Tarih Kitapları

Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye PDF indir

Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye PDF indir, e-kitap sitemizde Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye kitabı ile ilgili bilgi vereceğiz. Ahmet Emin Yalman tarafından kaleme alınan Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye kitabı 392 sayfadan oluşup, Ciltsiz kapak olarak yayınlanmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye kitabını 9786052956632 numarası ile kontrolünü yapabilirsiniz. Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye kitap özeti, Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye pdf oku, Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye yandex, Ahmet Emin Yalman e-kitap pdf, Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye PDF Drive, Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye Epub ile alakalı indirme linkleri makalemizde.

Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye PDF Oku

Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye Kısa Özet

İlk baskısı 1930 senesinde İngilizce yapılan ve Türkçede ilk kez yayımlanan Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye, ülkenin savaş öncesi, savaş dönemi ve savaş sonrası durumunun incelendiği üç ana başlık altında toplanıyor. Türkiye’nin savaşa giriş nedenleri, kaynaklar, yeni savaş hükümeti düzeni ve izlenen politikalar kitabın ana eksenini oluşturuyor. Yalman bunun bunun yanında, savaş sırasında yaşanan iaşe sorunu, savaş maliyesi ve milliyetçilik meseleleri ile *eğitim*, *kadın erkek eşitliği*, *ahlak*, *sağlık* gibi mühim başlıklar üzerinden savaşın yansımalarını da konu alıyor. Döneminin mühim kitaplarından birisi olan Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye, savaşın ülke ekonomisine, insan kaynaklarına ve toplumsal düzene etkilerini savaş sonrası süreci de dahil ederek gözler önüne çıkarıyor.

Ahmet Emin Yalman (1888-1972) Selanik’te dünyaya geldi. Selanik Askeri Rüşdiyesi, Selanik Alman ve Beyoğlu Alman Mektebi’nde okudu. Gazeteciliğe Sabah gazetesinde muhabir ve çevirmen olarak başladı. Sonraki zamanda Yeni Gazete’ye geçti. 1911 senesinde eğitim için Amerika’ya gönderildi. 1912 senesinde açılan Pulitzer Gazetecilik Okulu’nu ilk öğrencilerinden biri olarak bitirdi ve *The Development of Modern Turkey as Measured by its Press* tezi ile felsefe doktoru oldu. 1914-1916 senelerı içinde Darülfünun’da, 1916-1920 içinde Mülkiye Mektebi’nde çalıştı.

Tanin ’in yazı işleri müdürlüğünü üstlendi. 1917’de Asım Us’la Vakit gazetesini kurdu. Dönemin siyasi çalkantıları sebebiyle 1919’da gözaltına alındı.

Önce Kütahya’ya, sonra da 1920’de Malta’ya sürüldü. Cumhuriyet’in ilanından sonra, Şükrü Esmer ve Enis Tahsin Til ile Vatan gazetelerini çıkardı. Bir süre ticaretle uğraştı. 1936’da haftalık gazete Kaynak’ı yayımlamaya başladı, kısa süreliğine Tan gazetesini devraldı. 1940’ta Vatan gazetesini tekrar çıkardı. 1960-1962 içinde Hür Vatan gazetesini çıkardı. Eserlerinden bazıları: Die Türkei (1918), Turkey in the World War (1928), Gerçekleşen Rüya (1938), Yarının Türkiyesine Seyahat (1944), Turkey in My Time (1956), Yakın Tarihte Gördüklerim ve Geçirdiklerim (4 Cilt, 1970).

Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye PdF indirmek için Tıklayın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu