Hukuk Kitapları

Bireysel Başvuru Yolunda Tutuklamanın Hukukiliğinin İncelenmesi PDF indir

Bireysel Başvuru Yolunda Tutuklamanın Hukukiliğinin İncelenmesi PDF indir, e-kitap sitemizde Bireysel Başvuru Yolunda Tutuklamanın Hukukiliğinin İncelenmesi kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Yusuf Enes Kaya tarafından kaleme alınan Bireysel Başvuru Yolunda Tutuklamanın Hukukiliğinin İncelenmesi kitabı 294 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Bireysel Başvuru Yolunda Tutuklamanın Hukukiliğinin İncelenmesi kitabını 9789752449817 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Bireysel Başvuru Yolunda Tutuklamanın Hukukiliğinin İncelenmesi kitap özeti, Bireysel Başvuru Yolunda Tutuklamanın Hukukiliğinin İncelenmesi pdf oku, Bireysel Başvuru Yolunda Tutuklamanın Hukukiliğinin İncelenmesi yandex, Yusuf Enes Kaya e-kitap pdf, Bireysel Başvuru Yolunda Tutuklamanın Hukukiliğinin İncelenmesi PDF Drive, Bireysel Başvuru Yolunda Tutuklamanın Hukukiliğinin İncelenmesi Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Bireysel Başvuru Yolunda Tutuklamanın Hukukiliğinin İncelenmesi PDF Oku

Bireysel Başvuru Yolunda Tutuklamanın Hukukiliğinin İncelenmesi Kısa Özet

Bireysel başvuru yapılabilecek haklardan birisi de kişi hürriyeti ve güvenliği hakkıdır. Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı kapsamı içinde Anayasa Mahkemesine yapılan başvuruların mühim bir yekununu tutuklama tedbirine ilişkin şikayetler oluşturmaktadır. Tutuklama tedbirine ilişkin şikayetlerin mühim bir bölümü de tutuklamanın hukukiliğine ilişkindir.

Bu çalışmada tutuklamanın hukukiliğinin kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı kapsamı içinde bireysel başvuru sisteminde nasıl incelendiği tutuklamanın hukuki olmaması sebebiyle ihlal kararı verilmesi durumunda bu ihlalin nasıl giderileceği ortaya konulmuştur. Bu inceleme sırasında Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararları esas alınmıştır. Bu bağlamda özellikle Anayasa Mahkemesi kararlarına eleştirel bir yaklaşım getirilmeye çalışılmıştır. Tutuklamanın şartlarını düzenleyen mevzuatın katalog suç düzenlemesi dışında Sözleşme standartlarının ötesinde olduğu açık olduğundan bu mevzuata uygun hareket edilmesinin kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı yönünden yeterli bulunacağının belirtilmesi gerekir. Ceza muhakemesi mevzuatındaki düzenlemelerden kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı yönünden yeterli güvenceyi sağlayamadığı düşünülen hükümlerin ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına uygun olarak yorumlanması gerekir. Tutuklamanın ölçülülüğü bağlamında tutuklama koruma tedbirine andıran ve daha hafif olan adli kontrol önlemleri dikkate alınmalıdır. Adli kontrol tedbirinin dikkate alınması özellikle çocukların tutuklanması söz konusu olduğunda daha da mühim hale gelmektedir. Anayasa aykırı olan ve tutuklamanın maksadıyla bağdaşmayan katalog suç sisteminin ise kaldırılması gerekir.

Diğer taraftan tutuklamanın kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı dışındaki diğer haklara tesirinin de unutulmaması gerekir. Bu etki sebebiyle diğer hakkın ihlal edilmesi de söz konusu olabilecektir.

Bireysel Başvuru Yolunda Tutuklamanın Hukukiliğinin İncelenmesi PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu