Sağlık Kitapları

Beynimizdeki İkinci Ben PDF indir

Beynimizdeki İkinci Ben PDF indir, e-kitap sitemizde Beynimizdeki İkinci Ben kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Semiha Sattler tarafından kaleme alınan Beynimizdeki İkinci Ben kitabı 274 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Beynimizdeki İkinci Ben kitabını 9786257025652 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Beynimizdeki İkinci Ben kitap özeti, Beynimizdeki İkinci Ben pdf oku, Beynimizdeki İkinci Ben yandex, Semiha Sattler e-kitap pdf, Beynimizdeki İkinci Ben PDF Drive, Beynimizdeki İkinci Ben Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Beynimizdeki İkinci Ben PDF Oku

Beynimizdeki İkinci Ben Kısa Özet

eynin karmaşık yapısı tıbbi terimlerle fakat uzman kişiler içinde anlaşılır olmaktan çıkıp, uzman olamayanların da beyin yapısını anlaması, daha basit izahlarla, olabilecek. Kromozomlar, genler, beyin yapımızı, sağlığımızı ve kişiliğimizi belirler. Kişiliğimiz çevre ve genetik etkenlere bağlı olarak yaşam boyu değişim gösterir. Bir yandan kişiliğimizin artık stabil olduğu, diğer yandan devamlı değişime uğraması gen değişimleri sonucudur.
Nörobiyolojik açıdan beyin yapısını anlarsak, beyin işlevlerini daha kolay anlarız; bilişsel fonksiyonlar, öğrenme, düşünme, değerlendirme, sonuca ulaşma, karar verme, yaşam planlaması, hafıza, bilinç ve bilinçaltı gibi. Bir yandan eylemde olan, diğer yandan bunu gözleyen bir algılama sistemi *ben kimim?* sorusuna yanıt verir. Kişilik konsepti bir çok *BEN*lerden meydana gelir ve tüm bunların bir konsepte entegre edilmesi gerekir. Genom ve konektom işbirliği ile gerçekleşen öğrenmeler sonucu değişimler bizi biz yapan unsurlardır.
Gen değişimi ile duygudurum ve stres hastalıkları, depresyon, korku ve zorunluluk hastalıkları vb. genelde çocuklukta başlayabileceği gibi yaşlanan insanda da görülebilir. Bu anlamda sosyal çevre koruyucu faktör olabileceği gibi hasta eden unsur da olabilir.
Ruhsal hastalıkta psikofarmakoloji ve psikoterapi nasıl tedavi edileceği öngörülür. Psikoterapi davranış, düşünce ve duygu sistemini değiştirirken, bunun yanı sıra gen değişimi ile beyin yapısını da değiştirir. Beden ve ruhsal sağlığı korumak fakat olumlu bir kişilik geliştirme, pozitif düşünme, yaşam değerini yükseltmek ile sağlanır. Bunun içinde öz saygı, öz sevgi ve öz güvenin gelişmiş olması gerekir. Ruhsal hastalık, kişilik bozukluğu, mutsuzluk ilk kez öz saygı eksikliğinden meydana gelir. Öz saygı, toplumsal yaşamda olumlu ilişkilerin temelidir.
Kültürel mirasımızın eğitimle, çocukları hasta etmeden verilmesi ebeveynlerin ne denli bilinçli olduğuna bağlıdır. Globalleşmekten etkilenen kültürel değişimler daima aileye yansır.

Beynimizdeki İkinci Ben PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu