drive, Barloewen, Constantin Von – Bilgiler Kitabı Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Barloewen, Constantin Von – Bilgiler Kitabı PDF indir Oku

“Ne h a z, n e ş a n ş ö h r e t, n e i k t i da r : özgürlük, yalnızca özgürlük.” Bu girişimin kaynağını birkaç sözcükle açıklamak, kaynağına inmek kolay değil; çünkü bu kaynaktan geriye, bırakmış olduğu büyülenme izlenimi kaldı. En başta Tanca vardı. Avusturyalı multimedya sanatçısı dostum André Heller, Paul Bowles’a takdim edilmenin bir yolunu bulmamı istemişti. Tarih, Mayıs 1997’ydi. Uluslararası televizyon kanalları için Bowles’la bir söyleşi kaydetmek istiyorduk. Kimi şehirler mevcuttur, orada bulunan varlığınız asla ilk kezmiş gibi gelmez. Tanımadığınız sokaklardan geçersiniz ve yine de anıların sizi selamladığı, akraba seslerinin size seslendiği duygusuna kapılırsınız. Yatağının üzerine uzanmış, taba rengi ropdöşambrını giymiş, aydınlık sözler eden Paul Bowles’ın ufak dairesinde saatler boyu tartıştıktan sonra, Tanca’nın gece sokaklarında sarhoş gibi yürüdük. Az uyuduk ve ertesi gün yolculuğumuza sürdük. Bu projenin gerçekleşmesi için şart olan geleceğe dönük bakış açısını ortaya sermeye imkân tanıyan tek şey, modern tekniğin rahatsız edici aksesuarlarından arınmış sessizlik ve düşsel bir içsellik olduğundan Tanca’nın rolü zikredilmeye değmektedir. Şehirler genelde insanlara benzer: Ya hüzünlü ve yaşlıdırlar, ya genç ve güleçtirler, kâh tehditkâr ve inceciktirler, kâh esnek ve bitap bir haldedirler. Genelde ziyaretçiye bir tabloyu, bir kitabı, bir şarkıyı, bir rüyayı hatırlatırlar; en iyi ihtimalle şiirsel bir enerji sergilerler, gemlenmiş bir ivedilikle renkli imgeleri ortaya koyarlar. Paul Bowles’la söyleşimizin hâlâ etkisi altındaydık ki aniden bir fikir çaktı zihnimizde: Sadece birkaç isim sayarsak, André Gide’le, Henry James’le, Marcel Proust’la, Walt Whitman’la, Ralph Waldo Emerson veya Henry D. Thoreau’yla esaslı söyleşiler bugün elimizde olsaydı ne kadar mutlu olurduk! Günümüzde malzemenin hafifliği, dijital kameraların kesinliği bu türden bir girişimde bulunmayı sağlıyor.

III. bin yılın eşiğindeki çağımızın büyük düşünce bireylerinın kelimelerini gelecek kuşaklar için kaydeden görsel bir kültürlerarası kütüphane düşüncesi böyle dünyaya geldi.

Barloewen, Constantin Von – Bilgiler Kitabı PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu