PDF

Bernard Lewis – Ortadoğu PDF Oku indir

Bernard Lewis – Ortadoğu PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Bernard Lewis – Ortadoğu kitabını araştırdık. Ayrıca Bernard Lewis tarafından kaleme alınan Bernard Lewis – Ortadoğu kitap özetinin yanı sıra, Bernard Lewis – Ortadoğu pdf oku, Bernard Lewis – Ortadoğu yandex, Bernard Lewis – Ortadoğu e-kitap pdf, Bernard Lewis – Ortadoğu PDF Drive, Bernard Lewis – Ortadoğu Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Bernard Lewis – Ortadoğu PDF indir Oku

Ortadoğu’nun tarihini tek bir ciltle anlatan, çoğunluğu İslamiyet’in ortaya çıkışıyla başlayan veya Hıristiyanlık çağının başlangıcıyla sona eren bir çok kitap yazılmıştır. Ben kitabıma Hıristiyanlığın ortaya çıkışı ile başlarken iki amaç güdüyorum,ilk amacım,İslam Devleti’nin kurulması ve Hz. Muhammed’in görevinin odağındaki İslamiyet öncesi Arabistan ile büyük Bizans ve Pers imparatorluklarını tarihteki mütevazı yerlerinden kurtarmaktır. Yüzsenelerdır Ortadoğu’yu parçalayan ve paylaşan bu birbirinin zıtı güçler yüzeysel bir yaklaşımı hak etmiyor doğrusu. İkinci amacım ise, bugün tanıdığımız Ortadoğu ile bölgenin tarihi belge ve anıtları aracılığıyla tanıdığımız eski uygarlıkları içinde köprü kurmaktır. Hıristiyanlığın başlangıcında, başka bir deyişle Hz. İsa ile Hz. Muhammed içindeki zamanda, Pers İmparatorluğu’nun batısında kalan bölgeler Helenleştirme, Romalılaştırma ve Hıristiyanlaşmaya vardırma süreçlerinden sırasıyla geçerken eski uygarlıkların tüm izleri olmasa da anılan kaybolmuştur. Kaybolan anıların bir bölümü modem çağ arkeologları ve doğu bilimcileri tarafından yeniden gün ışığına çıkarılmıştır.İlk çağ’ın sonlarından başlayarak Ortaçağ’dan modern Ortadoğu’ya kadar doğrudan süregelen bağlantılar dikkate değerdir. Ortadoğu tarihinin kaleme alınması için yapılan ilk modem girişimlerde, tarihin derinlemesine ve kolay bilinmesinda olmazsa olmaz değilse bile zorunlu olan siyasi ve askeri hadiselerin tarihçesine önem verilmiştir. Tarihçilere teşekkürlerimle birlikte, çok gerekmedikçe siyasi tarihi anlatmadan, özellikle ekonomik, toplumsal ve en mühimsi kültürel tarih üzerinde durdum.Bu bakış açısıyla, çağdaş kaynaklardan yararlandım; tarihçeler,seyahatnameler, belgeler, yazıtlar, farklı zamanlarda da öyküler ve şiirlerden alıntılar yaptım. Kaynakların var olan İngilizce çevirilerini kullandım, çevirisi olmayanları kendim çevirdim. Yazılı belgelerin yanı sıra, fotoğrafların katkısı da çok mühim oldu.

Metinlerden ve hatta analizlerden fazla da kolay elde edilemeyen görüşler sağladılar. Böylesine mühim, zengin ve hareketli bir bölgenin iki bin yıllık tarihini bir kitap cildine sığdırmaya çalışmak, taşıdığı önemin büyük bir kısmına değine memeyi de bununla birlikte getiriyor. Bu hususta çalışan her araştırmacının kendi seçimini yapması gerekiyor. Benim de kendi kişisel seçimimi yapmam gerekti. Daha çok en özgün bulduğum olaylara, bireylere ve durumlara önem verdim. Ne kadar başarılı olduğuma siz okurlarım karar vereceksiniz.

Bernard Lewis – Ortadoğu PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu