PDF

Birant Esinoğlu – Dinlerin Gizemi PDF Oku indir

Birant Esinoğlu – Dinlerin Gizemi PDF Oku indir, e-kitap sitemizde Birant Esinoğlu – Dinlerin Gizemi kitabını araştırdık. Ayrıca Birant Esinoğlu tarafından kaleme alınan Birant Esinoğlu – Dinlerin Gizemi kitap özetinin yanı sıra, Birant Esinoğlu – Dinlerin Gizemi pdf oku, Birant Esinoğlu – Dinlerin Gizemi yandex, Birant Esinoğlu – Dinlerin Gizemi e-kitap pdf, Birant Esinoğlu – Dinlerin Gizemi PDF Drive, Birant Esinoğlu – Dinlerin Gizemi Epub gibi indirme linklerini de bulacaksınızdır.

Birant Esinoğlu – Dinlerin Gizemi PDF indir Oku

“SAİS” deki tanrıça heykelinde pek muammalı olan şu yazıt bulunur; OLMUŞ OLANIN HEPSİ, OLANIN HEPSİ, OLACAK OLANIN HEPSİ BENİM VE HİÇBİR ÖLÜMLÜ ŞİMDİYE KADAR PEÇEMİ KALDIRMADI” (Plutarch, Isıs ve Osırıs’e dair -Mısırlı tanrı ve tanrıça- Olağanüstü masallardan) Tanrıçanın binlerce yıl öncesinden yaptığı bu çağrıyı yanıtlamaya çalışıyorum: “PEÇEYİ KALDIRMAK!” Bu çağrıya benden önce belki binlerce “ölümlü” ses vermiş olabilir, ama bana öyle geliyor ki “PEÇE” hala yerli yerinde durmaktadır. İnsanlığın dalında çoktan olgunlaşıp sınıfsız bir dünyanın eşiğine geldiği, içinde yaşadığımız çağ, kendinden önceki çağlardan kurtulamıyor. Verili bir refahı öngören geçiş, geçmiş çağların ideolojik artıklarından ve tutsaklığından da kurtulamıyor. İnsanoğlu tarihsel macerasıne komünden yola çıkarak başlamıştı. On bin yıla yakın bir zamanı içeren kanlı ve acılı macerasınde, komünü önce sınıflara böldü. Şimdi büyüyen, globalleşen dünya pazarında sıra sıra bireylere dek parçalayarak son trajik macerasıni yaşıyor. Bu trajik macerasın bir yanı “ruhsuzlaştırılan koşulların ruhu olarak din”in bireylerin öznel yaşamında, günlük bilincinde yaşamaya devam edişidir. Oysa son serüven, muazzam bir kültür devrimini başarmadıkça insan gerçekten insan (sınıfsız insan), özgür, yaratıcı ve sahip olmayı “olmaklaştıran” insan olamayacaktır. Kültür devrimi ise kendi tarihini yazan ve yazdığı gibi yaşayan yine insanlar tarafından başarılacaktır. İnsanlığın evrensel kültür birikimi bunu başarmak için yeterli gelmektedir. Bu bağlamda, hem insanlık tarihine hem dinler-düşünceler tarihinin bir bölümüne girerek bundan sonra ortaya konacak bütünlüklü çabalara bir katkı yapmak istedim. Bundan dolayı çalışma “sınıflamaya giriş” (özellikle mitolojiyi sınıflamaya giriş) ve bir tartışma platformu olmaktan öte bir iddia taşımamaktadır. Elinizdeki kitabın kurgusu şudur; 1- Kurban efsanesi içinde maddi ve entellektüel süreci en başından bu yana özetlemek, 2- Yaratılış efsanesinde, elde edilen bilgileri bir mitos çözümlemeye döndürmek, 3- Tufan efsanesi içinde de kısmen aynı tezleri ufak örneklerle tekrarlayıp efsane çözümlemesini bitirmek, şeklinde gerçekleşmiştir. Efsane çözümlemek, tarih bilimi içinde sentez olmuş bütün sosyal bilimlerin işbirliğini gerektirir. Bu çerçevede konu, arkeolojinin ve antropolojinin son eldeki verilerin dan felsefi, ekonomik, sosyal ve kısmen de psikolojik (özellikle psikanalitik) boyutlarına ve dile kadar bir çok yönüyle ele alınmaya çalışılmıştır.

Ortaya çıkan şeyin eklektik bir yapı olmaktan uzak, “sentetik” bir yaklaşıma vardığını bekliyorum. Kitap bunun ötesinde Din nedir? Tek Tanrılı dinlere nasıl varılmıştır? Kurban olayının sebebi ve binlerce senedir uygulanmasının altında hangi nedenleri aramak gerekir? İnsan neden çamurdan yaratılmıştır? Cennet neresidir? Havva neden ve niçin kandırılmıştır? Adem neden Havva’yı kaburgalarından çıkarmıştır? Tufan olmuş mudur? Olmuşsa nerede ve nasıl olmuştur? Tufana neden olan nedenler nelerdir? vb. gibi onlarca ve hatta yüzlerce araştırılan sorunun sanırım hiçbir yerde r a s t l a nma ya c a k ya nı t l a r ı nı d a i ç e r me kt e d i r. Yararlı bulunacağı inancıyla…

Birant Esinoğlu – Dinlerin Gizemi PDF indir Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu