Tarih Kitapları

Başkurtların Tarihi PDF indir

Başkurtların Tarihi PDF indir, e-kitap sitemizde Başkurtların Tarihi kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. A. Zeki Velidi Togan tarafından kaleme alınan Başkurtların Tarihi kitabı 318 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Başkurtların Tarihi kitabını 9786257999366 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Başkurtların Tarihi kitap özeti, Başkurtların Tarihi pdf oku, Başkurtların Tarihi yandex, A. Zeki Velidi Togan e-kitap pdf, Başkurtların Tarihi PDF Drive, Başkurtların Tarihi Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Başkurtların Tarihi PDF Oku

Başkurtların Tarihi Kısa Özet

Başkurtların Tarihi, bugün Rusya Federasyonu’nda bulunan Başkurdistan Cumhuriyeti ve halkı ile ilgili yazılmış sayılı eserlerden biridir. Esasen Başkurt olan Ord. Prof. Dr. Zeki Velidi Togan bu eserde, dünyaya geldiğu ülkenin ve halkının geçmişine bir tarihçi gözüyle bakmakta, hayvancılık ve kuru tarım çerçevesinde toprağa bağlı uğraşları için ortaya koydukları mücadeleleri ele almaktadır.

Ural Dağları’nın özellikle batısına yerleşmiş bu yarı göçebe halktan 922’de Bağdat’tan Edil Bulgarlarına giden elçilik heyetinde bulunan İbn Fadlan ayrıntılı olarak bahsetmiştir. Erken dönem İslam kaynağı kabul gören bu bahiste Başkurtların Ortadoğu’ya geldikleri anlatılır. Bunun yanı sıra yeraltı madenleri, kıymetli taşlar, tilki ve kunduz gibi ticari mallarla Hazar sahilleri ve Kafkaslar yoluyla güneydeki İslam dünyasıyla temasları devam etmiştir. Daha sonraki tarihleri Kıpçaklar, Altın Orda ve Rus Çarlık idaresi içinde geçmiştir. Başkurtlar, tarihsel olarak 7 yahut 12 kabileden oluştukları düşünülen ve bu kabilelerin bir arada bulunmasıyla yaşanan bir birliktir. Tarih boyunca doğudan gelen ve kendilerine katılan farklı kabilelerin kendi isimlerini ve köken detaylarını koruyarak, birlik içinde hayatlarını sürdürebilmeleri aracılığıyla zenginleşen Başkurt kültürü, yerli ve yabancı etnologların ve halkbilimcilerin ilgisini çekmiştir. Zeki Velidi Togan, eski ve modern dönem kaynaklarına atıfta bulunarak ve bunları karşı karşıya geldirarak incelediği eserinde, Başkurtların tarihine ilişkin büyük bir boşluğu doldurmaktadır.

Başkurtların Tarihi PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu