Dünya KlasikleriSiyaset Kitapları

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Tam Metin PDF indir

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Tam Metin PDF indir, e-kitap sitemizde Beyaz Zambaklar Ülkesinde Tam Metin kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Grigori Spiridonoviç Petrov tarafından kaleme alınan Beyaz Zambaklar Ülkesinde Tam Metin kitabı 224 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Beyaz Zambaklar Ülkesinde Tam Metin kitabını 9786053849063 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Beyaz Zambaklar Ülkesinde Tam Metin kitap özeti, Beyaz Zambaklar Ülkesinde Tam Metin pdf oku, Beyaz Zambaklar Ülkesinde Tam Metin yandex, Grigori Spiridonoviç Petrov e-kitap pdf, Beyaz Zambaklar Ülkesinde Tam Metin PDF Drive, Beyaz Zambaklar Ülkesinde Tam Metin Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Tam Metin PDF Oku

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Tam Metin Kısa Özet

.product-desc p,li{
line-height:20px!important}

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitabı Satın Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Beyaz Zambaklar Ülkesinde; Rus hatip, gazeteci ve yazar Grigori Spiridonoviç Petrov’un çeşitli aralıklarla çaktığı Finlandiya seyahatlerindeki notlarından bir araya gelen 1923 tarihli kitaptır ve uzun seneler ulus kimliğine sahip olamamış olan Finlandiya’nın, işgaller, toplumsal eşitsizlikler, yoksulluk ve türlü kuvvetliklerle karşılaşması ile her açıdan kalkınmasını anlatan, Türkçeye ise ilk kez 1928 senesinde Bulgarcadan çevrilen eserdir.

Grigori Spiridonoviç Petrov (1866, Sankt-Peterburg – 1925, Paris), 20. yüzyılın başında Rusya’nın en ünlü papazlarından, en fazla okunan halk yazarlarından biri olma özelliğini taşır ve görüşleri sebebiyle kiliseden uzaklaştırıldıktan sonra kendisini tamamen yazarlığa vermiştir. Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı bir çok dile çevrilmiş, Bulgaristan’daki Türk aydınları tarafından Türkiye’ye tanıtılmış ve genç Türkiye Cumhuriyeti’ne ilham olmuştur. Türkçeye ilk kez Ali Haydar Taner tarafından çevrilen “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” kitabı çeşitli kaynaklarda bulunan bilgiye göre Mustafa Kemal Atatürk tarafından askeri okullarda okutulması ve öğrencilere tavsiye edilmesi istenen bir kitaptır.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitabının Fiyatı Nedir ve Nasıl Belirlenir?

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabının fiyat aralığı 8 TL ve özel baskılar dahil 40 TL içinde değişiklik göstermektedir. Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabının fiyatını tespit eden etkenler aşağıda listelenmiştir:

 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabını yayımlayan yayıncının şöhreti
 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı yayımlanırken hedeflenen pazar
 • Kitabın yayım tarihi
 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı yayıma hazırlanırken kullanılan malzemelerin maliyeti
 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabının kapak tasarımını yapan bireylerin ünü
 • Kitabın satış stratejisi
 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabının kaç sayfadan oluştuğu

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitabının Yazarı Kimdir?

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabının yazarı Grigori Spiridonoviç Petrov’dur. Grigori Spiridonoviç Petrov, 1869 senesinde Petersburg’a bağlı Yamburg kasabasında doğmuştur. Gazeteci, rahip ve yazardır.

Grigori Spiridonoviç Petrov, 17 yaşında din okulundan, 22 yaşında ise Peterburg İlahiyat Akademisi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından da din görevlisi olarak kilisede çalışmaya başlamıştır. Kilisedeki görevinin bunun yanında Mihaylov Harp Okulu, Aleksandrov Lisesi, Teknik Okulu ve Peterburg’un farklı liselerinde öğretmenlik yapmıştır. Bir hatip, gazeteci ve hoca olarak bilinen ve ünü git gide artan Grigori Petrov, Çarlık ailesi tarafından prensleri eğitmesi için de saraveyavet edilmiştir. Lakin bir süre sonra kilise yöneticileri ile fikir ayrılıkları yaşamaya başlamış, bu durum kilise yöneticilerini rahatsız etmiş ve 1903 senesinde kilisedeki görevi ve okullarda verdiği dersler elinden alınmıştır. Çarlık ailesindeki prenslere ders verdiği işinden de ayrılmak zorunda kalmıştır.

Grigori Petrov, 1907 senesinde Petersburg etrafında bir manastıra sürgün edilmiştir ve bu sürgüne gerekçe olarak da “zararlı gazetecilik faaliyetleri” gösterdiği öne sürülmüştür. Grigor Petrov, sürgün esnasında adaylığını koymadığı halde Rusya’nın ikinci Duma’sına milletvekili seçilmiştir. 1908 senesinde ise Kilise yönetimine hitaben kaleme aldığı mektupta yapmış olduğu eleştiriler sebebiyle Kiliseden aforoz edilmiş, kendisine karşı açılan dava neticesinde ise din görevlisi olmaktan ihraç edilmiş, 7 yıl Peterburg ve Moskova’da yaşaması yasaklanmıştır. Tüm bu cezaların bunun yanında da 20 yıl boyunca devlet işlerinde çalışması yasaklanmıştır.

Grigori Spiridonoviç Petrov, zamanında bi hayli ünlü bir isimdir ve papazlık rütbesi alındıktan sonra bu ünü daha da artmıştır.  1908 senesinden bu yana yaşamına Kırım’da devam etmiş ve hem Rusya hem de yurt dışındaki farklı ülkeleri gezerek çok sayıda konferans vermiştir.  Grigori Spiridonoviç Petrov’un bu gezileri sırasında en fazla etkilendiği yer Finlandiya’dır. Ülkesindeki ünü yurt dışında vermiş olduğu konferanslarla başka ülkelere de yayılmaya başlayan Petrov’un yazıları, her gün  “Russkoye slovo” isimli gazetede yayımlanmıştır. Kitaplarının çeviriler vasıtasıyla Balkan ve Avrupa ülkelerinde okunmaya başlaması da yazarın yurt dışındaki tanınırlığını artırmıştır.

Grigori Spiridonoviç Petrov, 7 Kasım 1917 senesinde gerçekleşen ve Ekim Devrimi, Bolşevik Devrimi, Rus Devrimi ve Büyük Ekim Sosyalist Devrimi isimleri ile anılan, iktidarın Lenin öncülüğündeki Bolşeviklere geçmesini sağlayan ve Sovyetler Birliği’nin kurulmasına neden olan Ekim Devrimi’nden sonra Bolşevikleri rahatsız eden görüşleri sebebiyle çeşitli baskılar yaşamıştır. Bu ihtilalin doğurmuş olduğu kargaşa sebebiyle yakınlarını ve oğlunu kaybeden Grigori Petrov, kendi yaşamını 1920 senesinde Kırım’dan kalkan ve içinde ülkeden kaçmaya çalışan Denikin Ordusu mensuplarının da olduğu son gemiye binerek kurtarmıştır. Gemiye bindiğinde ayakkabıları olmayan ve üzerinde pijamaları bulunan yazar, İstanbul’dan geçtikten sonra kısa bir süre Gelibolu’da kalmış ve ardından da bir grup Rus göçmen ile birlikte Yugoslavya Krallığı’na geçmiştir. Yugoslavya Krallığı’na geçtikten sonra yöneticiler tarafından büyük bir ilgi ile karşılanmış, Belgrad Üniversitesi’nde profesör olarak görevlendirilmiştir.

Grigori Spiridonoviç Petrov’un sağlığı 1925 senesinde kötüleşmiştir ve yazar Petrov, mide kanseri sebebiyle ameliyat olmak için devlet tarafından Paris’e gönderilmiştir. Lakin iyileşemeyen yazar 18 Haziran 1925 tarihinde, halen 59 yaşında vefat etmiştir. Ölümünün ardından yazarın naaşı yakılmış ve naaşının külleri eşi ile kızının yaşadığı Novi Sad kasabasında defnedilmiştir. Buradaki mezarı ardından kızının isteği ışığında Münih şehrinin Ostfriedhof Mezarlığına nakledilmiştir.

Grigori Spiridonoviç Petrov’un kitapları, Bulgaristan’da yaşayan arkadaşı Bojkov’un kurduğu “Petrov Kültür ve Eğitim Cemiyeti” aracılığıyla Bulgarcaya çevrilmiştir. Eserleri Bulgarca’da yayımlanan Petrov, bu ülkede büyük bir ilgi görmüştür. Bilhassa de 1925 senesinde yayımlanan “Beyaz Zambaklar Ülkesinde (Finlandiya)” isimli eseri Bulgaristan’da büyük ses getirmiş, Bulgar Eğitim Bakanlığı tarafından kitlelere önerilmiştir. Bulgaristan’daki bu ünü orada yaşayan Türklere de etki eden Grigori Spiridonoviç Petrov, Türkiye’ye göç eden Bulgaristan Türkleri aracılığıyla Türkiye’ye de tanımıştır. 1928 senesinde 3 kitabı Bulgarcadan Türkçeye çevrilmiş ve yayımlanmıştır. Bilhassa de Ali Haydar Taner’in çevirisi ile yayımlanan “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” isimli eseri, Bulgaristan’da olduğu gibi Türkiye’deki aydınların da dikkatini çekmiştir. Kitabın içinde bulunan fikirler çok beğenilmiş ve ülkede uygulanması gereken bir eğitim ve kalkınma modeli olarak düşünülmüştür. 2008 yılına kadar dört defa Türkçeye çevrilen bu eser en az 41 defa baskı yapmıştır. Günümüzde de Grigori Spiridonoviç Petrov’un en fazla bilinen ve okunan eserlerindendir.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitabının Sayfa Sayısı Kaçtır?

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı 140 sayfadan buluşmaktedir. Yayınevi ve özel baskılara göre sayfa sayısında değişiklik olabilmektedir.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitabının Türü Nedir?

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı bir gezi yazısıdır. Bir diğer adı da seyahatname olan gezi yazıları, gezen gören bir kimsenin gördüğü yerleri anlattığı yazılara verilen isimdir. Bu yazıları tarih, coğrafya, edebiyat ve toplum bilimi gibi alanlar için yararlı kaynaklardır. Oldukça eski ve köklü bir tür olan seyahatname türünde eser vermiş en ünlü isimlerinden ikisi Marco Polo ve İbni Batuta dır. Türk edebiyatında ilk gezi kitabı olarak kabul gören eser ise Seydi Ali Reis in “Miratül-Memalik” adlı eseridir. Edebiyatımızın gezi türünde en ünlü eseri ise Evliyâ Çelebi’ninSeyahatnâme” isimli on ciltlik eseridir.

Gezi yazısı yahut seyahatname türünde, yazar gördüğü yerleri edebi bir dille ifade etmektedir. Genelde bu tür yazılarda betimleme tekniği kullanılmaktadır ve bu türde yazarın kendi düşünceleri mühim bir yere sahiptir. Birçok gezi yazısında kronolojik zamanlı plan uygulanmaktadır. Gezi için yapılan hazırlık; yolculuk, yolculuk esnasında yaşanan yahut şahit olunan ilgi çekici olaylar; varış ve varıştaki ilk izlenimler anlatılmaktadır. Gezi yazısı türünün çeşitli özellikleri aşağıda listelenmiştir.

 • Gezi yazıları zamanla tarihsel belge niteliği taşıyabilmektedir.
 • Anlatımda betimleme kullanılmaktadır.
 • Gezi yazıları öznel eserlerdir.
 • Güçlü bir gözlem gücünün ürünleridir.
 • Anlatılanlar gerçeklerdir.
 • Gidilen, görülen yerlerin güzelliklerinin anlatıldığı metinler de mevcuttur.
 • Gezi yazılarında, gidilen ve görülen yerlerdeki ilgi çekici durumlar ve konumlar edebi bir dil kullanılarak anlatılmaktadır.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitabının Konusu Nedir?

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı Rus yazar, Grigory Petrov’un çeşitli zamanlarda çıktığı Finlandiya seyahatlerindeki notlardan bir araya gelen kitabıdır. Yazarın en ünlü eseri olan kitap 1800’lerin son senelerında Finlandiya halkının içine düştüğü durumu, cehaletten kurtulmak için başta Johan Vilhelm Snellman olmak üzere ülkedeki aydınların vermiş olduğu büyük mücadeleyi konu etmektedir.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı basıldığı 1923 senesinden şimdiye kadar bir çok dile çevrilmiş ve bir çok okurun beğenisini elde etmiştir. Saraybosna’da basılan eser, yayımlandığında büyük bir ilgi ile karşılanmış ve 1925-1930 senelerı içinde çeşitli bakanlıklar tarafından halka tanıtılmış ve okunması için çaba gösterilmiştir. Türkçeye ise ilk defa 1928 senesinde yayımlanan eser 1930 senesinde yeni alfabeyle tekrar yayımlanmıştır. Ülkemizde en fazla çevrilen ve yayımlanan yabancı kitaplar içinde bulunan “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” yayımlandığı zamanda Türk aydını ve Türk bürokrasisini etkilemeyi başarmış bir eserdir. Kitabın içerdiği fikirler uygulanması gereken bir eğitim ve kalkınma programı olarak kabul edilmiştir.  Mustafa Kemal Atatürk tarafından askeri okullarda okutulması ve öğrencilere tavsiye edilmesi istenen eser, Osmanlı-Türk kadın hareketinin öncülerinden Şükufe Nihal Hanım’a Finlandiya’yı gezmesi ve “Finlandiya” isimli eserini yayımlaması için de ilham kaynağı olmuştur.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde eseri Finlandiya’nın “kuruluş” hikâyesidir ve az sayıdaki aydının rehberliğinde halkın her kesiminden insanın örneğine sık rastlanamayacak bir gayretle ülkelerine sahip çıkışlarını ifade etmektedir. Ulusal uyanış anlatısı olarak da kabul gören eser Petrov tarafından Bulgar aydınlarına ithaf edilmiştir. Grigori Spiridonoviç Petrov’un akıcı bir dille kaleme aldığı “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” eserinden alınan “Ülke insanının çoğunluğunun eğitimden yoksun bırakılmış olması bir cinayettir. Devletin kendi kendini yok edişi, intihar etmesi demektir.” alıntısı kitabın konusunu anlamada yardımcı olmaktadır.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Ana Karakterleri Kimlerdir?

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabında bulunan karakterler hayal ürünüdür. Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabında bulunan karakterler aşağıda listelenmiştir.

 • Jarvinen: “Reçel Kralı” olarak tanınmaktadır. Bir zamanlar yoksul ve sıradan bir satıcı olan Jarvinen, ardından çarşıda ufak bir dükkân açmış ve şekerlemeler satmaya başlamıştır. Çalışıp çabalayarak reçel kralı haline gelmiş ve bağımsızlığına kavuşmuş olan ülkesinin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sağlamıştır.
 • Okunen: “Ayakkabılar Kralı” olarak tanınmaktadır. Bir zamanlar yoksul bir yaşamı olan Okunen, azim ve iradeyle sürekli olarak çabalamış, Paris’e giderek en ünlü ayakkabı imalathanelerinin birinde üç yıl çalışmıştır. İki oğlu mevcuttur ve ikisi de iyi bir eğitim almıştır. “Okunen ve Oğulları” şifrketi ile tüm Avrupa’da tanınmış ve Ayakkabılar Kralı olmuştur. Bağımsızlığına kavuşmuş olan ülkesinin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sağlamıştır.
 • Thomas Gulbe: “Yumurta Kralı” olarak tanınmaktadır. Yoksul bir yaşamdan gelen Thomas Gulbe, çalışıp çabalayarak kendi alanının en iyisi olmuş ve bağımsızlığına kavuşmuş olan ülkesinin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sağlamıştır.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitabı Kimler için Uygundur?

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı tüm kitapseverler için uygundur. Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı, bir çok dile çevrilmiş ve kitapseverin beğenisini kazanmış bir eserdir. Birçok önder ve yetkili kişi tarafından okunması önerilen eserlerdendir. Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabını okuyabilecek yaş grupları aşağıda listelenmiştir.

 • 13-23 yaş arası
 • 24-34 yaş arası
 • 35-45 yaş arası
 • 46-56 yaş arası
 • 57-67 yaş arası
 • 68-78 yaş aradı

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitapları Kişisel Gelişime Nasıl Katkı Sağlar?

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabının okurların kişisel gelişimine sağladığı katkılar aşağıda listelenmiştir.

 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı okurların hafızasını güçlendirmektedir.
 • Hayal gücünün gelişmesine katkıda bulunmaktadır.
 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabında yaşanan olaylar okurların empati kabiliyetini geliştirmektedir.
 • Okurların analitik düşünme kabiliyetini olumlu yönde etkilemektedir.
 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı entelektüel birikimi yükseltmektadır.
 • Cehaletin kötülüğünün fark edilmesini ve cehaletten kurtulmak için mücadele etmenin gerektiğini öğretmektedir.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitabı için Kapak Fotoğrafı Nasıl Çizilir?

Kitaplar basılı yahut el yazılı kâğıtların ciltli yahut ciltsiz olarak bir araya getirilmesiyle oluşmuş bilgilenme ve kültürel gelişme aracıdır. Hem görsel hem de içerik yönünden sanat yapıtı olarak kabul gören kitaplar için yapılan kapak tasarımının eserin konusuna uygun olması gerekmektedir. Kitap kapakları, hem içerikle uyumlu olmalı hem de görseli ve yazıyı birbiri ile birleştiren bir düzene sahip olmalıdır. Okurların kitapla ilk karşılaşması kapak üzerinden olmaktadır. Kapakta kullanılan görsel hem konuyu hem de konunun anlamını görsel açıdan estetik bir biçimde yansıtmalıdır. Okurların birçoğunun kitap seçimi yaparken kapakları dikkate aldığı bilinmektedir. Bu nedenle kapak tasarımı, kitapların satışını etkileyen etkenler içinde da mühim bir yere sahiptir. Kitap kapakları okuyuculara hitap edecek biçimde tasarlanmalı, kitap ile ilgili olumlu bir izlenim oluşturmalıdır.

Kitap kapağı tasarımını illüstratör, tasarımcı yahut grafik tasarımcı yapmaktadır. Tasarımı yapan kişi kitap ile ilgili bilgi sahibi olmalı ve kitap içeriğini görsel açıdan yorumlayarak kapağa yansıtabilmelidir. Kitap tasarımını bilen ve tasarım hususunda yetenek sahibi tasarımcıların tasarladığı kitap kapakları eserlerin ön plana çıkmasına katkı sağlamaktadır.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı için kapak fotoğrafının çizilme aşamaları aşağıda listelenmiştir.

 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabının kapak tasarımında ilk aşama eskiz hazırlama aşamasıdır.
 • Eserin konusuna uygun kapak resmine karar verilmektedir.
 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabına uygun olduğu düşünülen görsellerin yüzey üzerinde kullanılacağı alana karar verilmektedir.
 • Kapakta kullanılacak görsellerin okuyucu kitlesine uygun olup olmadığı incelenmektedir.
 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı için seçilmiş olan görseller uzman kişiler tarafından incelenmekte ve kitap içeriği ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilmektedir.
 • Kapak tasarımında son aşamaya gelindiğinde ise boyama teknikleri kullanılmaktadır.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitabı için Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı için kullanılan malzemeler ve bu malzemeler kullanılırken önemle üstünde durulması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı diğer kitaplar gibi bir cilde sahiptir. Cilt ise mukavva yahut karton üzerine deri, bez yahut kağıt kaplanmış kitap kapağına verilen addır.  Birden fazla cilde bölünmüş kitaplar da mevcuttur.
 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabını satın alırken cildinin dayanıklı olup olmadığına, sayfalarının dağılıp dağılmadığına dikkat edilmelidir.
 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitaplarının sayfaları kalın, temizlenebilir ve kullanışlı olmalıdır.
 • Kitap kapağında kullanılan görsel, eserin konusuyla alakalı, canlı ve ilgi çekici olmalıdır.
 • Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı için kullanılan kâğıdın sağlam ve en az ikinci hamurdan olması gerekmektedir.
 • Kitap sayfalarını için mat renkli kağıt seçilmesi okuyucunun metni daha rahat okumasını sağlamaktadır.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Benzeri Roman Türündeki Diğer Eserler Nelerdir?

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabına benzer diğer eserlerden bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya Seyahati
 • Bir Dinozorun Gezileri
 • Beş Şehir
 • Bize Göre ve Bir Seyahatin Notları  
 • İbn Battuta Seyahatnamesi
 • Savaş ve Barış
 • Kazaklar
 • Hacı Murat
 • Yansılar
 • Seyahatname
 • Anadolu Notları

Grigori Spiridonoviç Petrov Benzeri Diğer Yazarlar Kimlerdir?

Grigori Spiridonoviç Petrov benzeri diğer yazarlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Johann Wolfrang Von Goethe
 • Lev Nikolayeviç Tolstoy
 • Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
 • George Orwell
 • Victor Hugo
 • Gabriel García Márquez
 • Ahmet Haşim
 • Cengiz Dağcı
 • Reşat Nuri Güntekin

Beyaz Zambaklar Ülkesinde Tam Metin PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu