PDF

Berthe Georges Gaulis – Kurtuluş Şavasi Sirasinda Türk Milliyetçiliği PDF Oku indir

Berthe Georges Gaulis – Kurtuluş Şavasi Sirasinda Türk Milliyetçiliği PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Berthe Georges Gaulis – Kurtuluş Şavasi Sirasinda Türk Milliyetçiliği kitabını araştırdık. Ayrıca Berthe Georges Gaulis tarafından kaleme alınan Berthe Georges Gaulis – Kurtuluş Şavasi Sirasinda Türk Milliyetçiliği kitap özetinin yanı sıra, Berthe Georges Gaulis – Kurtuluş Şavasi Sirasinda Türk Milliyetçiliği pdf oku, Berthe Georges Gaulis – Kurtuluş Şavasi Sirasinda Türk Milliyetçiliği yandex, Berthe Georges Gaulis – Kurtuluş Şavasi Sirasinda Türk Milliyetçiliği e-kitap pdf, Berthe Georges Gaulis – Kurtuluş Şavasi Sirasinda Türk Milliyetçiliği PDF Drive, Berthe Georges Gaulis – Kurtuluş Şavasi Sirasinda Türk Milliyetçiliği Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Berthe Georges Gaulis – Kurtuluş Şavasi Sirasinda Türk Milliyetçiliği PDF indir Oku

Bu ufak kitap, Türk milliyetçiliği üzerine 1919 senesinin Eylül’ünden 1921 Ağustos’una kadar, iki yıl süren incelemenin özetidir. Anadolu’ya yaptığım iki, İstanbul’a yaptığım üç seyahat bana, Mustafa Kemal Paşa ile kıymetli dostlarının İngiliz emperyalizmine karşı sürdürdükleri çetin mücadeleyi yakında zamandan görmek ve incelemek imkânını verdi. Daha sonra, askerî hareket bittiği ve devletin yeniden kurulması söz konusu olduğu zaman, daha derin bir inceleme yapılarak bu millî hareketin asker, sivil ve belli başlı şahsiyetlerinin ayrı ayrı değerlendirilmeleri gerekir. Bunlar, daha 1919’dan bu yana şefin etrafında toplandılar, onun dile getirdiklerini cankulağıyla dinlediler, zekâ ve kabiliyetlerini hiçbir pazarlık konusu yapmaksızın onun emrine verdiler. Türk milliyetçiliğinin en göze çarpan kişiliği, amaca ulaşmak için kendini tamamıyla unuturcasına tam bir fedakârlıktır. Zaten bütün başarılara, er yahut geç, fakat böyle yapmakla ulaşılmıyor mu?

Köstence’den kalkmış olan Rege Carol yolcu gemisi, acayip bir insan yükü ile yola çıkmıştı: Gemi içinde, deniz ve kara korsanları, Bolşevikler, kaçakçılar, Akdeniz limanlarının serüvenci artıkları, ruble kaçıranlar, propagandacılar, ihtilâlci ajanlar ve bu arada dürüstlüğü çok şüphe götüren birtakım tüccar ve iş adamlarından bir araya gelen hatırı sayılır bir kalabalıkla Boğaz’dan içeri giriyordu. İstanbul’daki müttefiklerin kontrol ağından basit bir şekilde geçebileceklerini uman bütün bu kalabalık hırslarını, gerçekler ve sonsuz ümitler diyarı olarak gördükleri Doğu’ya yöneltmişlerdi. Kaptan, bu milletler arası haydut takımının ileri gelen elebaşılarını gülerek parmağıyla yanındakilere gösteriyordu. Bütün bu kalabalık içiyor; sigara üstüne sigara tüttürüyor; hiç çekinmeden birbiriyle kapışıyor; yüksek sesle garip fikirler ortaya atıyor, çevirdikleri dalavereli işleri anlatıyorlardı. Varmak üzere oldukları limandaki kontrolü hiç umursadıkları yoktu. Çünkü, üçlü bir kontrolün pek etkili olamayacağını çok iyi biliyor, bu gösteriyi seyreden ufak bir namuslu grubu önünde, kaybedecekleri hiçbir şeyleri olmayan bireylerin saf gururu ile ahlâksızlıklarını sergileyip duruyorlardı.

Berthe Georges Gaulis – Kurtuluş Şavasi Sirasinda Türk Milliyetçiliği PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu